Lehtse mälumäng pakub vaheldust ja avardab silmaringi

kilb2

27 kilbarit tõmbasid eelmisel pühapäeval joone alla Lehtse mälumänguvõistluse 12. hooajale.

Tekst: Tõnu Lilleorg

 

Seekordne etapp Lehtse õdusas kultuurimajas oli eriline, sest välja olid pandud auhinnaraamatud, millele juba enne mängu sai pilgu peale visata ja loota, et soovitud väljaanne õnnestub auhinnalaualt ka saada. Ning võimlemisredelite vahel oli ootamas banketilaud, et pärast ajude ragistamist saaks keelt kasta ja suupisteid manustada. Ka sportlik pinge võistluse üldvõidu pärast oli õhus. Enne viimast etappi juhtis Rakvere-Tapa võistkond Fraternitas, kuid MC Algajatel, kes on mehitatud Lehtse, Ahula, Aravete ja Jäneda mängijatest, oli üldvõiduvõimalus juhul, kui õnnestub võtta võit viimasel etapil.

Selgus, et mängu läbi viinud Ants Käärma seekordsed küsimused sobisid kõige paremini MC Algajatele, tuues neile üldvõidu. Senist liidervõistkonda Fraternitast tabas ebaõnn, sest mitu küsimust „jäid lauda“. Mälumängurite keeles tähendab see olukorda, kus õige vastus käib küll arutelust läbi ja valitakse juba peaaegu välja, kuid viimasel hetkel vahetatakse mõne teise vastu välja.

Puhkepäevaharrastus

Kuid mälumängu ei mängita vaid võidu peale, iga etapp on tore võimalus pühapäevahommiku veetmiseks. Seda meelt on Põgenevas Jäneses mängiv Tapa elanik Jaanus, kelle sõnul on kilvaüritus vaheldus igapäevarutiinile ja arendab seejuures silmaringi. „Käin siin ka seetõttu, et minu kodulinnas sarnast üritust pole,“ põhjendab igapäevaelus spordivahendite tootmisega tegelev mees, miks kümnekilomeetrine teekond naaberasulasse ette saab võetud.

Kontoritöötaja Elvira Lehtsest osales seekordsel hooajal esmakordselt. „Tulin mullu novembris nii-öelda vabakuulajaks, kuid Leelo (kultuurimaja juhataja Leelo Jürimaa – T. L.) ütles kohe, et pole siin kuulata midagi, mine sinna võistkonda, kus on vähem mängijaid,“ selgitab naine, kuidas sai temast võistkonna OK liige. Võistkonnakaaslane Tiiu, ametilt pereõde, tunneb Elvira liitumise üle rõõmu, sest uus mängija teab hästi nõukaaegseid ja vene kultuuriga seotud teemasid. „Olen käinud vene koolis,“ mainib Elvira ning lisab, et mälumänguharrastus on tal küljes juba ajast, kui elas Harjumaal ning lõi kaasa sealsetel mängudel. Tiiu leiab, et kilvaüritus on seltskondlik ning – sarnaselt Jaanusega – pakub vaheldust igapäevaelule ja avardab silmaringi.

Küsimused tehakse ise

Üldvõidu saanud satsi raudvara, Aravete mees Viktor Tõnisson, nimetab Lehtse mängu plussina asjaolu, et võistkonnad teevad külakorda ise küsimused. „Vahel osatakse sellist asja küsida, mille peale ei oska tullagi,“ hindab Viktor, kes kuulus 80ndatel Eesti kilbarite esikümnesse. Täna osaleb mees paaris maakondlikus kilvasarjas, et „mitte päris rooste minna“, nagu ta tagasihoidlikult sõnastab. Suuremat tähelepanu kilvaharrastusele osutamast takistab töö, mis nõuab sagedast välismaal viibimist. Lehtse võistlus sobib Viktorile ka seetõttu, et toimub üsna kodu lähedal.

Noortevõistkond All Stars, mille liikmed alustasid mälumänguga 5.-6. klassi poistena, on aasta-aastalt oma taset tõstnud ja tuli seekord üldkokkuvõttes kolmandaks. Vasakult Ilmar Tammisto, Ingvar Mägi, Kaspar Uusnurm ja Vello Sild. Foto: Leelo Jürimaa