Läsna sume suveteater kutsub Loobu mõisa aita
|Läsna sume suveteater toob augustis Lääne-Virumaal Loobu mõisa aidas lavale kolm etendust: laupäeval, 6. augustil Eduard Vilde tükk „Kippari unerohi“; reedel, 12. augustil Hella Wuolijoki „Niskamäe naised“ ja laupäeval, 20. augustil August Kitzbergi „Libahunt“.
„Läsna teatri toimimise saladus on see, et siin on ajast aega teatrit tehtud, juba 150 aastat. Enne kui rahvamaja valmis sai, tehti seda rehe all,“ rääkis Läsna teatri lavastaja Ene Pihol.
Praegu on Läsna teatris tegevad 20 inimest. „Kõik nad on Läsna juurtega, ainult esimene armastaja on väljastpoolt, Kadrinast,“ märkis Pihol. „Tänased noored naised on sidunud end juba tüdrukust peale Läsna teatriga. Vanemad näitlejad on 70-80aastased.“
Läsna teatri tükke on lihvinud näitleja Ülle Lichtfeldt ning saadud on ka mitmeid koolitusi.
„Me lavastame ajatuid klassikasi lugusid. Need on tuttavad, aga iga kord värsked,“ rääkis Pihol.
„Libahundi“ lavale toomisega tähistati Läsna teatri 2020. aastal 20-aastaseks saamist. „„Libahunt“ on väga vana lugu ja sinna ma ei tahtnud ühtegi kaasaegset heli. Seal on linnu- ja loomahääled, mida teevad näitlejad ise. Vapustavalt ilus kujundus on kunstnik Piret Mildebergilt, kaasatud on Läsna-Loobu segakoor,“ viitas Ene Pihol.
„Niskamäe naised“ tõi Läsna teatrile aga Lääne-Viru näitemängupäeval grand prix’ auhinna.
Kõik etendused algavad kell 19, aga tulla tasub juba tund varem, sest Loobu mõisa kuivatis on avatud kohvik, kus külalisi kostitatakse kohalike küpsetiste ja suupistetega. „Kohvik on õdus ja armas, linad on triigitud ja lavendliga lõhnastatud, loodetavasti jagub ka enamikule külastajatele päris-nõusid, oleme keskkonnasäästlikud,“ kirjeldas Ene Pihol. „Kogu külarahvas on panustanud ettevõtmisse väga palju, ühiselt on ümbrust koristatud, katust parandatud, toodud oma kodudest toole-taburette ja kõike, mida vaja.“
Lisaks on avatud näitus Läsna teatritegemise ajaloost ning müügil on ka kohalike naiste näputööd ja ravimtaimi. „Külas ja tammil on ka ilus jalutada, nautida rukkirääku, igatepidi väga romantiline,“ julgustas Pihol teatriskäiguks aega võtma.
Pileteid etendustele saab kohapeal, hinnaga kümme eurot. „Raha, mis publikult välja kurname, kulutame koolitusteks ja teatriskäimisteks: tellime bussi ja ostame piletid. See seob trupi hästi kokku. Ja kui teeme mitmepäevase tuuri, siis anname ka ise ühe etenduse,“ avaldas Ene Pihol.
Katrin Uuspõld