Külla tuleb maskiteater Kuressaarest
|Milline võib olla elu siis, kui sul on ees vaid jäik mask, näeb juba järgmisel teisipäeval, mil Rakvere Teatris mängitakse lavastust „Persona“.
Tõnu Lilleorg
Kuressaare Linnateatri värskes lavastuses mängivad neli näitlejat, teiste seas mullusuvises Rakvere Teatri suveetendused „Kellavärgiga apelsin“ peaosa teinud Tanel Ting ja Rakverest pärit näitleja Rauno Kaibiainen.
Etenduse pealkiri tähendab seda osa isiksusest, mille inimene on otsustanud teistele nähtavaks teha. Laval näeb nelja kahekümnendates korterikaaslast, kes on kokku elama sattunud üsna juhuslikult. Tegelased ei räägi omavahel sõnagi ega tee muid hääli, küll kostub saali rohkelt nutiseadmete helisignaale ning kasutatud on ka muusikalist kujundust.
Tanel Ting mängib mitte väga ammu gümnaasiumi lõpetanud noormeest, kes püüdleb oma unistuse poole. „Ei taha täpselt öelda, mille poole,“ ei kiirusta Ting maski tegelase sisemaailmalt kergitama. Tingi sõnul esitavad näitlejad laval sündmusi korterikaaslaste elust, kuid see, millised motiivid neid sündmusi ellu kutsuvad, jääb paljuski vaataja otsustada.
„Kui mul poleks maski ees, siis oleks palju võimalik lugeda minu näost ja silmadest ning vaataja saaks sarnase pildi tegelasest, nagu minul on, kuid mask muudab seda natuke,“ selgitas ta erinevust „Persona“ ja tavalise teatrietenduse vahel, kus näitlejatel näokatet pole.
Kuressaare gümnasist Emma Siigur nägi lavaloos palju tegelaste eneseotsinguid ning kahtlusi oma identiteedi suhtes. Ta kirjutab Kuressaare Linnateatri kodulehel, et kuigi maskid olid reaalselt muutumatud, hakkasid need ajapikku justkui erinevaid nägusid ja emotsioone kujutama.
Ting on selle tähelepanekuga nõus, tema sõnul peidab mask tegelase silmad ja inimese näo ning maskist hakkab peegelduma hoopis vaataja nägu. Siiguri sõnul andis „Persona“ talle uutmoodi elamuse, mis arendas kujutlusvõimet ja pakkus mõtteainet elu, eneseotsingute ja tuleviku teemadel.
Kasutatavad maskid valmisid itaallasest lavastaja Matteo Spiazzi näpunäidete järgi Nukuteatri nukumeistrite Evelin Vassari ja Annika Aedma käe all. Vassari kirjelduse järgi on maskid jäiga pealispinnaga, tugevalt eenduvate näojoontega, võiks öelda, et lausa kortsudega. Lisaks on need ebasümmeetrilised – näokatte vasak ja parem pool erinevad pisut. Kui näitlejad laval ringi liiguvad, langeb valgus maskidele erinevate nurkade alt. Ebatasasusest ja ebasümmeetrilisusest tulenevalt muutub maski pinnal valguse ja varju tasakaal, mis annab neile omamoodi ilmekuse.
Tingi sõnul on etendusele eriti oodatud noored, eeskätt gümnasistid või ka nooremad, kuigi neile võivad mõned tegelaste probleemid kaugeks jääda. „Meie soov on puudutada noori ja nendega seotud teemasid – armastus, pere, sõbrad, tulevik, töö, minu tegelik mina, kuidas me suhestume üksteisega, argielu…,“ lausus Tanel Ting.
Korterikaaslasi mängivad vasakult Tanel Ting, Rauno Kaibiainen, Kristian Põldma ja Merilin Kirbits. Foto: Mari-Liis Nellis
Tanel Ting. Foto: Alan Proosa