Kannavalu – mis see on ja miks kand valutab?

Jalaravi kabineti omanik Monika Simm. Foto: erakogu

Kannavalu põhjused on järgmised:

  1. Kannavalul võib olla mitu põhjust, millest kõige tavalisem on plantaarne fastsiopaatia (plantaarne fastsiit).
  2. Valuseisundid tekivad sageli üleväsimuse või koormuse tagajärjel.
  3. Taastumise eelduseks on vaevuse põhjuse väljaselgitamine ja ülekoormuse vähendamine.
  4. Kõõluse venitusharjutused kiirendavad paranemist.

Kannavalu kõige tavalisem põhjus on plantaarfastsiit ehk „kukekannus“. Hinnanguliselt mõjutab see valu, mida tuntakse kanna ees, jala keskjoonel või siseservas, mingil eluhetkel 10–15% inimestest. Kõõluste membraani degeneratsiooni (kulumise) põhjus ei ole alati selge, kuid see on sageli seotud jala uue, erineva koormusega, näiteks uute kingade kandmisega, seisva töö alustamisega või tavapärasest rohkem kõndimise või jooksmisega. Ülekaalulisus ja jalaasendi vead võivad muuta teid seisundi suhtes tundlikumaks.

Valu on sageli kõige hullem pärast hommikul üles tõusmist ja võib raskendada kõndimist. Eelkõige tekitab paljajalu kõval pinnal kõndimine tugevat teravat valu.

Kui kannast tehakse röntgen, võib see näidata diafragma kõõluse kinnituskohas „luu piiki“, kuid see ei ole seotud haigusega. Umbes pooltel haiguse all kannatavatest patsientidest sellist piiki ei ilmne. Röntgenuuring luutüki tuvastamiseks ei ole vajalik.

Kõige tavalisemad kannavalu punktid ja valu põhjustavad seisundid:

  1. põletik koormuse tagajärjel,
  2. Achilleuse kõõluse vigastus,
  3. kanna luu nahaaluse limaskesta põletik,
  4. Severi tõbi ehk kasvueaga seotud luustumishäire kanna piirkonnas,
  5. rasvapadja kahjustusest valu,
  6. plantaarne fastsiit – talla all oleva sidekirme põletik.

Kannaluu all oleva rasvpadja kahjustus võib olla tingitud kannale antud löögist või tugevast löögist (nt maandumine kõvale pinnale pärast hüpet).

Pingutuse tagajärjel võivad ka kanna luu piirkonnas olevad limaskestad ja Achilleuse kõõluse kanna luu kinnituskoht muutuda valulikuks, põhjustades valu kanna tagaosas.

Väga tugev või pikaajaline stress ja koormus võib põhjustada ka kannaluu stressimurru. Sel juhul on valu tunda kanna luu pigistamisel külgedelt ja kannale.

Noortel, kes teevad sporti, võib valu põhjuseks olla Severi tõbi ehk kasvueaga seotud luustumishäire kanna piirkonnas, kus valu on tunda ka kanna seljas või külgedel.

Millist eneseabi kasutada?

Kõigi pingutusest põhjustatud kannavalude kõige olulisem ravi on valu põhjustanud punkti selge vähendamine või lõpetamine. Pikka aega seismist tuleks vältida ja ülekaalu vähendamine aitab.

Valu korral võite lühikese aja jooksul kasutada põletikuvastaseid ravimeid. Soovitatavalt kannalt surve eemaldamiseks kasutada tallatugesid või kanna all pehmendavaid abivahendeid.

Parim eneseabi on venitusharjutused, mis on kasulikud kõõluste valu ravis. Venitamine toimuks istudes.

Jalg tõstetakse üle põlve ja varbad pööratakse ülespoole äärmisse asendisse, varbaid sirutatakse 5–6 sekundiks umbes 20 korda hommikul ja õhtul. Harjutust tuleb jätkata mitu nädalat. Sama efekt saavutatakse öösel kasutatava abivahendiga, mis hoiab plantaarsed kõõlused venitatud.

Harjutus kanna kõõlusele. Foto: Jalaravi kabinet

Millal peaks pöörduma arsti juurde?

Kannavalu tõttu peaksite otsima professionaalset hindamist, kui eneseabi ei aita, teie töövõime on ohus või kui põhjus pole ilmne. Kiiremat hindamist tuleks taotleda juhul, kui kand on saanud äkilise vigastuse ja kand ei talu koormust. Tavalistel juhtudel, mis ei hõlma vigastusi, ei ole seisundi kontrollimiseks vaja röntgeni- või laboratoorseid uuringuid.

Kannavalu ennetamine

Stressivalu saab ennetada sobivate jalatsitega või tallatugedega, millel on piisav kaaretugi ja polsterdatud kand. Vältida tuleks liigset pingutust, eriti kõvadel pindadel. Jala venitamine enne ja pärast pingutust võib olla kasulik ja ennetada valusid. Kehakaalu jälgimine ja regulaarne liikumine aitavad vältida ebamugavust.

Monika Simm

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga