Homme peetakse Kundas sõbralaata
|Kunda rannas toimuva sõbralaada juured on aegade tagant: kui soomlased tulid oma saartelt Eesti randa, toimus siin kaubavahetus. „Sõbrakaubanduse termin tuleb sellest, et raha kauba eest ei küsitud, vaid vahetati kaup kauba vastu. Soomlased tõid kala ja vastu said kartulit ja vilja. Kui kaubad olid tehtud, peeti pidu,“ rääkis Viru-Nigula kultuurimaja direktor Kristi Onkel. Tema sõnul joodi vanadel aegadel „Norri“-jooki – kuuma magusat kohvi tilga piiritusega ning seda traditsiooni jätkavad ka Viru-Nigula ja Soome sõprusvaldade delegatsioonid tänavu sümboolselt enne õhtust kontserti.
Tänapäevased sõbralaadad toimuvad alates aastast 2000 – vaheldumisi üle kahe aasta Soomes ja Eestis. Vaheaastatel peetakse aga Kundas merepäeva.
„Eelmisel aastal oli Kunda kord, aga kuna koroonaepideemia tõttu suurüritusi korraldada ei saanud, siis lükkus see tänavusse,“ selgitas Kristi Onkel.
Oluline osa on laadal ning Onkeli sõnul on seekord lettidele tulemas rohkem talukaupa: mett, suitsuliha, suitsukala, sinke, juuste, leibu. „Arvestades, et 10. juuli on väga populaarne laadakuupäev üle Eesti, siis meie oleme oma kauplejatega väga rahul, neid on tulemas üle kolmekümne,“ nimetas Kristi Onkel.
Uudistajatele on avatud ka Kunda sadam, kuhu tuleb linna sõpruslaev Wambola. Paraku tänavu laeva seestpoolt külastada ei saa, küll aga on võimalik lähedalt uudistada sadama ning
politsei- ja piirivalveameti rasketehnikat, näiteks merepäästelaeva ja reostustõrjelaeva Raju, kõik võimalikku tehnikat. Oma missioonist räägivad vabatahtlikud merepäästjad, vaadata ja proovida saab päästeülikondi, rannas on vetelpäästekoerte demonstratsioon.
Traditsiooniline nii sõbralaada kui merepäeva puhul on sõpruskohtumine Viru-Nigula valla ja sõpruslaev Wambola vahel jalgpallis, nii ka tänavu.
Nagu aastaid kombeks, on ka nüüd teoksil räimeküpsetamisvõistlus, mida korraldab Virumaa Rahvaülikooli Selts eesotsas Kaido Veskiga.
„Kala ja eriti räim on üks sõbralaada sümboleid. Kui vanadel aegadel sõbrakaubandus toimis, tõid soomlased männi-või kasekoorel kuus tundi ahjus küpsetatud räime – tohu-või koorekala. Seetõttu ka räimeküpstamisvõistlus,“ selgitas Kristi Onkel.
Mõeldud on ka lastele, kellele muuhulgas tuleb kontsertetendus Lottelt ja Klausilt. Õhtul süüdatakse rannas tavade kohaselt lõke ning simmanil saab tantsida südaööni.
Katrin Uuspõld
Naisrühm Kõkutajad tantsimas kolm suve tagasi, taustal staabi- ja toetuslaev EML Wambola, mis on Kunda sõpruslaev. Foto: Reti Kokk