Meistrid, kes on juba 40 aastat mängus
|Rakvere Ametikooli saalis kohtusid pidulikult kaetud laudade taga kooli endised ja praegused õpetajad, kes meenutasid möödunut ning kuulasid huviga ajalooõpetaja Merike Kasikovi esitlust värskelt ilmunud raamatust „Meistrid on mängus. Rakvere Ametikool 40“.
Katrin Uuspõld
Raamatut lugenud koolijuht Kuno Rooba märkis, et selle 40 aasta jooksul on vähemalt kahel korral olnud oht, et kool suletakse või liidetakse mõne teise õppasutuse juurde. „Tubli panustamise tulemusena oleme aga jõudnud selleni, et Rakvere Ametikool on kindlalt olemas ja täna vaatab tulevikku väga optimistlikult,“ märkis Rooba.
Ta tõi välja, et täna peetakse kooli mõjualaks kolmnurka Kuusalust Kiviõlini ja alumise tipuna Peipsi äärde välja. „See on mõjuala, kus meid teatakse ja kust tulevad me õpilased. Rakvere linnast ja Lääne-Virumaalt on siiski 75 protsenti õpilastest pärit,“ ütles direktor.
Rakvere Ametikooli ajalooõpetaja Merike Kasikov alustas raamatu materjalide ettevalmistamist juba 2018. aastal. Ta vestles nii kolleegidega kui tutvus väga põhjalikult arhiivimaterjalidega.
„Minu kui ajaloolase peopesad hakkasid sügelema siis, kui Tartu arhiivis sain lauale säiliku, millel oli peale kirjutatud „Salajane“,“ rääkis Merike Kasikov. Selles 1984. aastast pärit säiliku info vormus raamatus peatükiks „Võimud tagajalgadel“. „See oli niivõrd ilmekas nõukogudeaegse ajupesu näide, et ma ei saanud sellele tähelepanu pööramata jätta,“ rääkis Kasikov. „Püüdsin esitada nõukogudeaegse kasvatuse ideid nii ehedalt kui võimalik, mõeldes tänapäeva noortele, kes raamatu kätte võtavad, et nad tajuksid selle süsteemi jaburust.“
Ajalooõpetaja ütles, et tal oli plaan saada kaante vahele ka rohkelt vilistlaste mälestusi, kuid üleskutsele ei reageeritud – küll olid mõned nõus jutustama oma mälestusi.
Muuhulgas põrkus ta kokku ka andmekaitsega ning koos kirjastuse toimetajaga otsustati panna raamatusse vaid õpilaste eesnimed. „Kõigi õpilaste leidmine ja nendelt nõusoleku saamine olnuks võimatu,“ täpsustas ta.
Vaatamata sellele, et kooli on aegade jooksul remonditud ja tahetud kinni panna, on Merike Kasikovi sõnul kooli keemiaklass ikka sama koha peal. Keemiaõpetaja Andrus Raal on aga valitud kõige sõbralikumaks õpetajaks. Koosviibimisel meenutas Raal oma esimest saabumist Rakverre aastal 1983.
„Tol ajal oli kohustuslik suunamine ja meil oli kursusel kokkulepe, et vaatame kõik pakutud kohad üle. Jõudsin Rakveresse, küsisin bussijaamast, kus praegu on Grossi kaubamaja, et juhatage mulle, kus asub kutsekeskkool nr 38. Esimene ei teadnud, teine ei teadnud, kolmas ütles „tševo?“, neljas lausus „minge sinnapoole!“,“ jutustas Andrus Raal. Tookord jõudis ta praeguse Seminari poe asukohani, edasi oli vaid porimülgas, aga tellitud taksoga sai kooli kohale.
Järgmisest sügisest tuli ta Rakvere kutsekeskkooli nr 38 õpetajaks. „Sel ajal ei räägitud sellest koolist eriti hästi linna peal. Küsiti ikka, et mis sa seal kutsekas teed, see pannakse kinni, küll pidi siia tulema pedagoogiline kool, küll tehnikum. Suhtumise muutus toimus aga 90ndate alguses. Siis hakati tunnustama – ahah, sa töötad ikka veel seal. Kutsekast tulevad ikka päris vinged sellid,“ rääkis Raal, kes tänini koolis õpetab.
Ajalooõpetaja Merike Kasikov kordas aga oma üleskutset saata ametikooli õpilastel ja õpetajatel oma mälestusi koolielust, õpetajatööst, kooli töötjatest – kooli tulevaseks 50. juubeliks.