Kaasaegsete ladude ajastu: kuidas tagab kaasaegne laohaldus käimasolevate protsesside tõhususe?
|Aastaid tagasi kasutati ladu ainult tööstuskaupade või toodete ladustamiseks. Neis ei olnud eriti palju ruumi, kõik peale- ja mahalaadimistööd tehti käsitsi, nii et toote teekond tootmispaigast lõplikku müügipunkti võttis palju kauem aega. Tänu tarbijate vajaduste muutumisele ja jaeturu kasvule on aga arenenud ja paranenud ka ladustamisprotsessid. Nüüd on laotööstus jõudnud täiesti erinevasse tehnoloogilisse ajastusse, kus protsesside automatiseerimine ja digitaliseerimine on eduka äritegevuse tagamiseks üks olulisemaid kohti.
Laod – rohkem kui vaid koht kaupade hoiustamiseks
Kaasaegsed laoteenused ei piirdu lihtsate ladustamislahendustega. Laod mängivad tarneahelas üha suuremat rolli, kuna rahva tarbimine kasvab, samuti suureneb müügiettevõtete arv ja mitmekesisus. Nüüd peavad laotööstuse ettevõtted pakkuma suuremat paindlikkust, kättesaadavust ja tõhusamat funktsionaalsust. Kuna müügitööstus kogeb üha suurenevat tehnoloogilist innovatsiooni, arenevad ka laoteenused, et pakkuda oma klientidele väärtust ja kvaliteetset teenust. Rakendades laoprotsessides uusimaid tehnoloogiaid, suudavad logistikaettevõtted paindlikumalt ja tõhusamalt toime tulla massikaubanduse vajadusega ning suurte kaubamahtude käitlemisega.
Protsesside automatiseerimine
Kaasaegsete logistikavajaduste ja e-kaubanduse turgude kasvust tuleneva tohutu nõudluse tõttu on laoprotsesside automatiseerimine muutunud kriitiliseks. Tavaliselt seostatakse automatiseerimist väheneva füüsilise jõu vajadusega, mis asendatakse uusimate tehnoloogiatega, näiteks robotitega. Konveiertehnikaga konveierid, karussellid või vertikaalsed tõstesüsteemid võivad kahekordistada või isegi kolmekordistada laomahtuvust ja efektiivsust, tagada parema tootlikkuse ja vähendada inimlike vigade tõenäosust. Siiski on kahte tüüpi automatiseerimist: füüsiline automatiseerimine, mida me juba mainisime, ja protsesside automatiseerimine, mis on rohkem seotud teabe kogumise ja edastamisega.
Laohaldussüsteemid (WMS)
• Viimase paarikümne aasta jooksul on laohaldussüsteemid oluliselt paranenud, muutudes kiiremaks ja mugavamaks kasutada. See on kiirendanud laoprotsesse, töö efektiivsust ja vähendanud suurest tellimuste mahust tulenevat intensiivsust.
• Paberite käitlemine ja andmete sisestamine. WMS-süsteemide kasutuselevõtmine laoprotsessides on vähendanud pabervormide täitmisele ja andmete sisestamisele võrgus olevatesse tabelitesse või muudesse andmehaldussüsteemidesse kuluvat aega. See on vähendanud ka vigu, mis on tingitud valesti sisestatud numbritest, kadunud dokumentidest või muudest probleemidest, mis on põhjustatud käsitsi kirjutatud andmete elektroonilistesse süsteemidesse ülekandmisest.
• Kauba kokku kogumise efektiivsus. WMS-süsteeme kasutades saavad laotöötajad oma tööülesandeid tõhusamalt korraldada ja täita. Näiteks selliste funktsioonide kasutamine nagu lasti koostamine eelnevalt määratletud süsteemi abil võimaldab tõhusamaid töövõtteid.
