Nõuandeid riidekapi valimiseks

Riidekapid on ütlemata tänuväärsed mööbliesemed, sest mahutavad ära rõivad, jalatsid ja palju muudki. Hea funktsionaalsusega suuri riidekappe võib planeerida igasse tuppa, kui vaid ruumi jagub. Kui ruumi ülearu palju pole, siis peab leppima väiksema ja kompaktsemaga, näiteks nurgakapiga. See aga ei tähenda koheselt, et kapi funktsionaalsus seetõttu kannatab.

Kuna riidekappide valik on ääretult lai, võib selle valimine esiti tunduda väga keeruline. Lausa tüütu. Tegelikult pole asi nii hull midagi. Mõned lihtsad nüansid, millele tasub kõigepealt mõelda kapi ostmisel, lihtsustavad kindlasti valikuprotsessi. Mõtteid jagab siinkohal e-pood Kaup24.ee – kümned tuhanded sisustustooted alati heade hindadega!

Ostusoovitused

Populaarne kolmeukseline riidekapp Wiktoria – ideaalne koolilapse tuppa või pisikesse korterisse.

Kitsas kahe uksega riidekapp Loren – saadaval kolmes värvitoonis.

Kapi asukoht – kus oleks mugav ja kuhu tegelikult mahub?

Kõige olulisem on läbi mõelda tulevase kapi asukoht. Ehk teisisõnu – alustuseks tuleb vastata küsimusele, kas kapp on mõeldud esikusse, elutuppa, magamistuppa, lastetuppa vms. Kusjuures pole üldse oluline, et riidekapp peab kindlasti olema magamistoas. Kui elutoas on piisavalt ruumi, võib selle julgelt hoopis sinna paigutada.  

Teine tähtis aspekt on soovitud kapi asukoht ruumis. Sellest sõltub kas ja milliseid piiranguid valitud asukoht kapi mõõtudele ja kujule seab. Kas uus kapp paigutub osaliselt või täielikult olemasolevasse nišši, jääb see seina äärde või tuleb see pisikeses toas hoopis nurka mahutada?

Üheksa korda mõõda…

Kui riidekapi asukoht on paigas, saab alustada mõõtude võtmist. Mõõta on tarvis:

  • maksimaalne võimalik kõrgus (põrandast laeni)
  • laius
  • kapi võimalik sügavus

Soovitav on kapi laius ja sügavus põrandale markeerida. Selleks võib kasutada:

  • maalriteipi
  • tühje plastpudeleid
  • või isegi lapse mänguklotse

See annab võimaluse tulevase kapi proportsioone ruumis paremini hinnata ning hinnata ja mõõta kaugust ka teistest mööbliesemetest.

Kapi planeerimisel tuleb arvestada tuleb ka vaba ruumiga, mis on vajalik kapiuste avamiseks – see aitab otsustada, kas paremini sobivad avatavad kapiuksed või lükanduksed. Näiteks sobivad lükandustega kapid väikestesse tubadesse, sest uksed ei vaja avamiseks ruumi.

Funktsionaalsus

Kapi funktsionaalsuse ja sisu ülesehituse kohta annab väga palju vastuseid juba ruum, kuhu kapp paigutatakse.

Kui näiteks on päevakorras uus esikukapp, tasub kindlasti tähelepanu pöörata:

  • jalatsite riiulite kõrgusele, et need mahutaks nii kingi, ketse kui pikema säärega saapaid
  • riputustoru kõrgus peab olema sobilik ka pikkade mantlite jaoks
  • kindad ja mütsid on mugav paigutada (korv)sahtlisse

Magamistuppa riidekappi valides on oluline, et seal oleks piisavalt:

  • erinevaid riiuleid
  • sahtleid
  • mitme kõrgusega riputusvõimalusi.

NB! Pikkade kleitide, seelikute ja mantlite jaoks sobilik riputuskõrgus on vähemalt 120 cm.

Kas magamistoa kapp peaks mahutama ka näiteks voodipesu, vannilinasid ja käterätikuid? Sellele küsimusele võiks tulevane kapiomanik samuti mõelda.

Maast laeni riidekapi kasuks otsustades on oluline läbi analüüsida, millised asjad kõige kõrgematele riiulitele on plaanis paigutada ning kui tihti tekib vajadus need sealt kätte saada. Ja kuidas need sealt sel juhul siis kätte saab? Kui kõige ülemisi riiuleid on plaanis kasutada näiteks talve või suveriiete panipaigana, siis kaks korda aastas neid sealt kätte saada ei ole ülearu ebamugav. Küll aga ei ole ilmselt kuigi mugav talvisel ajal igapäevaselt sealt salli või mütsi kätte saada.

Piisava ruumi olemasolu korral on tark valik suur garderoobikapp. Nii on kindel, et iga nurk ja sentimeeter on ideaalselt ära kasutatud. Õhtulehe Nipiraamatus on ise garderoobikapi ehitamisest tore lookene – https://nipiraamat.ohtuleht.ee/735263/kuidas-me-ise-endale-garderoobi-ehitasime

Välimus vali ruumi üldist stiili silmas pidades

Loomulikult ei ole ühegi mööblieseme puhul vähe tähtis ka selle välimus. Riidekappe on paljude erinevate viimistluste ja stiilidega. Ruumi visuaalse terviku säilitamiseks peaks riidekapi kuju ja välimus harmoneeruma ülejäänud mööbli ja interjööriga. Õige värvipaleti valimine juba alguses on oluline. Leia sel teemal lisainfot Delfi Moodsa Kodu kirjutisest siin.

Kui ruum on väike, sobib sinna hästi lükandustega kapp. Küll aga võiks kapiuksed olla kaetud peeglitega – need muudavad ruumi visuaalselt suuremaks ja avaramaks ja vabastavad üleliigsest seinapeegli soetamisest.