Kasvuhoone on vajalik aiaehitis

433

Kasvuhoone oli ja jääb Eesti kliimas aiapidaja jaoks vajalikuks aiaehitiseks. Kasvuhoone välimus pole aastatega palju muutunud, küll aga materjalid, millest seda ehitatakse.

Ülle Kask

Moodsate majade ja aedade juures võib nägus kasvuhoone olla ka üheks aiakujunduselemendiks, mis sobib kokku suve- või grillimajaga.

Materjalid, millest tänapäeval kasvuhooneid ehitatakse, on meie ilmastikutingimustele hästi vastupidavad. Klaasi asemel kasutatakse polükarbonaati. Ka kilesid, millega kasvuhoone karkasse kaetakse, toodetakse varasema ajaga võrreldes palju tugevamast materjalist.

Kasvuhoonete karkassid ja katted

Firma Dilar Kasvuhooned OÜ müüb Ukraina päritolu kasvuhooneid ja tarvikuid. Tegevdirektor Pavel Larin soovitas kasvuhoonet Agrosfeer. „Tsingitud torudest karkassi on lihtne kokku panna, kuna kasvuhoonel on juba ots ühe tükina valmis. Samuti on kaared ühes tükis.”

„Sellise tsingitud torudest kasvuhoone kliendile transportimine on natuke raskem, aga saame hakkama, sest see on ju ühe korra vedu,” sõnas Larin ja rõhutas, et kasvuhoone Agrosfeer peab väga hästi vastu meie ilmastikutingimustele. „Talveks pole vaja katet maha võtta ega eraldi toestusi panna.”

Pavel Larin tõstis esile ka alumiiniumtorudest kasvuhooneid Imperial. „Nende kokkupanek on natuke raskem,” ütles ta, „sest detailid on poolkaared.” Larin kiitis aga alumiiniumit kui väga head ja vastupidavat materjali. ”Garantii on 50 aastat.” Alumiiniumist kasvuhooneid on võimalik valida erineva kuju ja mõõduga.

Larini meelest on kõige paremad polükarbonaadist kasvuhoonekatted. Need lasevad hästi valgust läbi ja on vastupidavad nii tuultele kui talvel lumele. „Kui polükarbonaadist konstruktsioonid paigaldatakse tsingitud terasest karkassile, mille torud on paksusega 0,8 mm,” selgitas ta, „ei nõua selline kasvuhoone vundamenti.”

Isegi kõige peenemad 4mm paneelid on soojusisolatsiooni poolest oluliselt paremad kui tavaline klaas. Polükarbonaadi löögikindlus on klaasist 200 korda kõrgem. Üheks kasulikuks omaduseks on veel kõrge soojakindlus. Materjal on võimeline kannatama jahenemist kuni -50°C ning kuumutamist kuni +120°C. Seetõttu ei pea polükarbonaadist kasvuhoonete katet talveks ära võtma, mis on aiapidaja seisukohast väga mugav.

Tihti kasutatakse kasvuhoone kattena polüetüleenkilet, aga see materjal Pavel Larini lemmikute hulka ei kuulu. „Kahjuks laguneb selline kile ultraviolettkiirte ning kõrge temperatuuri toimel üsna kiiresti ja peab vastu maksimaalselt neli kuud.“

Larini sõnul toodetakse ka tugevamaid kilekatteid. Näiteks valgust stabiliseerival kilel on kõrge vastupanuvõime UVkiirgusele ja selle võib jätta talveks peale. Hüdrofiilse kile pealispind määrdub aga palju vähemal määral kui polüetüleenkile pind. Vahustatud kile võimalused on aga veelgi laiemad, kattematerjali abil saab reguleerida õhutemperatuuri kinnises ruumis, vähendades seda päeval ning tõstes öösel.

Asukoht päikseline ja seest puhas

Kasvuhoone peaks saama aias võimalikult päikeselise koha, et valgus taimedeni jõuaks, ja asuma ideaalis ida-lääne suunas. Kasvuhoones võiks olla ka osaline varjutamise ning kindlasti ka jahutamise võimalus, kui suve kõrghetkedel päike liiga kõrvetavaks muutub.

Dilar Kasvuhooned OÜ tegevdirektor märkis, et kui kasvuhoone on väiksemate mõõtmetega, näiteks 5×4 m või 5×6 m, ei ole asukoht niivõrd tähtis. „Sellise kasvuhoone võib paigutada sinna, kus aednikul kõige mugavam toimetada on,” ütles ta. „Kasutades kasvuhoone katmiseks kaasaaegseid materjale, saavutatakse selline efekt, mille juures taimed on võimelised saama kuni 90 protsenti päikesevalgusest.”

Pavel Larin rõhutas aga, et taimede pideva heaolu ja tervise tagamiseks on kohustuslik pidada kasvuhoone puhtana. Ta tõi näiteks klaasist kasvuhooned, mis on heaks bakterite pesaks, neid on tarvis pesta tihedamini, eriti klaaside kattumise kohtades. „Üks kord aastas on vaja kasvuhoonet kindlasti desinfitseerida,” toonitas Larin. „Need lihtsad soovitused võimaldavad aiapidajal saada maksimaalset rõõmu oma lemmiktegevusest.”

Täpsemat teavet kasvuhoonete kohta saab Dilar Kasvuhooned OÜ kodulehelt: www.kasvuhoone.ee/et