Maailmarändur tutvus kosmosesse reisiva hinduga

Nõu1

Maailmarändur Kerli Nõu rääkis läinud laupäeval Rakvere Kroonikeskuse Apollo raamatupoes oma elust ja reisimisest ning tutvustas vastilmunud raamatut „Mina ja maailm: valitud lugusid 102 riigist”.

Ülle Kask

Kerli Nõu rääkis, et reisikirg süttis temas siis, kui ta 6. klassi geograafiatunnis vaatas gloobuselt Antarktika mandrit ning küsis õpetajalt, kas sinna on võimalik reisida ka.

„Õpetaja vastas, et ei ja sinna see jutt jäi. Enne 20. eluaastat ma pikka ja kauget reisi ette ei võtnud. Käisime perega Soomes ja Inglismaal, toimusid sellised eestlaslikud sutsukesed, et natuke lähiriikidesse, sinna ja tänna.”

Pärast 21aastaseks saamist reisis Kerli kümneks päevaks New Yorki. „See oli vahva käimine,” ütles ta.

Suurem reisimine algas siis, kui Nõu tutvus oma tulevase abikaasaga. „Minu jaoks avanesid siis riigipiirid ja majanduslikud võimalused. Antarktika oli esimene suur ja võimas sihtkoht, millest alates tundsin, et tahaksin näha maailma veelgi rohkem, sest see reis inspireeris mind ka väga paljude kohatud inimeste pärast.”

Entusiastlik noor naine kõneles, et Antarktika kohta võib arvata, et seal on jää, lumi ja pingviinid ning midagi rohkem vaadata polegi, lihtsalt meeletu hinnalipik ja kogu lugu. „Tegelikkuses on Antarktika reis jätnud minu ellu kõige tugevama jälje üldse.”

Inimesed, keda ta seal väikeses venelaste kruiisilaevas „Ljubov Orlova” kohtas, olid nii värvikad, et igaühest võiks raamatu kirjutada. Üks mees, kes on edaspidises elus Kerlit reisimisel inspireerinud, oli 170 riiki külastanud turbaniga hindu. Maailmas on teatavasti kokku 193 riiki, neid arvestatakse ÜRO-sse kuulumise alusel.

„Kui ma kuulsin, et tema on käinud 170 riigis, mõtlesin, et teen head nalja ja küsin, kas tal on juba kosmosereis broneeritud,” naljatas Kerli Nõu. „Teadsin, et Briti miljardär Richard Branson hakkab kohe-kohe kosmosereise korraldama, itsitasin pihku oma vaimuka küsimuse üle. Hindu aga ei naernud, vaid ütles, et tema on järjekorras üheksas, kes kosmosesse reisib. Nii et, oma naljadega tuleb hästi ettevaatlik olla.”

Hindu oli ka see mees, kes rääkis talle Ameerikas asuvast maailmarändurite klubist, kuhu vaatlejastaatuse saamiseks peab olema külastanud 75 riiki. Saamaks klubi täieõiguslikuks liikmeks, algab verstapost 100 riigist.

Kerli Nõu arutles, miks meil Eestis kipub tihti olema nii, et inimesed armuvad ühte regiooni ja käivad ainult seal. Näiteks Aasias, kus on hea kliima, soodne ja turvaline õhkkond. Nõnda võib maailmast enesele veidi vildaka pildi luua. „Minu raamatu mõte on anda edasi laiem spekter kogu maailmast ja jagada kogemusi ka eksklusiivsetest kallitest riikidest, mis seljakotiränduri haardeulatusest välja kipuvad jääma.”

Maailmaränduri käest on küsitud, mis nendes inimestes siis nii erilist on, kellega ta reisidel kokku puutub. Naine tõi taas näiteid jäälõhkujalt „Ljubov Orlova”. Laevas olid veel näiteks: miljon dollarit võitnud lotovõitja, kes viis ellu oma unistustereisi Antarktikasse; leskproua, kes polnud elus mitte ühtegi korda reisinud, aga pärast abikaasa kaotust otsustas, et teda ikkagi reisimine huvitab ja valis esimeseks sihtkohaks jäise mandri; 40. pulmaaastapäeva tähistav Lõuna-Aafrika Vabariigi abielupaar.

„Ja siis oli seal ka minu suureks üllatuseks teine eestlane,” kõneles emotsionaalne maailmarändur. Telekaparandaja Pavel Lasnamäelt oli reisi ostnud Moskva reisibüroo kaudu.

„Kui ma küsisin, kuidas tal õnnestus Antarktikasse tulla – sellel hetkel oli veel krooni aeg ja kogu kupatus maksis umbes 80 tuhat krooni – vastas Pavel, et temal oli Austraalias keegi sugulane ära surnud. Ta oli saanud päranduse ja otsustas, et elu on elamiseks, mis seal ikka, on küll kallis reis, aga tema tahab Antarktikas käia. Väriseva käega hoidis ta meie ees käsikaamerat ja ütles, et Kanal2 pidi selle klipi hiljem ära ostma,“ jutustas Nõu.

„Kui Pavel filmiklippi tegi, ütles ta: „Siin me oleme, kaks eestlast, kes muidu mitte kunagi Tallinnas ei kohtuks, aga Antarktikas küll.“ Ja tal oli õigus. Tallinnas ei ristuks minu ja Paveli teed ilmselt mitte kunagi, aga Antarktikas, seal olime me rõõmsalt kahekesi koos – kaks eestlast sama laeva peal. Ja arvestades, et meid on ainult 1,3 miljonit, on see väga-väga harukordne juhtum,“ jätkas naine. „Mida rohkem ma reisin, seda põnevamaks need lood ja kohtumised inimestega lähevad. Ja alati on kuskil keegi eestlane ka mängus.“

Küsimuse peale, kas ka tema on loteriiga miljoni võitnud, vastas naine naerdes, et ei. „Minu abikaasa töötab Soomes IT-spetsialistina ja tänu sellele olen nii palju ümber maailma reisida saanud.”

Maailmarändur Kerli Nõu Rakvere Kroonikeskuses. Foto: Ülle Kask