Naine, kes hüppas aknast välja
|Täna jõuab kinodesse andeka naise kohanemisest jutustav südamlik komöödiadraama „Kuhu sa küll kadusid, Bernadette?”, kus nimiosa mängib Cate Blanchett.
Tõnu Lilleorg
Oma kahekümnendates oli Bernadette särav arhitekt, kellele ennustati helget tulevikku. Siis aga kadus ta 20 aastaks professionaalselt areenilt nagu vits vette. Ekraanil näeme lähivaadet sündmustest, mida naine on läbi elanud ja kuidas probleemid kuhjuvad tema teele veelgi.
Bernadette’i vaevavad paanikahood ja unetus. See on kui nõiaring, sest üks häda põhjustab teist ja vastupidi. Siiski on ta säilitanud oma vaimukuse, mis väljendub küll sageli irooniana ja vahel ka kibedusena. Tal pole sõpru peale oma teismelise tütre Bee (Emma Nelson). Inimestega suhtlemine on Bernadette’ile suur katsumus.
Kerkib küsimus, kas ja kuidas suudaks naine ümbritseva eluga natukenegi paremini kohaneda. Ühel päeval ta põgeneb kodust, hüpates välja vannitoa aknast. Tema tütar ja tehnoloogiainsenerist abikaasa Elgie (Billy Crudup) asuvad teda otsima.
Filmis on õnnestunult sulatatud kokku ajaliin. Päris avakaadrites näeme Bernadette’i aerutamas kajakipaadis. Seejärel tulevad ekraanile aerutamisele mõne nädala jooksul eelnenud sündmused, milles leidub omakorda tagasivaade naise varasemale elule Youtube’is leiduva videoloo kujul.
Nii tekib vaatajal hea võimalus saada sujuvalt aru kangelanna olevikust ja minevikust ning näha tema jõudmist punkti, kus vanamoodi jätkata pole enam võimalik. Režissöör Richard Linklater jagab infopalukesi tükkhaaval ja siis korraga leiab vaataja end rikkalikult kaetud laua ääres, kus käivitub tõeline draama.
Sellest tunneb ära suurepärase stsenaariumi, mis pole ka ime, sest film põhineb samanimelisel menuraamatul. Raamatu autor Maria Semple on ametilt stsenarist ja ta elab Seattle’is, mille lähistel ka filmi tegevus toimub. Raamat on ilmunud ka eesti keeles.
Oscari-võitjast peaosatäitja Blanchett tõestab taas, et loomuomaselt elegantsete tegelaste mängimine õnnestub tal suurepäraselt. Seekordne roll on väga sisukas, sest näitab nüansirikkalt ühe loomingulise inimese valguse- ja varjupoolt.
Tegelastest tõstan esile veel tütre ja endise töökaaslase Pauli (Laurence Fishburne), sest neis avanes pikema või lühema aja jooksul uus tasand. Kui tütar osutub muutuvates oludes söakaks tegutsejaks ja enesekehtestajaks, ilmutab ekskolleeg suurt südant ja elutarkust.
Paul ütleb Bernadette’ile kuldsed sõnad: „Sinusugune inimene peab tegelema loominguga, sest muidu saab sinust nuhtlus ühiskonnale.“
Film meenutab jutustamislaadilt ja teemade poolest tänavu kevadel kinodes jooksnud komöödiadraamasid „Gloria Bell“ ja „Kiirperekond“.
Ema Bernadette ja tütar Bee naudivad koosolemist.
Foto: kaader filmist