Kas täidad oma uusaastalubadusi?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aasta alguses jagame lubadusi endale ja teistele. Mõne aja pärast saab selgeks, et anname sõna ja võtame seda. Kuidas siis lubadusi püstitada, et me neid ka täita suudaksime? Nõuandeid jagab psühholoogiline nõustaja Anneli Salk (pildil).

 

Anu Viita-Neuhaus

 

Miks anname lubadusi just uue aasta alguses?

Inimestel on soov oma elu paremaks muuta ning sellega seoses tehakse plaane uueks, saabuvaks aastaks. Aastavahetus on just selline hea ajaline verstapost, kus tahetakse vanad halvad harjumused maha jätta ning alustada millegi heaga oma elus.

Tegelikult need üldlevinumad lubadused, mida soovime ja lubame, on ääretult lihtsad ja tundub, et ka kergesti teostavad – natuke kaalust alla võtta, suitsetamise maha jätta, rohkem liikuda ning mõnda olulist oskust õppida. Mingit üle jõu käivat lubadust endale tegelikult naljalt ei anta. Kuid nagu lubadustega ikka – kerge on neid anda, märksa raskem järjepidevalt täita. Lubaduse andmisest selle elluviimiseni võib olla pikem samm, kui arvati.

Aga hakates lubaduste täitmise nimel tegutsema, on tõenäosus, et see ühel heal päeval täidetakse. Nagu öeldakse: kordad tegu – saad harjumuse – kordad harjumust – saad elustiili – kordad elustiili – saad saatuse.

 

Mil viisil käituda, et lubadust täita?

Endale tuleb anda neid lubadusi, mis on olulised. Kui lubadus on ebaoluline, siis see ei teostu nii kergesti, pole lihtsalt suurt indu sellega tegeleda. Näiteks lubatakse endale, et hakatakse uuel aastal hispaania keelt õppima, sest oleks ju tore veel ühte võõrkeelt rääkida. Aga kui see on lihtsalt tore uitmõtteline lubadus, siis selleks see jääbki. Kui pole mitte mingit reaalset vajadust ja väljundit, siis võivad õpingud soiku jääda.

Lubaduse andmise puhul on oluline, et see oleks enda püstitatud ja sõnastatud. Kui elukaaslane tahab, et sa suitsetamise maha jätaksid, ning tema rõõmuks annad sellise lubaduse, siis pole sellel palju jõudu, vaid see jääbki lubaduseks.

Oluline on ka see, et lubadust oleks võimalik täita. Näiteks kui lubatakse neli võõrkeelt aastaga selgeks õppida, aga ei olda just suurepärase mäluga, siis on see üle jõu käiv ulmeline ettevõtmine.

 

Millega veel lubaduste puhul arvestada?

Lubaduste puhul on hea paika panna ajakava, määrata lõpptähtaeg, millal see saab täidetud. Hiina vanasõna ütleb, et iga tee algab esimesest sammust! Ajaline arvestus on kasulik, sest esimeste sammude tegemist kiputakse edasi lükkama. Hea oleks uusaastalubaduste täitmisega alustada jaanuaris, mitte augustis.

Uusaastalubaduste puhul on vajalik arvestada oma lähedastega, et peale lubaduste täitmist oleks jätkuvalt alles head suhted. Öeldakse, et iga saavutuse tegelik hind sisaldab seda, millest tuleb loobuda selle saavutamise käigus. Kui antud lubaduse täitmine võtab enamiku teie ajast ja rahast, siis võib juhtuda, et selle all kannatavad suhted. Kui aga lubadused teevad teie lähisuhted paremaks, siis on need igati väärtuslikud ning nende teostamisel saate lähedastelt positiivset toetust.

Infoajastul soovitan kasutada kasulikku ja olulist infot, mida on võimalik leida, et lubadust oleks kergem täita. Teiste inimeste headest kogemustest ja nõuannetest on palju õppida, sest nemad on oma unistuse juba täitnud. Nendest kogemustest on kirjutatud internetis, raamatutes ja muudes meediakanalites, tuleb ainult see info üles leida.

Ja uskuge või mitte, kuid igat endale antud lubadust ei pea iga hinna eest täitma, sest olud ja arusaamised muutuvad. Teostamist väärt on ainult need uusaastalubadused, mis ka peale jaanuarikuud  tunduvad sobivad ja mõistlikud olevat.