Kunda uus linnapea Kaido Veski: esimene soov on töörahu tagasi saada
|Möödunud nädala lõpus valiti Kunda uueks linnapeaks seni volikogu esimehe toolil istunud reformierakondlane Kaido Veski (pildil). Valik oli üllatav, sest linnapeaks kandideerinute hulgas teda esialgu polnudki.
Aivar Ojaperv
Kunda linnavolikogu avaldas keskerakondlasest linnapeale Jüri Landbergile umbusaldust mäletatavasti oktoobris. Kohe pärast umbusalduse jõustumist kuulutati linnapea ametikohale välja avalik konkurss ja tähtajaks laekus sellele seitse avaldust.
Möödunud nädalal toimunud linnavolikogu istungil aga selgus, et reaalselt kandideerisid linnapeaks hoopis kaks inimest volikogu liikmete hulgast: valimisliitu Kunda kuuluv Riina Sooäär, kes oli linnapea enne Landbergi, ja volikogu esimees Kaido Veski. Kumbki neist konkursile oma avaldust ei esitanud ja üks meediaväljaanne nimetas kogu loo farsiks.
Kaido Veski, olgem ausad, olukord oli veidi kummaline küll. Selgitage palun, kuidas see tekkis ja miks nii?
Pärast Jüri Landbergi umbusaldamist leppisime volikogus kokku, et üritame leida tugeva linnapea väljastpoolt volikogu ja kuulutasime välja konkursi. Sellele laekus seitse avaldust, millest komisjon valis CVdele tuginedes välja kolm tugevamat. Paraku polnud ükski väljavalituist kohalik inimene, kõik nad olid Harjumaalt. See iseenesest ei olnud suur probleem, kuigi linnapea pidev kohalolek – veel parem Kundas elamine – on siiski tähtis. Otsustasime volikogus, et kuulame kandidaadid ära: võib-olla kompenseerivad isikuomadused selle, et kandidaat pole kohalik, kuid pärast ärakuulamist polnud meil sellesse paraku enam usku.
Sealt edasi läks asi nii, et Reformierakond esitas kandidaadiks mind ja valimisliit Kunda Riina Sooääre. Mina osutusin kaheksa poolthäälega valituks.
Kaheksa poolthäält on 15liikmelises volikogus üsna napp poolehoid. Kas te ei karda, et teie ametikoht asub väga õhukesel jääl?
Ei karda. Olen veendunud, et edasine koostöö hakkab toimuma volikogu liikmetega, mitte erakondlikul tasandil, kus hääletatakse nii, nagu kokku lepiti. Usun, et koostöö saab olema konstruktiivne.
Mul on veel üks n-ö tüli noriv küsimus: miks Kunda linna interneti kodulehel ei leidnud veel nädal pärast teie ametisseasumistki kriimu rida selle kohta, et Kundas on uus linnapea. Ja ka eelmise linnapea umbusaldamise kohta info puudub. Mõni elanik teil võib-olla ei teagi, et ametis on uus mees.
Selle kriitikaga olen nõus, tuleb tuhka pähe raputada. Muude asjade hulgas on see kahe silma vahele jäänud. Eks meie teabenõunik saab ka selle eest oma osa, teda tuleb tagant torkida.
Mis edasi? Haldusreform ootab, ilmselt eksisteerib Kunda oma praegusel kujul veel vaid kaks aastat.
Head ja mugavat äraolemist ma sellelt kahelt aastalt ei oota. Tean, mida linnapea töö endast kujutab: olen kaks aastat volikogu juhtinud ja asju kõrvalt nähes endale väga palju selgeks saanud.
Haldusreform on tõsiasi ja tahan, et Kunda hääl oleks selles võimalikult kõlav. Oleme naaberomavalitsustele juba teinud ettepanekud alustada vastavaid kõnelusi ja ootame nüüd nende seisukohti.
Isiklikus plaanis ma ei muretse, mis minust saab kahe aasta pärast. Kindlasti tahan kohalikus poliitikas jätkata ja olla vähemalt volikogu liige, kuid eelseisvat kahte aastat ei kuluta ma kindlasti mitte selleks, et kindlustada vaid oma linnapeaametit.
Mis võrreldes varasemaga Kundas teie juhtimise all muutub?
Linna juhtimisstruktuurid on ajale jalgu jäänud. Näiteks ehitusvaldkonnas.
Kui me kaks aastat tagasi koalitsioonilepingu sõlmisime, siis oli selles 40 punkti, mille tahame ellu viia. Osa on juba viidud ka ja linnapeana tahan jätkata lepingu täitmist. Ma ei näe põhjust, miks peaksime sellest kavast loobuma.
Peagi avaneb Euroopa Liidu toetusprogramm piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise meetmetega. Tahame seal jaol olla, sest vahendeid on Kunda eelarvesse kindlasti vaja: tänavad vajavad remonti, tänavavalgustus uuendamist jne.
Kundas pole selle n-ö eurorahaga viimasel ajal hästi olnud. See vist oli ka üks etteheide teie eelkäijale Jüri Landbergile?
Ei vasta tõele, Landbergi umbusaldades me selles teda otseselt ei süüdistanud. Küll aga vastab tõele, et ELi programmidest on Kunda tõesti vähe tuge saanud, kuid selline asi on kestnud mitte kaks, vaid neli-viis viimast aastat.
Ja lõpetuseks?
Minu soov ja unistus on töörahu tagasi saada ja see linnapea vahetuse protsess ükskord ära lõpetada. Loodan, et tänaseks on teemal joon all ning läheme puhtalt lehelt edasi.