Lääne-Viru maavanem müüs Mardilaadal leiba
|Mardilaata korraldab Tuglase Selts koos EASi Turismiarenduskeskuse ning Lääne- ja Ida-Virumaa asutuste ja organisatsioonidega.
Mardilaada esimese päeva hakul vasakult Lääne-Viru Maavalituse arenguosakonna peaspetsialist Mari Knjazev, Mardilaada korraldaja Tapio Mäkeläinen, Lääne-Viru maavanem Marko Torm, VIROLi tegevjuht Sven Hõbemägi
Tänavu toimus Helsingis Mardilaat juba 33. korda. Igal aastal tõstetakse laadal esiplaanile mõni Eesti piirkond, et seda soomlastele põhjalikumalt tutvustada. Üle pika aja oli Virumaa kord.
Katrin Kivi
Virumaad esindasid Lääne- ja Ida-Virumaa maavalitsus ning 28 ettevõtet mõlemast maakonnast. Kokku oli laadal kauplejaid 125, kahe päeva jooksul külastas seda 14 000 inimest.
Pätsi toodang müüs hästi
Kõige enam hakkas laadamelus silma ja kõrva Rakvere pagarifirma Päts, kellele maavanem Marko Torm ka ise appi läks, hõigates kahe päeva vältel laadalisi „kakku“ ostma. Samal ajal lükkas Pätsi eestvedaja Heiki Hallik pagaritoodetega täidetud kastid vahekäiku ja müüs, ise rõõmus ja lustlik, oma toodangut. Uudistajate järjekord püsis viimase laadapäeva tunnini.
Pätsi juhatuse liige Heiki Hallik rääkis, et ettevõte kaalus osalemist pikalt. „Ühtepidi on Helsingi siinsamas,“ kommenteeris ta. „Turg on suur, kuid ka konkurents tihe. Laadal osalemine on väikese ettevõtte jaoks kallis, kuid ma olen rahul, et läksime. Kauba müüsime maha, tooraine hinna saime tagasi ja natuke vorstiraha ka.“
Eelkõige aga mindi sinna kontakte looma. „Jah, ühe paljulubava kontakti me tõepoolest saime,“ kinnitas Hallik ja ütles, et kuu aja jooksul selgub, kas asjast ka asja saab. „Praegu analüüsime.“
„Annan enda meeskonnale osalemise eest 10 punkti,“ hindas Pätsi peremees. „Meie maavanemale aga annaksin 12 punkti. Arvan, et selliseid maavanemaid, kes nii aktiivselt ja südamega asja ajavad, on vähe.“
„See pole koht, kus olla tagasihoidlik,“ kommenteeris meeskonnatööd maavanem Marko Torm. „Miks me muidu siia tulime? Meil on vaja silma paista ja kaupa tuleb julgelt pakkuda. Mul on alati nii kahju toidukaupmeestest, kes peavad pärast ebaõnnestunud müügipäeva toidu lihtsalt ära viskama.“
Estofiilide kogunemispaik
Sündmusega jäi rahule ka korraldaja, Tuglase seltsi liige ja kirjanik Tapio Mäkeläinen. „Mardilaat on pidevas muutumises,“ selgitas ta. „Tõusuteel on siin elavate eestlaste huvi laada vastu. Mardilaat ongi estofiilide kohtumispaik, kuhu tullakse kord aastas suhtlema ja kontakte looma.“
Mida aga arvas estofiil Mäkeläinen sellest, et eestlased peavad osalustasu liiga kõrgeks ja sahistatakse, et projekt on oma elu juba ära elanud? „Väga mitmed firmad tulevad ikka uuesti ja uuesti, nii et ilmselt ei ole kallis,“ arvas Mäkeläinen ja selgitas, et Mardilaadal kauplemise hinnad on võrreldes Soome samasuguste üritustega üsna madalad. „Mardilaat toimub Kaablitehases (Kaapelitehas), mis on Helsingi linna oma, mitte erakapitali käes. Näiteks Helsingi Messikeskuse hinnad on palju kõrgemad.“
„Järgmise aasta laada kandvaks teemaks on Eesti 100 – Soome 100,“ valgustas Mäkeläinen tulevikuplaane. „Tahame järjest enam kaasata Soomes elavaid eestlasi. Soovin, et nad tunneksid, et see on nende pidu.“
„Just kohtusin Jõgeva maavanemaga,“ jätkas ta. „Arutasime, et näiteks ülejärgmisel aastal võiks olla Jõgeva ja Tartu kord end tutvustada.“
Mäkeläinen oma meeskonnaga ei jää aga sugugi loorberitele puhkama: alates detsembrist võetakse vastu juba järgmise Mardilaada müüjate registreerimisi.
„Täitsa tore üritus, olen oma kuulsuse tipul, mul on kontsertturnee Helsingis, neli kontserti päevas,“ aasis lustlikult Bonzo, kes oli Mardilaada esinejaterohke kultuuriprogrammi peaesineja.
Virumaalt musitseerisid veel noortebänd Fantaasia, Kontrabänd ja meeskoor Kaevur. Tantsunumbriga esinesid Tarvanpää tantsijad. Temppeliaukio kirikus andsid kontserdi kontratenor Ivo Posti ja orelist Mart Siimer.
Juuresoleval fotol esineb Bonzo Mardipäevalaada eel (18.11.) Eesti Suursaatkonnas toimunud EASi korraldatud äriseminaril, kus kohtusid Eesti ja Soome ettevõtjad ja ametnikud eesmärgiga hoida ja luua suhteid. (Foto: Ain Liiva)
Pätsi meeskond: Jana Tölpus – hoolitseb selle eest, et kõik Pätsi kondiitritooted oleks kaunid ja suussulavad; Heiki Hallik-armastab ülekõige uute, enneolematute toodete valmistamist, väike üllatus peab meie „ igapäevase leivaga“ ikka kaasas käima; Kaja Hallik – ootab lahkesti kliente Pätsi Sahvrisse ja kes parajasti tulemiseks mahti ei saa, saab soovijatele, kõik hea ja parem üle Eesti teele saadetud. (Foto: Ain Liiva)
Unique Hotelsi Grupi müügidirektor Silver Aste oli samuti sündmuste käiguga rahul. „Otsest müüki oli vähe, kuid infot jagasime palju,“ kommenteeris ta. „Seda, kui palju otsest kasu saime, on veel vara hinnata. Meil oli väljas konkreetne sooduspakkumine, millele praegu veel tagasiside pole. Küll aga oli üks üsna konkreetne pulma pidamise soov. Üleüldiselt oli Mardilaadal emotsioon aga väga positiivne, suuresti tänu maavanemale, kes on super aktiivne ja sõbralik inimene. Tänud talle kindlasti meie poolt!“
Fotol Silver Aste (vasakul) ja kolleeg Art Peep Mardilaadal Vihula mõisa esindamas. (Foto: Ain Liiva)