Lilleoru ristmiku liikluskorraldus valmistab meelehärmi

jalglilleoru

Reguleerimata ristumiskohti on viimasel ajal linnaümbruse jalgrattateedele tekkinud palju, aga mitte ainult. Väga segase liikluskorraldusega ristmik on ka Rakvere Tartu ja Lilleoru tänava kohtumispaigas. Või täpsemalt: liikluskorraldus vastab küll nõuetele, kuid ei paljud autojuhid ega jalakäijad tea, kuidas seal käituma peab. Nimelt on seal tegemist reguleerimata ülekäigukoha, mitte „sebraga“.

Lilleoru tänava serva on joonistatud jalgrattatee, mis ületab Tartu tänava ja jätkub kõnniteena, kus on lubatud sõita ka jalgrattal. Jalakäijad peavad jalgrattateed aga kõnniteeks ja ülekäigukohta „sebraks“, nagu linnades tavaline.

Praegune teekattemärgistus joonistati sellele ristmikule alles hiljuti, varem oli ülekäigukoht märgitud teistmoodi, ajuti tuli lähtuda ainult märkidest.

„Selline korraldus on äärmiselt halb,“ rääkis mees, kes sealkandis palju liigub. „Mina tean, et see ei ole „sebra“, aga paljud inimesed ei tea. Ja liiklus on siin suur – lapsed käivad kooli, samas on suur kauplus. Varem polnud siin üldse mingit tähistust – piirkonna elanikud pöördusid seepärast ka korduvalt linnavalitsusse, aga ega see uus kord ka probleemi lahenda. Sellel ristmikul on niigi palju avariisid, ma kardan, et nüüd läheb veel hullemaks. Üks auto jääb jalakäijat nähes seisma, teine ei jää. Lõpuks ei saa enam keegi aru, kes kellele teed annab, kes liigub ja kes mitte. Siin peaks olema ikka „sebra“ ja samuti tuleb sel ristmikul piirata autode sõidukiirus.“

Sama meelt oli naisterahvas, kellega Kuulutaja rääkis järgmisel ristmikul – Linnuriigi linnaosas Vabaduse ja Lilleoru ristmikul. Kui mujal on asi pahatihti üle reguleeritud, siis sel ristmikul pole üldse mingit märgistust: ei „sebrasid“, ei ülekäike, ei korrektselt viidatud kohta, kus lõpeb jalgrattatee.

„Selle ristmikuga probleeme tegelikult pole – liiklus on hõre ja mõistust appi võttes saab ka üle tänava,“ rääkis naine. „Aga Lilleoru-Tartu ristmik on küll hull. Ma ei tea ühtki kohalikku, kes selle pärast ei pahandaks. Eriti arusaamatu on asi muidugi vanemate inimeste jaoks. Siin üks vanatädi käib meil raami abil – tema põhimõtteliselt ei saakski üle tänava, sest tal kulub tee ületuseks kaua aega, aga liiklus on tihe.“