Hüpnotisöör Ants Rootslase tee lahendusteni

Ants Rootslane

Haljalast pärit hüpnotisöör pakub 9. augustil Rakveres huvilistele võimalust vaadata iseendasse, et oma elu jälle ree peale saada ning ammutada energiat probleemide lahendamiseks. Saime noore hüpnoterapeudiga kokku ning uurisime, kes ta on ning mida ta inimestele pakkuda soovib.

Seidi Lamus-Tšistotin

Kuigi sa tegutsed peamiselt Tartus ja Tallinnas, siis mis sind Lääne-Virumaaga seob?

Olen küll sündinud Tallinnas, kuid kui olin väike, kolisid vanemad Haljalasse. Seal mööduski mu lapsepõlv ja ka koolitee sai seal käidud. Nii et Rakvere on mulle kodulinnaks ja siia on alati hea tagasi tulla ning vaadata, kui tohutult palju kõik muutunud on. Pärast vanemate lahutust kolisin Tartusse, kuid viimasel ajal on mu töö mind jälle Virumaale tagasi toonud.

Kuidas sinu elu Tartus edasi kulges, kas jõudsid kohe hüpnoosi juurde?

Ei, sugugi mitte. Tartus läksin kooli kõrvalt juba 16aastasena tööle Telia telemarketingi ning sain seal väga edukalt hakkama, kuni leiti, et alaealiseks olemine muutus takistuseks. Sealt viis tee 17aastaselt Viasati tiiva alla ning täisealiseks saades kutsus Telia tagasi juba oma meeskonda looma. Olin 18aastaselt n-ö lapsülemus. Vähemalt nii mu meeskonna liikmed armastasid mind kutsuda, aga ma sain selle kõigega hakkama. Nii noorelt nii suur vastutus viis aga omadega lõpuks puntrasse.

Sattusin „Hüpnotisööri“ saatesse, et oma ärevusega toime tulla, kuid endale üllatuseks sain selle ainsa seansi ajal nii selgelt aru, mida on oma elus vaja muuta ning teadmise, et pean hakkama ise teisi inimesi aitama. Praktiseerisingi pool aastat telehüpnotisöör Marissa käe all ning sealt edasi viis mu tee Parapsühholoogide ja Hüpnoterapeutide Liidu alla kuuluvasse kooli, kus minu personaalseks õpetajaks oli Albert Stepanjan. Selle kooli olen tänaseks lõpetanud ning täiendan end juba välismaiste õppeprogrammidega nii Venemaal, kui ka Ameerikas.

Kuigi ma tegelen endiselt ka müügitööga SOL Baltics OÜ-s, siis oma teraapiakabineti avamine justkui toidab mõlemat poolt – saan teha just seda, mis südamele lähedane. Ka tööandja toetab töötajate muid huve, mida nemad omalt poolt rahuldada ei saa ja nii ongi kõik tasakaalus.

Kes on keskmine klient, kes leiab hüpnoterapeudi juurde tee?

Keskmine klient on omadega kusagile kinni jäänud – on pere ja töö, aga miski on ikka paigast ära. Ta otsib, kuidas elus edasi liikuda, et tunneks elujõudu ja värskust. Samas on ka palju alkohoolikuid, ärevushäireid, kehakaaluprobleemidega inimesi. Minu juurde jõuavad miskipärast väga keerulised juhtumid – näiteks naine, keda kümme aastat kodus piinati ja pantvangis hoiti. Kui ta lõpuks vabaks sai, ei teadnud, mida oma eluga peale hakata.

Sellist puntras olevat inimest ühe seansiga korda teha ei õnnestu, aga ta saab sealt edasi liikuma paneva jõu. Ta saab tunnetada läbielatut kogemusena, kuid ei ole selles enam kinni.

Lisaks olen ma tähele pannud nende tuhandete inimeste põhjal, kes tänaseks minu juures on käinud, et ülemõtlemine tekitab meis kurbuse ja lootusetuse meeleseisundit. Tihti kutsutakse seda depressiooniks. Tegelikult on see oma tunnete allasurumisest tekkinud meeleseisund, mida inimene oma ülemõtlemisega toidab. Siin aitab ainult mõistuse kinni panemise treenimine.

Kui rääkida hüpnoosist, siis inimesed kujutavad kohe ette, et muudetakse laval kellekski teiseks. On see siis nii?

Teraapiline hüpnoos on teistsugune kui lavahüpnoos. Lavahüpnoosis on inimene nõus sellega, et ta tuleb lavale ja seal muudetakse tema identiteeti ning see toimub väga kiiresti. Teraapilises hüpnoosis kestab hüpnoosi minemise protsess 15-20 minutit, aga võib ka minna 45 minutit. Oleneb täiesti inimesest ja kui palju ta terapeuti usaldab.

Samas ka teraapilist hüpnoosi on erinevat – on vaimne praktika, kus tegeletakse vaimse arenguga, aga on ka selline pool, kus inimesele antakse sisendavaid tekste. Viimast saab edukalt kasutada alkohoolikute puhul. Algul selgitad välja juurpõhjuse ja seejärel annad sisendava teksti, mis hakkab tema elu juhtima. Need rakenduvad loomulikul teel tema ellu – tunded, mis tekitasid soovi kas juua või suitsetada, on ümber programmeeritud.

