Innovatsioon on jõudnud ka koduaedadesse – robotniidukid
|Kui ennustada selle kevade-suve aiatöömasinate müügihitti, siis ühe võimalusena tasub panustada robotniidukile. Need „imemasinad“ on müügil ka Rakveres – Husqvarna omad näiteks Niine keskuses Husqvarna Rakvere esinduses, IMow kaubamärki kandvad masinad ForestPlusi aia- ja metsatehnika kaupluses Jaama tänaval.
Aivar Ojaperv
„Husqvarna on iseliikuvat muruniidukit arendanud paarkümmend aastat ja on oma selle valdkonna tehnoloogiaga üks juhtivamaid ettevõtteid maailmas,“ rääkis Kiviõli Kaubahoov ASi juhataja Andrus Talsi. Nimetatud ettevõte peab kauplust Niine keskuses ja müüb seal peamiselt Husqvarna kaubamärki kandvaid tooteid.
„Robotniidukeid on väga erineva võimsusega, suurimad neist suudavad hooldada kuni 5000 ruutmeetrist murupinda.“
Tegutseb ette antud piirkonnas
Tõsi – robotniiduk ei ole odav lõbu, nende hinnaklass algab umbes 1200 euro kandist ja vastavalt masina võimsusele võib ulatuda 3000 euroni. Vastutasuks talitab robot aga täiesti omapäi ja kord juba hääletatud-programmeeritud, ei vaja see absoluutselt inimese sekkumist. Ise niidab, ise kontrollib oma tööd GPSi-laadse seadme abil ja käib ise ka oma akusid laadimas. Isegi vihm ei sega.
„Niiduki tööpiirkond tuleb piirata vastava kaabliga, sellest üle masin ei lähe,“ selgitas Andrus Talsi. „Edasine sõltub juba peremehe tahtest: üldiselt teab niiduk ise, kui tihti ja kus konkreetselt on vaja tööd teha, kuid masinat saab programmeerida ka kindlatel kellaegadel töötama, et see võimalikult vähe koduseid toimetusi häiriks. Üldreeglina suudavad robotniidukid teha kuni kaks tundi järjest tööd ja siis lähevad end tunniks ajaks laadima.“
Roboti lillepeenrast eemale peletamiseks on samuti abi kaablist, millega niitmist mittevajav ala tuleb lihtsalt piirata. Samas iga viljapuu ümber piirdeliini vedama ei pea – kui niiduk oma töötegemise käigus vastu puud põrkab, muudab ta lihtsalt suunda, ilma et kahjustaks ennast või viljapuud. „Nii „targad“ nad siiski pole, et inimesele mitte otsa sõita, seega peab ise ka robotniiduki tööpiirkonnas silmad lahti hoidma,“ märkis Andrus Talsi.
Robotniiduki üks pluss on kindlasti asjaolu, et oma tööd teeb see praktiliselt hääletult. „Eeliseid tavaniidukite ees on veel,“ lisas Andrus Talsi. „Robotniiduk hävitab sambla. Niidetud muru on kvaliteetne, kuna muru lõigatakse, mitte ei purustata rootoriga, nagu enamik muid muruniidukeid teeb.“
„Automoweril on veel üks päris oluline positiivne omadus – ta peletab eemale mutid, kuna askeldab koguaeg aias ringi!“ lisas Talsi. „Robotniiduk maksab küll keskmise traktori hinna, kuid kui see on sul olemas, siis ei pea hiljem mõtlema bensiini ostmisele, mürale, rohu riisumisele ja muru niitmise asemel saab tegeleda millegi tunduvalt meeldivama tegevusega ning mis peamine – sul on muru pidevalt, terve suve perfektselt niidetud.“
Tark masin
Näiliselt tegutseb robotniiduk kaootiliselt – ta ei niida siil-siilult, vaid põrutab sinna, kuhu rattad ja algoritm viivad. Samas salvestab masin liikumistee oma ajju ja saab aru, kui on mõnele oma hoolealusele piirkonnale vähem tähelepanu pööranud. „Meie pole rahulolematut tagasisidet saanud, nagu oleks muru mõnes kohas püsti jäänud,“ kinnitas Andrus Talsi. „Tõsi – seda võib juhtuda, aga siis on tööpiirkond konkreetse robotniiduki jaoks liiga suur.“
IMow robotniiduk, mis on Rakveres müüa ForestPlusi aia- ja metsatehnika kaupluses. Foto: Aivar Ojaperv