Meelespea pimedas liiklejatele
|Sügisese pimeda aja saabumisega on helkurita jalakäijad halvasti märgatavad. Tulede puudumisel on ka jalgratturitel suurem risk õnnetusse sattuda.
Eliisa Sild
Maanteeamet tuletab meelde, et helkuri kandmine on pimedal ajal või halva nähtavuse korral kohustuslik. Jalakäija peab maanteel liiklema alati vasakus teeservas ning helkuri õige asukoht on põlve kõrgusel teepoolsel küljel. Et jalgratturid liikluses nähtavad oleksid, peab jalgrattal olema ees valge ja taga punane põlev tuli ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur.
Nii jalgratturi kui ka jalakäija märgatavust parandab oluliselt ohutusvest või helkurmaterjaliga varustatud eredavärviline riietus.
Maanteeameti statistika kohaselt on tänavu pimedal ajal autolt löögi saanud 65 helkurita jalakäijat. Jalgratturid on tänavu liiklusõnnetustes viga saanud 191 korral. 7 jalakäijat ning 4 ratturit on käimasoleval aastal kokkupõrkes sõidukiga kaotanud elu.
Linnas on auto liikumisekiirus 50 km/h. Sellisel kiirusel on auto peatumisteekond kuiva ilmaga 28 meetrit. Maanteel on auto liikumiskiirus 90 km/h ning liikuva auto peatumisteekond on aga vähemalt kaks korda pikem ja sellepärast ei suuda juht ootamatult nähtavale ilmunud jalakäijale otsasõitu vältida.
Korralik helkur, mis peab vastama standardi EVS-EN 13356 nõuetele, on auto lähitulede valguses nähtav juba 130–150 meetri kauguselt ning annab autojuhile piisavalt aega, et sõitu aeglustada ja mööduda jalakäijast ohutult.
Kui helkur mingil põhjusel puudub või on kaduma läinud, peab jalakäija arvestama, et valgustamata teel pole ta autojuhile nähtav ja tegema kõik endast oleneva, et õnnetust vältida – kõndima sõidukiliiklusele vastu, nagu liiklusreegel ette näeb. Sõiduki lähenedes tuleks hoiduda võimalikult sõidutee äärde ning jälgima sõiduki möödumist, võimalusel kasutama mobiiltelefoni valgust.
Samuti on ka helkurvest igas autos kohustuslik turvavarustus. Tihti ei mõelda selle peale, kui suur kasutegur sel on. Pimedal teel, olgu tegemist hädaolukorraga või lihtsa peatusega, on vajalik ennetada neid olukordi, kus ehmatus teel seisvast tumedast kogust mõjub autojuhile šokina.
Helkurvesti selga panek ennetab hullemat. Seda peaks hoidma juhiistme tagumises sahtlis, auto kindalaekas või juhiukse sahtlis. Nii saab selle vajadusel autost väljumata kiirelt kätte. Samuti tuleks tähelepanu pöörata autos viibivatele kaasreisijatele, et ka nemad autost väljudes nähtavad oleksid.
Ärgem unustagem väikest ja lihtsat helkurit, millest on pimedal ajal ohutuse tagamisel palju abi! See on soodsaim elupäästja.