Mis toimub hüpnoosi ajal inimesega?

See on sügav rahulolu ja iseendaga olemine, millal pääsed ligi oma alateadvusele. Inimese silme ees hakkavad liikuma pildid, värvid või emotsioonid. Enne hüpnoosi pannakse paika inimesega eesmärgid, mida ta soovib hüpnoosiga muuta. Seejärel toimub sekkumine, kus inimene on sügaval ühenduses iseendaga. Keha võib muutuda raskemaks ja hääletoon muutub vaiksemaks. Selle protsessi ajal on mõistus täiesti või suures osas kinni. Kuna mõistusega sa seda probleemi lahendada ei suutnud, siis ei saa ainult seda ka teraapia ajal kasutada. Peab leidma sügavamad tasandid enda seest üles.

Minu ülesanne on seda protsessi juhtida, aga klient muudab ise oma sisemise pildi ümber. Protsessi võlu seisneb selles, et klient saab kõigest aru ja ta ei kao kuhugi ära. Igal ajahetkel võib ta silmad lahti teha ja ära minna, aga tavaliselt inimesed naudivad seda lõõgastust, kuna nad pole midagi sellist varasemalt võib olla oma elus üldse tundnud.

Mis aga hakkab juhtuma grupiüritusel? Kas kõik hüpnotiseeritakse korraga ära?

Kuna ma pole ainult hüpnotisöör, vaid ka süsteemne terapeut ehk konstellöör, siis lähtun inimese aitamisel tema päritoluperekonnast (ka n-ö perekonna varjatud seadustest). Kui me vaatame enda ümber, siis kõik toimib süsteemina – nii ka perekond. Igal liikmel on oma kindel koht ja igal ühel on omad õigused vastavalt oma kohale. Elu paraku ei ole alati roosiline ja tihti teatud elusündmuste tagajärjel me kaotame või võetakse meilt see koht, kus me olema peaks. Selle tagajärjel muutub meis midagi väga olulist. Me võime vihata oma vanemaid, tunda ennast väärtusetuna, kannatada ärevuse all, tunda tundmatut süütunnet jne.

Kui näiteks naine võtab peres mehe rolli ja hakkab seda üleval pidama, nihkub mees naise kohale, mis aga pole tema valik. Nüüd lähevad energiad paigast ning tekib rahulolematus, mis tavaliselt viib selleni, et pered lagunevad.

Minu juurde on sattunud palju tippsportlasi, näitlejaid ja muid avaliku elu tegelasi, kellel on tavaliselt üks vanem perest eemal olnud. Nende probleem on tihti see, et nad teevad justkui palju, aga ikka pole rahul ja neil on arvamus, nagu poleks nad midagi väärt. Selle tulemusena hakkab see inimene alateadlikult ennast avalikult nähtavaks tegema, meeletult pingutama. Seda kõike soovist olla märgatud ja tunnustatud lapsena. Need inimesed on tavaliselt ühiskonnas väga edukad, aga on samas nagu linnud, kellel on üks tiib ära lõigatud.

Kuna üritusel räägin sellistest valusatest teemadest, siis inimesed saavad vaadata oma sisemiste probleemidega tõtt. Aga selleks, et saada energiat ja mitte lahkuda sealt katkistena, teen koolituse lõpus ka grupihüpnoosi. See peaks andma positiivse laengu ja energiat, et kõik jälle korda seada.

Kui palju muidu konstellatsiooni oma töös kasutad?

Kasutan väga palju. Olen avastanud, et konstellatsiooni saab sisuliselt läbi viia ka hüpnoosis, aga see on mu enda testitud ja välja töötatud meetod. Ma ühildan konstellatsiooni ja hüpnoosi ning tulemused on siiani olnud hämmastavad. Kõigepealt paneme kliendiga paika tema peremudeli ja seejärel hakkame hüpnoosis neid asju lahendama, mis sealt välja joonistusid. Hüpnoosis inimene saab kohtuda ka surnud lähedastega, et anda neile oma koht tagasi ja saada ka ise oma koht tagasi. Sel hetkel tekib tegelikkusega leppimine, millele järgneb tohutu vabanemine.

See annab võimaluse lahendada juurprobleemid. Tihti tegeletakse erinevates teraapiates tagajärgede likvideerimisega, kuid tulemuseks on paari kuu pärast samasse seisu tagasi jõudmine.

Ideaalne oleks see, kui inimesed saaksid peremudelid paika juba kahekümnendates eluaastates. Olles ise 21aastane, saan hetkel tänu oma tööle õppida teiste inimeste kogemustest ja loodetavasti jäävad endal paljud vead tegemata.

Rakveres toimub Ants Rootslase poolt üritus „Anna endale võimalus“ 9. augustil. Lisainformatsiooni leiab tema FB-lehelt Hüpnotisöör Ants või meilitsi ants@hupnotisoorants.ee.

 

Foto: Maiki Noormägi