Kalliks kujunenud Lääne-Virumaa koduloomade varjupaiga projekti kohandatakse odavamaks
|Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liidu (VIROL) liikmed otsustasid mai lõpus pärast Lääne-Virumaa koduloomade varjupaiga põhiprojekti koostajate ettekande kuulamist anda suunised selle muutmiseks, et ehitise maksumust vähendada.
Koduloomade varjupaigaga hakati tegelema juba septembris 2021, eelprojekti järgi oli maksumus tänavu jaanuaris 404 800 eurot, põhiprojekti järgi paisus eelarve aprillis 939 tuhande euroni.
P.P.Projekt OÜ projektijuht Kärolin Heilo tõdes, et nende koostatud projekt vastab igas punktis lähteülesandele, välja arvatud eelarve.
Koduloomade varjupaik on planeeritud Lääne-Viru jäätmekeskuse naabrusesse ühekordse puitkonstruktsiooniga hoonena, mille juurde on ette nähtud koerte jooksuaedikud, tutvumisaed ja jalutusala. Hoone jaotub plokkideks: muuhulgas kabinetid ja puhkeruumid töötajatele, abi- ja tehnoruumid, eraldi kasside ja koerteplokk.
Kärolin Heilo sõnul on valitud kõige kuluoptimaalsem konstruktsioon – puit koos teraspaneeliga, siseviimistluses püüti kasutada võimalikult funktsionaalseid materjale. Küll tunnistas ta, et ümar aknakuju, mida nad välja pakkusid, on kallim kui kandiline. Kui muuta akende kuju, loobuda varikatusest, teha kärpeid haljastuses ja veel mõnes kohas, õnnestuks suurusjärgus 100 tuhat eurot kokku hoida ning eelarveks oleks 832 805 eurot.
See summa on VIROLi jaoks siiski liiga suur. „Arhitektuuriliselt on see projekt väga ilus, aga nüüd tuleb see teha lihtsamaks või panna prügikasti,“ ütles Viru-Nigula vallavanem ja VIROLi juhatuse esimees Einar Vallbaum.
Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla tegi ettepaneku projekteerida sisse ruumide ristkasutust. „See projekt on ideaalversioon meie ideedest. Leida tuleks aga toimiv mudel kaasaegsetesse oludesse,“ märkis Kadrina vallavanem Kairit Pihlak ning viitas, et eesmärgiks on seatud, et kodutute koerte-kasside arv väheneks ning seetõttu võiks hoone mahtu kärpida.
Rakvere vallavolikogu esimees Peep Vassiljev tõdes, et ühegi teise teemaga ei ole VIROlis nii kaua tegeletud kui koduloomade varjupaigaga – kaks ja pool aastat. „Arusaamatused said alguse lähteülesandest. Tahtsime saada ülihead asja väikese raha eest,“ kommenteeris Vassiljev.
Projekteerija esitas sel nädalal VIROLi juhatusele kärpeettepaneku, mille juhatus kooskõlastas. „Nüüd algab kärbete põhjal põhiprojekti ümbertegemine. Augusti lõpuks peaks lepingu lisa järgi uus põhiprojekt kärbetega laual olema ja loodetavasti hinnalt tunduvalt soodsam,“ ütles VIROLi tegevjuht Sven Hõbemägi.
Katrin Uuspõld