Kuidas kütta targalt ja säästlikult?
|Laplase termomeetrist on vist kõik kuulnud. Sellest, kuidas +2 Celsiuse kraadiga istutavad laplased lilli ja 0 kraadi juures lähevad ujuma, –12 °C-ga söövad jäätist ja kui on –32 °C, siis laplaste jalgpallikoondis hakkab kevadhooajaks valmistuma.
–40 °C juures panevad laplased kampsuni selga, –70 °C-ga lasevad mütsil kõrvaklapid alla ja kui on –272,15 °C, siis kui kogu atomaarne liikumine lakkab, on laplased nõus, et kisub veidi krõbedaks. Meie nii kõvad kutid ei ole. Meie kütame.
On fakt, et tule kasutamine tagas meie esivanematele edu. Energia kasutamine on teinud võimalikuks elamise niivõrd kõrgetel laiuskraadidel, kus täna asume. Aga sellel on oma hind.
Eestlase tegevus jaotub kuude lõikes umbes nii:
märts – kütame, ootame suve;
aprill – kütame, ootame suve;
mai- kütame, ootame suve;
juuni – kütame, ootame suve;
juuli – kütame, ootame suve;
august – kütame, aga enam nii väga ei oota suve;
september – lihtsalt kütame, suve ei oota;
oktoober – kütame, ootame järgmise aasta suve jne.
Me muudkui kütame, sest meil on suurem osa aastast lihtsalt külm ja vahel on väga külm ja mõni päev aastas ei ole külm ka. Siis on temperatuur juba üle 20 kraadi ja meile tundub, et Eestisse on saabunud kuumalaine. See kestab umbes kaks-kolm päeva. Nendel päevadel me ei küta.
Meie esivanemad pidid olema kindlasti napakad. Normaalsed inimesed oleks kohe aru saanud, et siin on külm ja lõuna poole edasi marssinud. Aga nemad panid oma kompsud siin maha ja nõnda me siin nüüd elame.
Pikapeale on meist kujunenud rahvas, kes kulutab poole oma sissetulekutest lihtsalt sooja saamiseks – me ostame omale selga sooje kampsuneid, kasukaid, käpikuid, mütse ning joome kuumi jooke ja kütame lakkamatult oma eluruume. Iga päev kütame. Me tahame, et meie kodud oleksid soojad ja hubased.
Me kasutame ära kõik nipid ja teadmised, kuidas siin maanurgas natukenegi sooja saada – me kütame kaminatega, ahjudega, maasoojuspumpadega, õhksoojuspumpadega, pliitidega, õhk-vesisoojuspumpadega, puudega, pelletiga, päiksega, tuulega, elektriga, gaasiga jne jne. Igal aastal nuputatakse midagi uut ja põnevat välja, kuidas oleks kavalam, kuidas oleks odavam ja kuidas oleks lihtsam kütta.
Kui tunned, et ka sina peaksid oma küttesüsteemis midagi muutma, kas säästlikumaks, kaasaegsemaks või odavamaks, siis kõige asjatundlikumat infot saad energiamessilt „Kütame!“, mis toimub 28. septembril Rakvere Keskväljakul. Vaata täpsemalt www.energiamess.ee.
Reet Sink,
Energiamessi „Kütame!“ peakorraldaja