Noored näitlejad valgustavad läbi edukoolituse mehhanismi

ugala

Ugala Teatri näitlejad tulevad 24. oktoobril Rakvere publiku ette lavastusega “Teie ebaõnn on teie endi kätes”, et pakkuda tempokat kaasaelamisvõimalust edukaks saamise teemal. Lõbusas vormis etendust mängitakse Aqva Hotel & Spa hoones.

Tõnu Lilleorg

Kes meist ei tahaks omada head sissetulekut, kaasinimeste austust ja kindlat kätt oma elulaeva juhtimisel? Tagasihoidlik noormees Rait, kes on tõtt-öelda üks paras lontu, mõistab korraga, et just edukus on tema elust puudu. Kuidas edukaks saada, teevad Raidile puust ja punaseks meisterkoolitajad Marika ja Vallo, kes suudavad ka kõige tuimemast inimeseloomast särava isiksuse vormida.

Lavastus näitab kõverpeeglis meie ühiskonnas levinud veendumust, et iga soovi ja probleemi jaoks on lahendus varnast võtta, tuleb vaid järgida täpseid juhiseid. “Naisteajakirjade artiklid stiilis „10 teed õnneni”pakuvad kõige jaoks mingeid juhendeid – kuidas leida ideaalne kaaslane, kass, koer, maja…” viitas lavastuses koolitajat mängiv Marika Palm.

„Samas jõuga tshakraid ei ava,” muigas koolitatavat mängiv Rait Õunapuu.

“Paljud inimesed meie ühiskonnas on mingil määral õnnetud, sest nende kontakt iseendaga on puudulik,” lausus Palm. Nii pannakse oma lootused välisele abile, mis võib teinekord aga manipulatsioonil põhineda, nagu on näha ka lavastuses. Seejuures annab lavastuses nähtav koolitus tulemusi üsna kiirelt, noormehe elus ilmnevad muutused, peagi saab ta palgakõrgendust.

“Sellised muutused jäävad sageli pinnapealseks. Inimene peaks tugevused endas ikka ise avastama,” märkis Õunapuu. “Salajane retsept on – mõtle ise!” ütles näitleja. Samas pole ka kõikvõimalike koolituste kontekstis edu teema must-valge. Nagu möönis Palm, võivad koolitustel pakutavad nõuanded, mida ei pruugi ise märgatagi, olla elus omamoodi teejuhtideks.

Teise koolitaja rollis astub üles Rakverest pärit Vallo Kirs, kes ütles, et lavastus valgustab läbi nii-öelda edukoolituse toimimise mehhanismi ning tänu sellele saavad tükki näinud inimesed edaspidi paremini otsustada, millist koolitust ja välist motivatsiooni neil vaja võiks olla.

Õunapuu loodab, et kui keegi läheb mõnel koolitusel osalemise asemel etendust vaatama, jääb ta rahule. “Usun, et olen inimeste silmis seda tunnet näinud,” ütles Rait Õunapuu.

Lisaks intrigeerivale teemale on lavastus vormilt lõbus ja rutiinivaba. Näitlejate sõnul võib publik end vabalt tunda, arvamust avaldada ja tegelastega harjutusi kaasa teha. Kujuteldavat seina näitlejate ja publiku vahel pole.

Sinises pintsakus Rait Õunapuu tunneb end koolitajate embuses hästi, paremal Marika Palm, vasakul lavastuse varasem osatäitja Kristian Põldma. Foto: Ugala

________________________

Kuidas püüdlete õnnestumise poole?

Marika Palm: Kui ma midagi väga tahan, siis annan endast parima, täpselt nii palju, kui mul anda on. Kui ma tänu sellele soovitu saan, on super, ja kui ei saa, mis siis ikka, ju ei pidanud nii minema. See on teatav enesehoiu mehhanism, nagu ka saatusesse uskumine.

Rait Õunapuu: Ma olen viimased aastad elanud kreedo järgi “tee nii nagu tundub, et on õige ja kuidas süda kutsub”. Proovin iseennast kuulata ja mitte hakata ratsionaliseerima ning üle mõtlema. Tegelikult inimene tunneb ära, mis talle hea on. Näiteks taimed teavad, mis suunas kasvada ja milliseid toitaineid võtta, see on neisse sisse kodeeritud. Usun, et inimestega on samamoodi.

Vallo Kirs: Mina olen kõige põnevamaid seikasid kogenud ja iseennast avastanud olukordades, kui olen pea ees vette hüpanud, teadmata, mis olukordi lahendama hakata tuleb. Kui jääda sellises uues situatsioonis avatuks ja otsivaks, võib sinuga väga ilusaid asju juhtuda.