Lapsed ja noored on ettevõtlikud, kui neid suunata
|Haridusprogrammi „Ettevõtlik kool“ edulugude konkursile „Õppimine on põnev“ laekus tänavu 167 edulugu, neist Lääne-Virumaalt oli 31. SA Lääne-Viru Arenduskeskus jagas augusti lõpus Lääne-Virumaa hariduspäeval parimatele edulugudele tunnustust – maakonna parimad edulood liiguvad edasi üle-eestilisse finaali, võitjad kuulutatakse välja järgmisel aastal hariduspäeval.
Ettevõtliku haridusteoga paistsid Lääne-Virumaal silma Sõmeru põhikool, Vasta kool ja Kadrina keskkool. Sõmeru põhikoolis sündis tänu koolikokk Ave Holmile ja huvijuht Kadi Murakale südamesõbralik aed. „Aprillikuus, kui kõik oli suhteliselt talvine, seisis sisehoov tühjana. Igav oli koolisöökla akendest seda vaadata – tahaks midagi ilusat näha! See on lastele hea koht kokkutulemiseks ka kooliväliselt – juttu ajamiseks ja ka õppimiseks,“ rääkis Sõmeru põhikooli kokk Ave Holm. Kui koka mõte oli luua mõnus koht kooskäimiseks, siis huvijuht Kadi Murakal tekkis idee ka aiasaadused sinna kasvama panna.
Töömehe, laste, kooli töötajate ja lapsevanemate abil valmis euroalustest õuemööbel ja puuviljakastidesse ja euroalustesse istutati maitsetaimed, porgandid ning lilled. „Taaskasutus on meie puhul oluline,“ märkis Ave Holm. Päevalilled on suvega visanud pikkuseks mitu meetrit ning porgandid sirgunud, maitserohelisest rääkimata. „Praegu teevad lapsed siin oma õuesõppepäevi. Talveks on meil juba uued mõtted,“ lisas ta.
Ettevõtliku haridusteona sai tunnustuse ka Vasta kool, kus Urve Orase ja Krista Leppiku eestvedamisel rajati ürdiaed ja valmistati omatooted. Kadrina keskkoolis võeti aga ette projekt „Ettevõtlikult ettevõtlikuks“. Nimelt oli 5. klassi õpilastel soov külastada Tartu Ettevõtlusküla. Sõidu- ja osalemiskulude katmiseks tuli omaosalus aga õpilastel ise teenida. Distantsõppe ajal korraldasid klassijuhatajad Evelin Teiva, Kaire King ja Jana Sillajõe veebitundides ühised mõttetalgud, kuidas oleks võimalik koguda lennupõhiselt vähemalt 300 eurot ning bussisõiduraha. Koorus välja mõte korraldada sõbrapäeva kohvikud, loterii ja pidada Sõbralt Sõbrale laat. Motiveerimaks õpilasi, said müüjad enamuse teenistusest endale jätta, ka ühiskassasse kogunes vajalik summa ning Tartu Ettevõtluskülas sai kenasti käidud.
Parimad koostööteod sündisid tänavu Kunda ühisgümnaasiumis ja Rakvere põhikoolis. Kunda kooli lapsed korraldasid oma linna lasteaialastele õppepäevad prügiga (eestvedajad Rety Eespere ja Triini Tomson) ning Rakvere põhikoolis korraldati tomati minifestival ja kooli kevadlaat (eestvedajad Reesi Efert, Anita Aas ja Aire Aros).
Parim praktika metoodika TULEM rakendamisel õnnestus Rakvere Rohuaia Lasteaias Mirjam Hõbemägi eestvedamisel projektiga „Mustrid meie ümber“.
Noorte algatusena paistis silma Aseri kool, kus õpilane Annabel Orase eestvedamisel said teoks õuesõppepäevad.
Maakondlikud eripreemiad läksid Viru-Nigula valla lasteaed Kellukesele, kus Heli Lauk ja Tiina Tomson korraldasid Kiisude rühma maal elamise päevad; Haljala koolile kogu kooli töövarjupäeva eest (eestvedajad Greete Toming ja Gerli Einala) ning Kadrina keskkoolile projekti „Röövikust liblikaks“ eest Liina Suurkivi juhendamisel.
Katrin Uuspõld