Läheb Oscarite jagamiseks
|Ööl vastu esmaspäeva, meie aja järgi 26. aprillil kell 3 öösel algab USAs aasta oodatuimate filmiauhindade jagamine – Oscarite gala.
Margit Adorf
Kui aus olla, siis ka filmifännina ei ole ma pea kunagi auhindade jagamise otseülekannet jälginud, sest see on niisugusel öisel ajal, et ma harilikult siis ikka magan. Aga kellel on võimekust öösel ärkvel olla ja soovib seda Eestis vaadata, siis telekava näitab, et galat vahendab Filmzone Estonia (tasuline tellitav kanal). Näiteks Telia kaudu saab seda oma paketile lisaks tellida ja maksab see noppekanal 50 senti kuus. Elisa teenuse kasutajaile maksab kanal 99 senti kuus. Kõvasti odavam, kui kinopilet, igatahes.
Niisiis, kes soovib, see vaatab Oscarite ülekannet otse. Siinkohal lisan veel seda, et kavas on ka punase vaiba ülekanne, mis algab Filmzone Estonia kanalil kell 1.30 pühapäeva öösel vastu esmaspäeva. Pandeemia tingimustes võib olla seda omamoodi ajalooline jälgida. Eelmisel aastal toimus üritus veebruari alguses, seega siis veel ei olnud mingit üleilmset pandeemiat välja kuulutatud ja kõik toimis ilma maskideta nagu ikka. Sel aastal võib eeldada, et pidulike tualettide juurde on disainitud ka kostüümiga sobivad kaitsemaskid.
Eestist saadeti sel aastal Oscarit jahtima Veiko Õunpuu „Viimased“, kuid lõppvalikusse me sel aastal ei jõudnud. Välismaistest filmide pääsesid finaali seekord Taani, Hongkongi, Rumeenia, Tuneesia ja Bosnia-Hertsegoviina oma.
Seejuures taani film „Järgmine ring“ („Another Round“) kandideerib kahes kategoorias, parima välismaise filmina ja parima režissööri (Thomas Vinterberg) kategoorias. Ka rumeenia film „Collective“ on esitatud kahes kategoorias – nii parima välismaise filmina kui ka parima dokfilmi kategoorias. Mõlemaid linateoseid on Eesti filmihuvilised juba näha saanud, „Järgmine ring“ oli kinodes, „Collectivet“ võis vaadata Euroopa filmide veebikinos. Teemaderingiks alkohol ja korruptsioon.
Märkimisväärne film „Isa“ („The Father“), mis samuti meie kinodest läbi käinud, kandideerib kuues kategoorias – parim meespeaosaline (Anthony Hopkins), parim naiskõrvalosa (Olivia Colman), parim montaaž (Yorgos Lamprinos), parim film, parim kunstnikutöö ja parim stsenaarium. Kui nüüd ennustada, siis vaevalt küll teos parima filmi tiitli nopib, kuna see on adapteeritud teatritükk ja teatraalseks ka jäänud, kuid stsenaariumi osas võib sellel lööki olla.
Veel üks kuues kategoorias preemiat jahtiv film on „Metalli heli“ („Sound of metal“), mis räägib raskeroki bändi trummarist, kellel hakkab tekkima kuulmise kadu. See film kandideerib parima meespeaosalise (Riz Ahmed), parima meeskõrvalosalise (Paul Raci), parima montaaži (Mikkel E.G. Nielsen), parima filmi, parima heli ja parima originaalstsenaariumi kategooriates. Linateost saab Eestis vaadata Elisa elamuses Amazon Prime video kaudu.
Kümmet Oscarit läheb püüdma linalugu nimega „Mank“, mis on filmitud must-valgena ja mis kajastab kinoelu Hollywoodis 1930. aastail. Filmi peakangelaseks on kuulus stsenarist Herman J. Mankiewicz (1897–1953), kes kirjutas stsenaariumi filmile „Citizen Kane“ (1941). Just sellest stsenaariumi kirjutamise protsessist „Mank“ räägibki. Meie kinodes linateos jooksnud ei ole, kuid praegu saab seda vaadata Netflixis, eestikeelsed tiitrid kahjuks puuduvad, küll aga saab lisada subtiitrid kas soome või vene keeles. Ka filmi audio saaks panna vene keelde.
Vaadake „Mank“ kindlasti ära, kuna mõne Oscari see kindlasti nopib. Ja kui ka ühtegi ei saa, siis on see omamoodi saavutus, olla nominent kümnes kategoorias ja jääda lõpuks ühegi Oscarita. Kategooriad, milles see film kandideerib, on: parim meespeaosa (Gary Oldman), parim naiskõrvalosa (Amanda Seyfried), parim operaatoritöö (Erik Messerschmidt), parimad kostüümid (Trish Summerville), parim režissöör (David Fincher), parim grimm, parim originaalmuusika (Trent Reznor ja Atticus Ross), parim film, parim kunstnikutöö ja parim heli.
Kõiki Oscari nominente ma ei jõua siinkohal läbi tutvustada, kuid kui te saate kasutada Netflixi, siis seal on praegu avatud eraldi rubriik käesoleva aasta Oscari nominentidele, kus on lisaks „Mankile“ üleval veel viisteist filmi, mis ühes või teises kategoorias preemiale nomineeritud. Toksige otsingusse: Oscar ja rubriikide seast valige „Netflix 2021 Oscars collection“. Kel veel eelmiste aastate Oscari-filme nägemata, siis kaheksa linateost on ka möödunud aasta nominentidest ja neli 2019. aasta omadest. Lisaks päris korralik kollektsioon varasemail aastail Oscari võitnud filmidest.
Mina hoian sel aastal kindlasti pöialt ühele filmilaulule, mis pärit Netflixi enda originaalfilmist „Eurovisiooni Lauluvõistlus: Tule saaga“. Filmile kirjutatud laul nimega „Husavik – My Home Town“ on esitatud parima laulu preemiale. Ma ei usu, et sellel suuri šansse on võita, aga juba seegi, et lugu nominentide hulka valiti, teeb suurt rõõmu ja ma olen 100 protsenti selle laulu võidu poolt.
Sama on ju tegelikult kõikide nende filmidega, mis on jõudnud nominatsioonini. Juba selle filmipreemia nominentide lõppfinaali jõudmine on märkimisväärne ja aplausi väärt. Seega soovitan vaadata ka nominente, väärt kraam, isegi kui lõpuks kuldset mehikest koju ei vii.
Sel aastal jagatakse Oscareid 93. korda ja detailset nominentide nimekirja ning esmaspäeval ka laureaatide oma saate vaadata auhindade kodulehelt veebis: oscars.org/oscars/ceremonies/2021.
Filmi „Mank“ tegelased Marion Davies (Amanda Seyfried) ja Herman Mankiewicz (Gary Oldman). Mõlemad näitlejad kandideerivad Oscarile, film ise on nominent kümnes kategoorias. Foto: pressimaterjalid