Kadri Voorand tahab teha antud ajahetkes parima võimaliku
|Vokaalansamblil Estonian Voices on valmimas uus plaat „Taat läks lolliks“, mille sündimisest rääkis Kuulutajale ansambli laulja ja kunstiline juht Kadri Voorand.
Tõnu Lilleorg
„Lootsime plaadi tänaseks Viru Folgil esinemiseks valmis saada, kuid võtsime liiga põhjalikult ette,“ selgitas Voorand naerdes, et plaat on praegu veel plaadivabrikus trükkimisel. Küll saab uusi lugusid tänasel kontserdil kuulata. Helikandja hakkab valmima järgmisel nädalal ja peagi tulevad suurtes raamatupoodides selle esitlused.
Plaadil kõlab pärimusmuusika sugemetega muusika. Haljalast pärit Voorand on ansambli peamise muusika- ja tekstikirjutajana seejuures inspiratsiooni saanud Lahemaa pärimusmuusikast, millega ta tutvus juba lapsena Lahemaa Rahvamuusikute folklooriansmablis kaasa lüües.
„Uue plaadi muusika on mulle väga hingelähedane,“ lausus lauljatar. „Minule õpetasid neid laule vanad tädid ja onud, see muusika on minuni jõudnud läbi pärimuse.“
Voorandi isa on pärit Lahemaalt ja isapoolses peres on palju külamuusikuid. Lauljatari ema Viivi Voorand on Lahemaa Rahvamuusikute eestvedaja ja muusikaõpetaja.
Plaadi nimiloole kirjutas Voorand ka sõnad ja lugu räägib sellest, kuidas mehed naiste pärast lolliks lähevad. „Ühel hetkel see tekst tuli mulle pähe ja viisijupp hakkas veerema,“ rääkis ta.
Armastuse otsimisest räägib plaadil veel mitu laulu. Samuti on sel kaks Curly Stringsi lugu „Kauges külas“ ja „Kättemaks“, mida Estonian Voices on kontsertidel esitanud. „Süda on nüüd rahulik, et need kaks laulu on füüsilisel kujul plaadil olemas ja need ei kao kusagile,“ ütles Voorand.
Tema sõnul on uue plaadi lauludes korraga sees nii ilu kui valu, ja kuna muusika on valdavalt ilus, muudab see traagilisi olukordi üleelatavaks ja ilusaks. „Muusika võib küll kurbi mälestusi meelde tuua, kuid samas võib ta sättida mingisuguse traagika ilusatesse raamidesse ja siis see ei tundugi enam nii kole. Seda muusika teeb ja loodetavasti see plaat samuti,“ lausus Kadri Voorand.
Uue plaadi miksijateks ja masterdajateks on oma ala tõelised meistrid Rootsist ja Kanadast. Miksimise eesmärk on panna laulja hääl meeldivalt kõlama, tuua hääle tämber parimal viisil esile. Masterdamise eesmärk on plaadi lugude helipildi ühtseks kujundamine. Kui need tööd on hästi tehtud, siis plaadi kuulamine ei väsita kõrvu. „Minu meelest on meil sel plaadil maailma kõige kõvemad vokaalansambli miksijad,“ on Voorand rahul.
Tema sõnul saab plaati teha nii, et tehakse lihtsalt ära, ja ka nii, et kui kuulata 25 aasta pärast, on võimalik mõista, et see on parim, mis antud ajahetkes teha sai. „See filosoofia on mulle omane,“ lausus Kadri Voorand, „teha antud ajahetkes parim võimalik, alla selle ei tohikski teha, kõigi asjade puhul.“
Haljalast pärit Kadri Voorand sai uuele plaadile muusika ja teksti kirjutamisel inspiratsiooni Lahemaa pärimusmuusikast.
Foto: Stina Kase