Asjade internet (loT)
Asjade Internet (IoT) on tehnoloogia, millest paljud on ilmselt kuulnud, kuna seda kasutatakse laialdaselt mobiiltelefonides, spordi tulemusprotokollides või isegi nutikodudes. Tõsi, logistikatööstus on seda tehnoloogiat veidi teistmoodi rakendanud. IoT-tehnoloogia aitab logistikaettevõtetel jälgida ja salvestada kõiki tarneahelas kogutud andmeid ühel andmekandjal. See hõlmab kauba koguse jälgimist laos, aegumiskuupäevade ja tellimuste muudatuste jälgimist. Millist kasu see logistikaettevõttele ja kaubandusettevõttele toob? Laoteenuseid pakkuvate firmade jaoks aitab asjade internet neil laos olevate kaupade tasakaalu jälgida ja laopinda tõhusamalt kasutada, sujuvamalt kauba jaotamist läbi viia ning tagada, et aegunud kaupa klientidele ei veeta. Kaubandusettevõtete jaoks võib protsesside jälgimine vähendada ärevust võimaliku varude puuduse või klientide viivituse pärast.
Reguleeritava temperatuuriga laod
Selleks, et tagada lisaks ladustamisprotsesside tõhusale läbiviimisele ka osutatavate teenuste kvaliteet, on logistikaettevõtted hakanud ladudes ja sõidukites rakendama tehnoloogiaid, mis suudavad pikka aega säilitada ühtlast temperatuurirežiimi. Reguleeritava temperatuuriga laod suudavad enamasti hoida temperatuuri vahemikus -18 kuni +20 kraadi. Neid ladusid kasutatakse tavaliselt teatud temperatuuritundlike toodete, näiteks toidu, ravimite või loomsete kaupade hoidmiseks. Laod, mis suudavad hoida vajalikku temperatuuri, tagavad toote kõrgeima kvaliteedi ja aitavad vältida enneaegselt riknenud toodetest tulenevaid kahjusid.
Laod strateegilistes asukohtades
Olenemata sellest, milliste toodete või kaupadega kaubeldakse, on oluline, et tellimuste tõhusaks ja sujuvaks täitmiseks oleks olemas sobiv laoruum. Strateegiliselt asukohtades paiknevad laod aitavad vähendada kauba transportimise aega ja kulusid teise linna või riiki.
Ligipääsetavus. Kui laod asuvad strateegilistes asukohtades, mis on ühendatud suurte teede, kiirteede või maanteedega, võib sõiduk jõuda oma lõplikku kaubaveo asukohta kiiremini. Lahenduseks võib olla laovõrgustik kõikides Euroopa riikides või vaid mõnes, näiteks Balti riikides. Kaubaveo sõidukite kiire liikumine suurendab oluliselt kohaletoimetamise efektiivsust nii kohalike kui ka rahvusvaheliste kaupade transportimisel.
Jätkusuutlikkus. Mida paremini on laod geograafiliselt paigutatud, seda rohkem väheneb veokite põhjustatav reostus. Strateegilistes asukohtades olevad laod väldivad lasti sattumist ümbersõitudele ning kauguse vähendamine tootmiskohast, laost ja lõplikust kohaletoimetamise punktist mitte ainult ei säästa kütusekulusid ja aega, vaid aitab kaasa ka kaupade keskkonnasõbralikumale transportimisele.
Kaasaegsed laod aitavad tõhusalt juhtida hulgikaubandust
Tänaseks on tehnoloogiast saanud iga kaasaegse ettevõtte selgroog. Konkurentsivõime säilitamiseks ja edasiseks õitsenguks peavad ettevõtted rakendama oma tegevuses tehnoloogiaid, mis aitavad töid kiirendada ja optimeerida. Ka laotööstus hoiab tehnoloogilise arenguga sammu. Vajadustele kohandatud uuenduslikud lahendused aitavad laoettevõtetel süstemaatiliselt ja tõhusalt toime tulla hulgikaubanduse ja suurte koguste kaubakäitlemise vajadusega.