Kuidas valida muruniidukit?
|Tärkavat rohelist kevadet ootame me kõik. Kuni jõuab kätte selle aasta esimene kord, kus küsime: “Kas peaks muru niitma?”. Ja alguse saabki sügiseni kestev niitmismaraton: mida võib võtta kas regulaarse tüütu kohustusena või isegi meeldiva võimalusena end sirutada.
Muruniiduki tähtsust ei saa muidugi alahinnata. Ent kuidas siis leida seda õiget? Täna jätame kõrvale pea kõik tehnilised näitajad niiduki valimisel ja keskendume eelkõige aiale ning niitjale.
Aia suurus
Üllatusena ei tohiks tulla lihtne valiku põhimõte, et väikeses aias saab muru niitmisega hakkama väiksem ja lihtsam niiduk, suurema aia korral vaata võimsama masina poole. Mõnikord lihtsustab niiduki valimist tootja poolt välja toodud aia pindalade vahemik, mida antud masin suudab keskmiselt niita. Kui see puudub, siis saad lähtuda niitmisvaalu laiusest – väiksema aia jaoks sobib ca 30 cm, suuremate jaoks alates 45 cm.
Väga väikesele murulapile on kõige sobilikum võib-olla lihtne rootorniiduk. Vaikne, vajadusel kerge ühelt muruosalt teisele tõsta ja praktiliselt hooldusvaba. Alternatiivina võib sel juhul ka mõelda trimmerile, aga see nõuab niitjalt head silma ja kätt.
Kuni 250 m² pindalaga aia juures on valikuvõimalusi märksa rohkem. Odavamast hinnaklassist juhtmega niiduki korral veendu, et juhe ulatuks kaugemaissegi aianurka ja juhtme jooks on aias takistustest vaba. Akuga töötava niiduki eelistamisel lähtu näitudes toodud pindalast. Elektrilisest niidukist võimsam ja soodsam bensiinimootoriga niiduk. Seda tüüpi aparaadiga on muidugi rohkem hoolt, lisaks bensiinipaagi jälgimisele tuleb näiteks õli taset ja küünlaid aeg-ajalt kontrollida.
Suurema ala korral on kindla peale minek bensiinimootoriga niiduk, sest elektrilisel ei pruugi akut jätkuda kogu muru korraga niitmiseks. Ja kui niidetavat pindala on üle poole hektari, siis ehk tasub juba mõelda murutraktori soetamisele.
Tutvu Kaup24 e-poes suure niidukite valikuga siin.
Aia iseloom
Iga aed on omanäoline. Mõne kodu juurde kuulub aed, mida kaunistab ainult lahmaks roheline muruplats ja muru niitmist ei sega miski. Teistes aedades on muruniitmine võrdne takistusraja läbimisega, kus arvestada tuleb suuremate puude ja väiksemate üksikute roosipõõsastega muru sees.
Võimsamad muruniidukid on suurema lõikevahemikuga ja seetõttu edeneb muru pügamine ka silmnähtavalt ja kiiremini. Aga nendega on keerulisem manööverdada erinevate aias olevate objektide ümber. Väiksema niiduvahemikuga niidukit on lihtsam juhtida ja õitemere eest hoolitsejal on rõõm, kui lillepeenrad muruniitmisest kahju ei kannata.
Ja kui sinu aias on erinevate osade vahel väravaid või läbikäiguks kitsamaid hekivärvavaid, siis pea meeles ka neid muruniiduki valimisel – kitsamal seadmel on eelis.
Tasase pinnaga aias võib vabalt otsustada lükatava muruniiduki kasuks. Kallakute olemasolul on paljud meist huvitatud, et masin siiski võtaks ka liikumise enda kanda. Siis tuleb kõne alla iseliikuv ehk veomehhanismiga muruniiduk.
Nõlvakuid aga tasub niita alati mööda külge, mitte üles-alla. Sel juhul lükatavat masina kasutamisel, ole ekstra ettevaatlik niiduki enda poole tõmbamisel.
Niitja ja niitmissoovid
Mitte ainult aiad pole omanäolised vaid ka niitjad ja nende niidustiil. Muruniitmine ei pea olema ainult ühe pereliikme kohustus. Teades nende vanust, füüsilist vormi ja tervislikku seisundit, siis millise parima valiku saad muruniidukite seast teha?
Lükatava masina eelistamisel vali võimalikult kerge, et kõik niita soovijad sellega liikumisel hakkama saavad. Iseliikuvat niidukit on raskem ise hoiukohta ja tagasi viia, ent sellega niitmine on pea pingutuseta tegevus.
Kaup24 ostusoovitus: veomehhanismiga niiduk Hecht 543 – vaata lisainfot siit.
Kui muru eest hoolitsemine ei pruugi kuuluda ühegi pereliikmete lemmiktegevuste hulka, siis tasub järsku kohe mõelda robotniiduki peale. Töö saab tasase murupinna puhul märkamatult tehtud.
Ja kuidas käitud niidetud muruga? Jätad selle murule lebama või hooldustöö pikendamiseks tuleb ka rehitsemine ette võtta. Niidukite lisaomadused aitavad needki mured lahendada. Kogumiskotiga niiduk kogub ülejäägid ja multšimisfunktsiooniga niiduk heidab selle kasuliku väetisena murule tagasi.
Lähtudes niiduki valimisel aia suurusest, iseloomust ja niitjast, saad teha tarku valikuid. Töörõõm ja silmailu pakkuv aed kestavad hea muruniidukiga kevadest sügiseni!
Kaup24.ee – Meil on suur valik aiatehnikat väga heade hindadega. Mugav kohaletoimetamine üle Eesti! Illustreerivad fotod: unsplash.com