Erik Orgu: suhkrusõltuvus on nagu suitsetamine

toitumine

Erik Orgu andis välja uue raamatu, kus annab toitumisalast nõu ning jagab tervislikke retsepte.

Kaire Kenk

„Raamatu „Elu ilma dieedita“ idee sündis mul aasta tagasi, kui tegin Instagramis ühe küsitluse. Rõhuv enamik vastanutest soovis üht raamatut, kus kõik minu näpunäited ja kõige paremad retseptid korraga kirjas oleksid,“ rääkis Erik Orgu.

Kõigele lisaks on tema eelmine raamat „Garanteeritud kaalulangus“ raamatupoodides ka läbi müüdud. „Ehk annab uus raamat ka praegustele ülekaalulistele tõuke uue eluga alustamiseks. Minu juurde on jõudnud paljud, kes on sellega aastaid viivitanud. Inimesed ütlevad, et ootasid parajat momenti. Eks see uue eluga alustamine ole parajalt vastik asi, nõuab meeletult tahtejõudu ja energiat. Mina soovitaksingi – kui teie elus on midagi olulist, mis vajab ärategemist, siis ärge kõhelge tervisliku eluviisiga alustamast,“ soovitas Orgu.

„Minu käest küsitakse ikka ja jälle, kas oleks võimalik kuidagi hästi lihtsalt ja kiirelt kaalu langetada. Siis küsin alati vastu, et mida inimene arvab, kas selleks, et kaalu langetada, tuleks süüa vähem või süüa paremini? Sellest paraku ei piisa, kui süüa vähem, tuleb süüa paremini,“ nentis toitumisnõustaja.

Paremini söömine tähendab tema sõnul õigete toiduainete söömist. „Kui kehakaal pidevalt tõuseb, tähendab see suure tõenäosusega, et sööte päevas liiga palju süsivesikuid ja soola. Need ained aga seovad organismis vett, mistõttu jääb seda kehasse liiga palju. Ülekaalulise inimese kehas võib leiduda kuni 15 kilogrammi liigset vett!“ tõi Orgu välja.

Istuva eluviisiga inimene võib tõepoolest tarbida umbes 2000 kcal päevas, nagu arstid soovitavad. „Kuid ta ei suuda eales sellise vähese füüsilise aktiivsuse korral neid kaloreid ära kulutada,“ märkis Orgu. „Te ei vaja nii palju kaloreid! Pealegi hoiab keha iga tarbitud süsivesikute grammi kohta kinni 2–3 grammi vett.“

Tervislikult sööma hakates vähenebki tema sõnul igapäevases menüüs süsivesikute ja soola kogus ning kehakaal hakkab langema, esimese asjana liigse vee arvelt.

„Lubasin mõni aasta tagasi, et toidukorvi maksumus on minu menüüga ligikaudu 200 eurot kuus ja üks mu klient jättis lausa pool aastat kõik toidupoe tšekid alles. Ta ei uskunud, et nii väikese summaga on võimalik tervislikult toituda, vaid pidas seda reklaamitrikiks. Aga kaotas tšekke kogudes 20 liigset kilo,“ muigas toitumisspetsialist. „Ta kulutaski iga kuu toidule just selle lubatud summa.“

Seltskondlikud sündmused nagu sünnipäevad, tööüritused, väljas söömine ja perepuhkused – kõik ahvatlevad uue toitumiskava järgijat, ahvatlevad teda tagasi suhkrusõltuvuse küüsi. „Toitumiskava jälgides saab sellest küll lahti, kuid kui maiustada igal nädalavahetusel koogi või pirukatega, ollakse nõiaringis taas kinni. See on emotsionaalselt raske, sest see sõltuvus ei ole kergete killast, millest lahti saada. Võrdleksin suhkrusõltuvust suitsetamisega: kui suitsetamise juba maha jätad, ei saa igal laupäeval „ainult ühte“ teha – tekib isu enama järele. Iga sõltuvusega maadlemisel pead endale põhimõtted selgeks mõtlema, mitte käituma nagu tuulelipp,“ hoiatas Orgu.

 

„Kaalualandamiseks ebasobivad toiduained on täiesti olemas. Toiduainetööstuse reklaamplakatid üritavad meid paraku veenda, nagu magusad hommikusöögikrõbinad oleksid tervislikud või šokolaadi sisse uputatud müslibatoonid oleksid parimad vahepalad. Kaalulangetamiseks tuleks esimese asjana loobuda suhkru tarbimisest,“ ütles toitumisnõustaja Erik Orgu.

 

Eriku borš algajale muutujale (ühele)

30 g Farmi 20 % hapukoort

50 g kartulit

50 g peakapsast

20 g valget sibulat

1 tl esimese külmpressi oliiviõli

50 g toorest peeti

50 g Erik Orgu ürdileiba

75 g loomaliha

Santa Maria soola

Santa Maria küüslaugupulbrit

peterselli

1-2 loorberilehe

 

Lõika liha väikesteks tükkideks ja pane keema. Maitsesta vesi soola ja pipraga. Eemalda keemisel tekkivat vahtu lusikaga, aga nii, et võimalikult vähe puljongit kaotsi läheks. Senikaua koori kartul, porgand ja sibul ning lõika väikesteks kuubikuteks. Riivi toores peet ja lõika kapsas õhukesteks ribadeks. Prae porgandit, peeti ja sibulat pannil oliiviõlis 2–3 minutit. Haki maitseroheline ja küüslauk peeneks. Viiluta leib, mille võid soovi korral röstida.

Lisa potti kapsas, praetud porgand, sibul, peet ning maitseroheline, küüslauk ja 1–2 loorberilehte. Kuumuta keemiseni, seejärel keera kuumus väikseks ja keeda tasasel tulel, kuni kartul, liha ja peet on pehmed. Vajadusel maitsesta veel kord. Serveeri supp hapukoore ja leivaga, soovi korral raputa peale maitserohelist.

 

Toitumisnõustaja Erik Orgu.

Foto: erakogu