Kadrina vald tähistab 30. sünnipäeva ümbervallasõidu ja Kukerpillidega
|Kadrina vald saab laupäeval 30aastaseks – 9. aprillil 1992. aastal kirjutas ENSV Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel alla õigusaktile, mis kinnitas Kadrina külanõukogu moodustamist Kadrina vallaks. Ümmarguse sünnipäeva tähistamist jagub nii küladesse kui vallakeskusesse.
Katrin Uuspõld
„Ma arvan, et Kadrina vald kui 30aastane sünnipäevalaps on uudishimulik ja leidlik,“ kommenteeris Kadrina vallavanem Kairit Pihlak. „Alati on siin olnud tähtsad inimestevahelised suhted. Meie valla visiitkaartideks ongi tegusad inimesed, kes võtavad asjad kätte ja teevad ära. Kohalik omaalgatus selle sõna otseses mõttes.“ Ta toob näiteks Läsna ja Tiigissaare külad, Kadrina Saunaklubi. „On kohaga seotud algatusi või ühiste huvidega inimeste algatused ja liikumised. Kui inimesed on nii ettevõtlikkud, siis on lausa lust valda juhtida,“ rõõmustas Pihlak.
Ettepoole vaadates märkis vallavanem, et väga suur osa valla elust koondub ümber kooli. „Kool on meie fookuses olnud viimased aastad ja on ka järgmised aastad. Et kool oleks hea nii sisult kui vormilt. Meil on kogukonnakool, mille toetamiseks on loodud unikaalne hariduskogu, kus kõik asjasse puutuvad osapooled panustavad vabatahtlikult hariduse arengusse ja valla investeeringute mõttes on suurim prioriteet koolimaja. Arhitektuurikonkurss on koolile toimunud, tänavu alustame projekteerimisega ja loodame ehitamisega edasi liikuda kohe kui majanduslikud olud seda võimaldavad,“ selgitas Pihlak.
Samuti on värskelt saadud ühele poole keskväljaku arhitektuurikonkursiga. „See on oluline suure pildi mõttes. Täna ei saa veel öelda, millal see saab nõnda välja ehitatud, aga teame, millises suunas liikuda. Kui sul ei ole sihti ees, siis lihtsalt siblid ühe koha peal,“ kommenteeris Pihlak.
Kadrina valla 30. sünnipäeva tähistatakse 9. aprillil mitmel moel: lõuna-paiku stardivad autoekipaažid, et teha tiir mööda valla piire, marsruudi pikkuseks on ligi 106 kilomeetrit. Sõit algab „piiripunktist“ Tapalt Valgejõe silla juurest kell 13 ning lõppeb orienteeruvalt kell 18 Võduveres, külastatakse tee peale ja lähedusse jäävaid külasid.
Kadrina kultuurikoja direktor Ahto-Lembit Lehtmets rääkis, et kaasa sõidavad ka kaks kaamerameeskonda, et kogu ettevõtmine üles filmida ja tulevastele põlvedele jäädvustada. „Iga küla tutvustab end, mille poolest nad tuntud on ja mis neid iseloomustab,“ rääkis Lehtmets. „Plaan oli, et valla sünnipäeva pidada mitte ainult keskuses, vaid viia see mööda valda laiali. On suur rõõm, et 16 küla on selles osalemas.“
„Kahjuks on ilm selline, et paljud kaherattalised ning ameerika autod, millel talverehve ei olegi, ei saa sõidus osaleda,“ nentis Lehtmets ja lisas, et huvilised on teretulnud liituma, täpsem info on leitav Kadrina valla sotsiaalmeedialehel.
Õhtul kell 19 algab aga Kadrina rahvamajas suur pidu koos äsja 50aastaseks saanud Kukerpillidega. „Kukerpillid tulevad endast 20 aastat nooremale vallale külla,“ märkis Ahto-Lembit Lehtmets.
Kadrina vald sai sünnipäevaks endale ka värske visuaalse identiteedi
30 aastaseks saav Kadrina vald tellis loovagentuurilt Tabasco ka vallale uue logo. „Ei ole just igapäevane, et üks väike omavalitsus nii põhjalikult ja mõtleb oma visuaalse identiteedi professionaalselt läbi. Kaasajastab ja korrastab esindusliku külje. Ikka selleks, et tervitada ühiselt mõistetavalt ja ühtemoodi sõbralikult nii vallakodanikku kui ka külalisi,“ selgitas Kadrina Kultuurikoja direktor Ahto-Lembit Lehtmets uue ilme olulisust.
Uue imago lõi loovagentuur Tabasco disainer Stepan Solodkov, kes on pälvinud Eestis aasta parima disaineri tiitli. Loovagentuur Tabasco ise on tuntud Pakendikeskuse humoorikate videote poolest, kus Argo Aadli kehastab erinevaid koomilisi karaktereid ostmas küll pakkekilet ja pappkaste. Tabasco portfoolios on suur hulk loovfestival Kuldmuna auhindu.
Kadrina valla identiteedi kujundamiseks ammutas Solodkov inspiratsiooni valla rikkalikest territoriaalsetest eripäradest. Piirkonda kaunistavad looduslikud vaatamisväärsused nagu järved, metsad ja põllumaad. Peamisteks sümboliteks valiti kaks elementi: puuleht, mis kujutab loodust ja sümboliseerib kasvu, ning põldude siluetid, mis peegeldavad piirkonna põllumajanduslikku osatähtsust ja teisalt tähistavad kihtidena Kadrina valla mitmekesisust eri tasanditel – nii kultuuris, spordis kui ka ettevõtluses.
Visuaalse identiteedi puhul on tegemist terviklahendusega, mida vald saab kanda ametlikel puhkudel, pidupäevadel ja argiolukordades. See saab olema tuttav nii vallahoonel, peokutsel kui ka külaviidal, plakatil ja kohvikruusil. Uus nägu sümboliseerib kasvu, avatust ja värskust.
Peale logo mängivad suurt rolli ka graafilised elemendid, mis on seotud Kadrina vallaga – Kadrina Katariina kiriku siluett, Kadrina rahvariide mustriga palistatud lillemotiivid, Kadrina laululava kaar. Need on abiks, et luua paindlikum kommunikatsioon, milles on ruumi nii ametlikumaks kui ka mitteametlikuks kommunikatsiooniks näiteks sotsiaalmeedias ja plakatite kujundamisel.