Kirjastaja: Savisaare äsjailmunud biograafia sobiks kooliõpikuks
|Endise ajakirjaniku Paavo Kanguri kirjutatud raamat „Mängur“ maalib haarava pildi laulva revolutsiooni iidolist Edgar Savisaarest, tema elukäigust enne ja pärast Eesti taasiseseisvumist.
Kaire Kenk
Raamat kirjeldab põhjalikult, milline oli Nõukogude impeeriumi lagunemise ja Eesti iseseisvumise tegelik faabula, millised jõud seda käivitasid ja milline roll oli selles Savisaarel.
„Ma väga loodan, et see raamat on kunagi gümnaasiumis üheks ajalooõpikuks. Sellest raamatust loetuna jäävad noortele kõik Eesti lähiajaloo olulised sündmused palju paremini meelde,“ arvas raamatu üks kirjastajaid Valdo Randpere. „Paavo raamat on aus. Talle sümpatiseerib Savisaar, kuid samas on ta valusalt välja toonud kõik vead, mis Savisaar oma elus teinud on.“
Raamatu idee sünd
Kanguri sõnul on raamatu pealkiri inspireeritud Savisaarest endast. „Ta on mänguline mees, müstiline isiksus. Ta on keeruline inimene, väga kahtlustav, tal on kahtlustav mõistus. Ta kahtlustab ja usub, et keegi teine kontrollib mängu rohkem kui tema, kuigi alati ise ka ei tea kõiki vastuseid küsimustele,“ ütles Kangur.
Raamatu esitlusele Savisaar kehva tervise tõttu ei tulnud, kuid isegi temalt raamatu ilmumiseks nõusoleku saamine polnud Kanguri sõnul kerge. Veel augustis oli Savisaar pahur. „Kaks päeva sain sõimata. Kolmandal päeval ta helistas, et okei, las olla, võib-olla reageerisin üle,“ meenutas Kangur.
Ning rõhutas, et raamatu sisu pole Savisaarega kuidagi kooskõlastatud. „See on täiesti avameelne, sest Savisaar pole raamatu algteksti näinud. Ma müüsin talle idee maha, et teeme midagi, on näha, et sind tegelikult ei tunta ja on tulnud noorem põlvkond võimule, kes ei tea Eesti ajalugu,“ nentis kirjamees.
„Mind hämmastas Savisaare kohtuprotsessi olemus. Kas ta lüüaksegi risti, sest seda nõuab sisepoliitiline erakondlik umbsõlm? Kas Eesti muutuks paremaks ja õnnelikumaks paigaks, kui Savisaar insuldi tagajärjel kohtusaalis sureks? Kirjutasin sellest ühe arvamusloo ja peagi kutsus Edgar mind Hundisilmale. Nii see raamatu idee sündis,“ meenutas autor.
Hea ajalooline ülevaade
„Raamat sai kokkuvõttes veelgi parem, kui ma lootsin. Selle tugevaim külg on hea ülevaade Eesti taasiseseisvumisest ja esimestest arengutest. Lugejale meenutatakse tohutut hulka sündmusi, mis kiirgavad ja kajavad sellest raamatust vastu. Teos on hea ajalooline ülevaade,“ rõhutas Valdo Randpere.
Samas annab Paavo Kanguri raamat tema sõnul endise tipp-poliitiku elust ilustamata pildi. „Edgar Savisaar on kahtlemata üks kõige vastuolulisemaid poliitikuid Eesti ajaloos – osa inimeste jaoks iidol, messias, teiste jaoks vanakuri ise. Selle raamatu tugevuseks on Edgar Savisaare asetamine inimlikku võtmesse – see raamat on aus, selles on nii ülevust kui traagikat, nii rõõmu kui kurbust,“ ütles Randpere.
Ka Kalle Muuli, raamatu teine kirjastaja nentis, et tegemist on elavas, kerges ja lihtsas keeles kirjutatud põneva looga: „Annab hea ülevaate nii Savisaare poliitikutee kui ka eraelu keerdkäikudest ja telgitagustest.“
„Mida vastuolulisem isiksus, seda huvitavam temast kirjutamine on. Savisaar on alati olnud poliitiliste tõmbetuulte keskmes, samas pole kümme aastat temast midagi põhjalikumalt kirjutatud. Miks mina selle töö ette võtsin? Sest me ei mäleta enam Eesti lähiajalugu. Isegi populaarne teleseriaal „ENSV“ pole ju lõpuni tõene. Ning avalikkuse ette on astunud terve hulk inimesi, kes väidavad, et just nemad olid neil pingelistel aegadel tegijad. Aga kui arhiivides uurima hakata, selgub, et nende roll jäi siiski marginaalseks,“ mõtiskles Kangur.
„Kõik viited on paigas ja kasutatud allikate nimekiri raamatus olemas. Minu roll raamatu koostamisel oli tegelikult väike, tegutsesin peamiselt faktikontrollina,“ sõnas Kalle Muuli.
„Ta korjas raamatust ära 50 viga, mida ajakirjanikud ja allikad varem teinud on, alates sellest, mida Mihhail Gorbatšov ikkagi Tallinna Lennujaamas lennukist väljudes esimese asjana ütles,“ muigas Paavo Kangur. „Spikriks oli mul Savisaare enda kirjutatud „Peaminister“.“
„Savisaar on Eesti poliitikas tegutsenud juba 30 aastat, aga see on esimene teos, kus käsitletakse tervet tema elukäiku lapsepõlvest elu tipphetkedeni välja. Raamat lõpeb ülevaatega Savisaare kohtuprotsessist. Samas pole see raamat mitte mingi telliskivi, vaid kergesti loetav, väga mõnusas stiilis. See on laiale hulgale lugejaile mõeldes kirja pandud, mitte akadeemiline üllitis,“ ütles Muuli.
Vasakult kirjastaja Valdo Randpere, raamatu kirjutaja Paavo Kangur ning kaaskirjastaja Kalle Muuli.
Foto: Richard Kenk