Laenudesse investeerimine – kas on mõtet?
|Targalt laenu võttes on võimalik palju ära teha. Oleme aga kõik kuulnud lugusid makseraskustesse uppunud inimestest, kelle elu on mõtlemata võetud laen ära rikkunud.
Kuidas on aga lugu teiste inimeste laenudesse investeerimisega? Kas sellega on võimalik kasumit teenida või on risk raha kaotada liiga suur?
Kohe räägime lähemalt.
Mis on ühisrahastus?
Ühisrahastus on viis teenida kasumit teiste inimeste laenude finantseerimisega.
Ühisrahastus ehk eraisikult eraisikule laenamine toimib internetis ühisrahastusplatvormide kaudu. Sellistele platvormidele on võimalik kõigil konto luua.
Ühisrahastusega on võimalik finantseerida nii väikelaene, ärilaene kui ka kinnisvara tagatisel laene. Kasumi teenimine käib intressimaksete pealt, mida laenusaaja igakuiselt maksab.
Kas ühisrahastamine tasub end ära?
Kui oled huvitatud investeerimisest, on ühisrahastus hea koht, kust alustada. Ühisrahastuses saad investeerida ka väikseid summasid, tänu millele on risk väiksem.
Tõenäosus inimeselt inimesele laenamisega igakuist elatist teenida on üsna väike. Lisatulu teenimiseks on see aga hea võimalus.
Ühisrahastus kui passiivne sissetulek
Investeerimine on oluline endale passiivse rahavoo kujundamiseks.
Passiivse sissetuleku loomine pole olnud kunagi nii kättesaadav kui praegu. Selle omamine kindlustab sulle murevaba tuleviku ka töö kaotuse või ootamatute väljaminekute puhul.
Paljud inimesed ei investeeri põhjusel, et see tundub raske ning tundmatu. Passiivse sissetuleku loomiseks on aga kõige tähtsam kuskilt alustada.
Hoiukonto avamine pole sel puhul kõige mõistlikum. Enamike pankade hoiustel on äärmiselt madalad intressid, mistõttu kaotaksid sa inflatsiooni arvestades rohkem raha kui teeniksid.
Siin tulebki mängu ühisrahastus. Nagu mainitud, on ühisrahastusplatvormidel võimalik alustada juba mõnekümne euro investeerimisest.
Lisaks saavad investorid näha laenuküsija krediidiskoori ning -ajalugu. Tänu sellele saab iga erainvestor ise hinnata, kas taotleja laenusoovi on mõtet investeerida või mitte.
Kuidas ühisrahastusse investeerimisega alustada?
Iga ühisrahastusplatvormi protsess on natuke erinev, kuid üldjuhul pead läbima need sammud:
- Võrdle erinevaid platvorme ning leia endale sobiv. Loe läbi tingimused ning vajaduse korral ettevõtte KKK-d, et sulle kõik selgeks saaks.
- Loo konto. Konto loomisel pead sisestama oma isikuandmed ning laadima üles oma isikut tõendava dokumendi koopia. Lisaks palutakse sul teha endast pilt, et sinu isikut kontrollida.
- Rahasta oma konto. Kanna oma platvormil olevale kontole raha. Selleks antakse sulle viitenumber.
- Investeeri. Kui sinu kontol on raha olemas, saadki teha oma esimese investeeringu. Erinevatel platvormidel käib see veidi erinevalt ning mõnes keskkonnas on investeeringud ka automatiseeritud.
Ühisrahastuse plussid ja miinused
Ühisrahastusse investeerimine on lihtne. Selleks pole vaja eelnevaid teadmisi, kuid sellega kaasnevad riskid nagu iga teisegi investeerimisvormiga.
Ühisrahastuse plussid
- Vali ise, palju investeerid – investeerimist saad alustada juba paarikümne euroga. Kui tahad, võid investeerida ka suuremaid summasid. Valik on sinu!
- Lihtne – ühisrahastusse investeerimine on väga lihtne ning ei eelda spetsiifilisi teadmisi. Kaasaegsed ühisrahastusplatvormid on väga kasutajasõbralikud ning arusaadavad.
- Tulu on tavaliselt suurem kui hoiukonto oma – ühisrahastusega võid teenida keskmiselt 11 protsendi suurust tulu. See on oluliselt kõrgem kui hoiukontode intressimäär.
Ühisrahastuse miinused
- Riskid – laenudesse investeerides võtad riski. Kui laen “hapuks” läheb, ei pruugi sa oma investeeritud summat tagasi saada.
- Tegemist on lühiajalise investeeringuga – kui üks laen saab tagasi makstud, pead otsima järgmise. Nii igal korral, kui kellegi laenu investeerid. See on aga aja- ja energiakulukas.
Ühisrahastuse miinused kaaluvad eelised üles. Kui soovid teenida passiivset kulu, loo endale konto mõnel ühisrahastusplatvormil ning alusta investeerimist!