Liitiumaku – kuidas kasutada ja hoiustada?
|Liitiumaku on tänasel päeval kõige levinum akutüüp ja loomulikult tekib küsimus: kuidas seda õigesti kasutada?See tähendab kuidas liitiumakuga töötada ja kindlasti ka seda kuidas ja millal akut laadida ja tühjendada.
Kuidas alustada tööd liitiumakuga?
Uute telefonide, akupankade, nutikellade, jalgrataste, tõukerataste, trellide, autokaamerate (ja kõikjal mujal, kus neid leida võib) akud tarnitakse tarbijani laetuna. Kuid nad pole kunagi 100% laetud. Tavaliselt on nende laetus 30-60%. Ja nüüd pärast seadme ostmist tulebki teha esimene ja väga tähtis samm. Tuleb uus seade laadima panna ja laadida kuni see on 100%,Kui seda (algset laadimist) ei tehta siis kaob algusest peale umbes 10-15% aku mahust ja mõnikord võib aku täielikult “surra” juba esimese tühjenemise ajal. Seda viimast juhtub küll üliharva aga meie praktikas on juhtunud seda sülearvutitel ja autonavigaatoritel. Mõned kauplused soovitavad tungivalt aku tühjendada ja uuesti laadida või isegi teha nii mitut tsüklit. Niimoodi võib teha küll aga alati peaks alustama laadimisega 100%-ni. On üks hoiatus: kui aku või seade koos akuga oli miinustemperatuuril siis tuleb selle laadimiseks viia see positiivse temperatuuriga ruumi (+10–35 °C) ja oodata, kuni aku soojeneb kuni 10° enne laadimise alustamist. NB! Aku loetakse laetuks, kui laadimisvool on lakanud langemast või langenud nullini. Liitiumakude treenimise protsess on väga vastuoluline ja seda teemat me üldse ei käsitleks.
Kuidas liitiumakut õigesti kasutada?
Vastus küsimusele tuleneb esimesest punktist. Akut tuleb säilitada laetud olekus, kuid mitte täielikult 100%, vaid laetuna 40-50%. Praktikas on seda raske teha. Aga siiski: mitmed “nutikad” ja ka mitte nii nutikad laadijad suudavad näidata aku laetuse protsenti. Parimad akupangad näitavad samuti laetust protsentides. Mobiiltelefonid näitavad aku laetust peaaegu alati. Aga mitmed uuemad mobiiltelefonid võimaldavad sisse lülitada aku kaitsmise režiimi mis pikendab oluliselt aku eluiga. Aku kaitsmisega laetakse mabiiltelefoni akut 85% ni.Niisiis kui akuga seadet pikalt ei kasutata sii tuleks see pooleldi täis laadida ja hoiustada kuivas ruumis. Ruumi temperatuur võiks olla +10° kuni + 35°. Mõned tootjad lubavad tempertauuri langust ka kuni umbes 0°. Ärge kunagi hoiustge tühja akuga seadet ja veel eriti miinuskraadide juures!
Kuidas õigesti liitiumakut tühjendada?
Tühjendamisprotsessis pole midagi erilist, mida tuleks mainida. On vaja ainult kinni pidada (ehk mitte ületada) tootja määratud tühjendusvoolu. Kui aku hakkab tööajal kuumenema siis järelikult on tühjenemisvool liiga suur. Katkestage seadme töö ja laske akul jahtuda. Ideaalne aku töötemperatuur on 25° juures, kuid normaalseks tööks lubatud temperatuuripiirangud on samad, mis ladustamisel: +10° kuni +35°.Veel mõned nõuanded laadimisest. Kui tihti peaks liitiumakut laadima, kas on hea lasta tühjaks kuni 0%, kas on hea laadida täis kuni 100%, mis on parem millisel tasemel?
- Liitiumioonakut võib laadida nii sageli kui vaja
- 0% -ni tasu üldse tühjendada, minimaalsel tasemel laadimine võib põhjustada akuelementidele pöördumatuid riknemisprotsesse, laadimise parimaks minimaalseks tasemeks on 15-20%
- samad sõnad kuni 100% täislaadimise kohta. Ideaalseks olgu laadimine 80-90% täitumiseni
- võib laadida igal ajal, on see siis 20%, 50% või 75% laetusest, erinevalt “nikkel-kaadmium” akudest (mis enne laadimisprotsessi alustamist tuleks tühjaks teha). Liitiumakudel ei ole mäluefekti (ja see on nende peamine eelis) ja need lubavad lisalaadimist mistahes laetuse % -dist.
Lõpuks lühidalt ka liitiumaku tüüpidest
Liitiumakud jagunevad liitium-ioon ja liitium-polümeerakudeks. Liitium-ioon aku kasutab vedelat liitiumsoola elektrolüüti (näiteks LiPF6), mis on immutatud orgaanilisse lahustisse (näiteks EC/DMC/DEC). Liitium-polümeer aku kasutab aga tahket polümeer-elektrolüüti (näiteks polü(etüleenoksiid) (PEO), polü(akrülonitriil) (PAN), polü(metüülmetakrülaat) (PMMA) või polü(vinülideenfluoriid) (PVdF)). Liitium-polümeerakut saab kasutada samades seadmetes nagu liitium-ioon akut, kui need on mõeldud sama pinge ja voolutarbega akude jaoks. Liitium-polümeerakul on mõned eelised liitium-ioon akuga võrreldes, nagu kergem kaal, paindlikum kuju ja pikem eluiga. Kuid liitium-polümeerakul on ka mõned puudused, nagu kõrgem hind, madalam energiatihedus ja suurem enesetühjenemine. Samuti ei tohi liitium-polümeerakut hoida kuumas või niiskes kohas, sest see võib põhjustada akusisese gaasi teket ja akukorpuse paisumist. Ka liitium-ioonaku võib paisuda või isegi süttida. Sagedasemad põhjused on mehhaaniline vigastus või ülelaadimine.Kõikides meie müüdavates akupankades on liitiumakud. Osta korralik akupank itshop e-poest!