Euroopa kino festival ootab hääletama

Euroopa Parlament, Euroopa Filmiakadeemia, Euroopa Komisjon ja Euroopa kinod korraldavad koostöös ettevõtmise nimega LUX publikupreemia. Kõlab väga bürokraatlikult ja ehk eemalepeletavalt, kuid filmide valik on lausa ootamatult äkiline.

Kõige parem asja juures on see, et filme, mille üle hääletada, pakutakse tasuta vaatamiseks. Paraku on selle juures siiski konks – linateoseid ei saa vaadata piiramatus koguses. Esiteks on valikus filme vaid kolm, teiseks on üks neist juba osutunud nii populaarseks, et see on „välja müüdud“.

Aga sellegipoolest, kahte filmi saab tasuta vaadata ja seda kolmandat on meil näidatud ka kinodes, ehk on see juba paljudel nähtudki. Kõigepealt siiski sellest, kuidas filme vaadata. Tuleb minna kodulehele www.festivalscope.com/page/lux-audience-award-2021-estonia/.

Kodulehel tuleb teha kiire registreerimine ning saabki vaatama asuda. Nende jaoks, kel arvuti kasutamine käpas, on kõige raskem osa õige aadressi sisestamine.

Filme saab vaadata kuni selle nädala pühapäeva keskööni ehk 11. aprillini. Hääletada saab 23. maini. Punkte võite anda kõigile kolmele filmile, ei pea valima ainult ühte. Osalejatel on võimalik võita ka auhindu. Hääletamise aadress on luxaward.eu/et#voting.

Nüüd aga filmidest. Vaatamiseks on juba n-ö lukus Taani režissööri Thomas Vinterbergi „Järgmine ring“ (2020), mis jooksis meie kinodes üsna pikalt ning mida praegu saab soovi korral laenutada näiteks Elisa või Telia laenutusest.

Peaosalisteks on selles filmis neli meesõpetajat, kes tulevad kummalisele mõttele, et alkohol muudab elu paremaks ja asuvad sellega eksperimenteerima. Nimelt olla üks Norra filosoof arvanud, et inimesed sünnivad liiga madala alkoholisisaldusega veres, elu oleks palju parem suurema promilliga.

Nüüd saabki õpetajate jaoks oluliseks see, et kerge promill oleks kogu aeg veres, nii et siin ei ole jutt mitte niisama toidu kõrvale pokaali veini võtmisest või ühest saunaõllest, vaid ikka lausjoomisest. Alguses on küll eesmärk juua rangelt ainult töö ajal ning paastuda joomisest õhtuti ja nädalavahetustel.

Muidugi läheb see plaan meestel vett vedama ja siit ka palju erinevaid koomilisi olukordi. Meeste abikaasade jaoks see nii lõbus ei tundu ja eks ta lõppkokkuvõttes olegi traagiline film, naer läbi pisarate. Staariks on siin õpetaja Martin (Mads Mikkelsen). Film kandideerib ka võõrkeelsele Oscarile, meeldetuletuseks ütlen, et Oscareid jagatakse sel aastal 25. aprillil.

Dokumentaal, mida LUX preemia raames tasuta vaadata saab, on rumeenia film „Kollektiiv“ (2019), mis paljastab suure korruptsioonipesa, mis seotud ka inimeste surmadega. Algab film 2015. aasta ööklubi põlenguga, kus sai surma 27 inimest. Kummaline oli aga see, et veel suur hulk inimesi, kes klubist pääses, suri hiljem mitme kuu vältel haiglates. Hargnema hakkab uurimine, mis paljastab karmi tõe. Ka see linateos kandideerib käesoleval aastal Oscarile.

Kolmandaks on Poola film „Corpus Christi“ (2019), milles peategelaseks narkomaan, kellest saab pärast noortevanglast vabanemist väikelinna preester. Alguses üritab ta sellesse ametisse jõuda teadlikult ja sihikindlalt, kuid kuritegeliku mineviku tõttu teda ei võeta seminari vastu. Jumala teed on aga imelikud ja nii juhtubki, et saeveskis töötamise asemel hakkab noormees kuulutama Jumala sõna.

Eelarvamustes ei tasu selle filmi puhul kinni olla – jah, peategelane on noor ja lisaks endine narkomaan, kuid film keskendub siiski hoopis usu teemadele. Miks uskuda, kellele seda vaja on? Kes meist on patuta? Linalugu on hingeminev ja näitlejatööd head. See film kandideeris Oscarile eelmisel aastal, kuid ei osutunud valituks. Hea film sellegipoolest.

LUX festivali filmidele saate valida eestikeelsed subtiitrid. Kui neid kohe filmi käivitades näha ei ole, siis tuleb vajutada all paremas nurgas väiksele märgile CC, sealtkaudu klikkida „Estonian“ ja tulevad ka tiitrid ekraanile.

Margit Adorf

Tee jumala juurde on okkaline. Hetk Poola filmist „Corpus Christi“. Foto: pressimaterjalid