OG Elektra pidas tänupidu töötajatele
|Möödunud laupäeval toimus Grossi Toidukaupade jaeketti omava AS OG Elektra uusaastapidu, kus osales tänavu lausa 3500 inimest. Õhtu sujus vaatamata niivõrd suurele rahvahulgale ladusalt ning üritust nauditi täiel rinnal.
Liisi Kanna
AS OG Elektra tegevjuht Raigo Mõlder, kes nüüdseks traditsiooniks saanud suurürituse korraldamist juhib, rääkis, et ettevalmistused lähevad lahti tegelikult juba kevadel, kui hakatakse esinejatevaliku üle mõtlema. „Novembri alguseks on kõik bändid lukus ja algab natuke tihedam protsess, aga kõige suurem sagimine toimub ikkagi viimased kolm nädalat,“ kirjeldas ta sündmuse organiseerimise kulgu.
Peopaigaks oleva Rakvere spordihoone sisse seadmine algas eelmise nädala kolmapäeva õhtul. „Tegutseti ööd ja päevad, laupäeval kell üks toimus esimene heliproov ning selleks ajaks pidi kõik valmis olema,“ sõnas Mõlder.
Pidu tehakse teoks n-ö oma jõududega ehk üritusekorraldajaid selle tarbeks palgatud ei ole. Tegevusi koordineeriva Raigo kõrval on muidugi suur meeskond teisi töötajaid, kes panuse annavad, kaasa arvatud ettevõtte nõukogu, mille liikmed räägivad kaasa olulisemates otsustes nagu suurbändide valiku juures.
Esinejad tekitasid nostalgiat
OG Elektra omanik Oleg Gross nentis, et esinejate nimekirja koostamine on selles mõttes keerukas, et sobilikke artiste leidub nii palju. „Valisime seekord neutraalse tee – ei võtnud ei Vene ega Ukraina ansambleid, et vältida rahvuslikke pingeid. Läksime Eesti ja lääne muusika peale,“ märkis ettevõtja.
„Lääne ansamblid tekitavad kõigis nostalgiat, mida vanemad ansamblid, seda vanemates inimestes. Minul tegi näiteks Alphaville südame soojaks, kui kuulsin laule nagu „Forever Young“, mis viivad noorusesse tagasi. Süda hakkas kohe natuke pitsitama, et kunagi oled ka noor olnud…“ muljetas Gross.
„Meil töötavad paljuski keskealised inimesed, kellel kõigil on neist aegadest oma mälestused ja natukene vanemad ansamblid tekitavad nostalgijat, sellise sügavama emotsionaalse mõnusa tunde.“
Kaasaegsete lääne hittidega löömine pole selle peo eesmärk, kuid midagi püütakse pakkuda igale maitsele. „Kuna osalejate seltskond on kirju, siis eks me proovime ikka kõigile midagi leida,“ ütles Raigo Mõlder. „Nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi, ja kindlasti ei saa me kellelegi sada protsenti oma bändide valikuga meelt mööda olla. Aga üldiselt on eesmärk, et peol kõlavad laulud oleksid sellised, mida ikkagi igaüks teab,“ lisas ta.
Uusaastapeol astusid üles Terminaator, Jenny from Ace of Base, Nublu, Alphaville, Ice MC ja Karl-Erik Taukar Band.
Oleg Gross tõi esile, et kogu tehniline pool oli peol väga kõrgel tasemel: „Kiidan südamest Raigot kui korraldajat! Kõik oli väga võimsalt lahendatud – lava ülesehitus, võimendid ja helisüsteemid. Julgeksin öelda, et täitsa nagu mõnel muusikafestivalil.“
Ning tõsi on, et sellist lava näebki Eestis vaid paar korda aastas välimuusikafestivalidel. Siin leiduvast tehnikast jäi isegi puudu, nii et lisa tuli tuua naabrite lätlaste juurest.
Lisaks ansamblitele pakkus rahvale naudingut uhke lasersõu. „Esimestel aastatel korraldasime pürotehnikaga ilutulestiku, aga 3500 inimese hoonest välja liikumine võtaks liiga palju aega ja rikuks ürituse ära. Lasersõu on mõistlikum ja väga väga kihvt,“ sõnas Gross, lisades, et ka rahvale meeldis ja tulevikus on plaanis veelgi võimsamaid vaatemänge teha.
Peo toidulaud pärineb mõistagi OG Elektra oma tootmisest. „Meil on selge valik – omatoodang, lihtne eestimaine toit. See läheb külalistele väga hästi peale – saada sõna otseses mõttes süüa,“ rääkis Gross, et valitud on toitev peolaud, mitte tikuvõileivad.
Mõlder lisas, et toidukoguste planeerimisel lähtutakse eelmiste aastate numbritest, kuigi 3500 inimese puhul on täpselt pihta panna keeruline. Sel korral see aga õnnestus, sest üle jäi minimaalne kogus toitu.
Kuidas õhtu õnnestus?
„Väga hästi õnnestus!“ kõlas Oleg Grossi kiire vastus. „Nagu esimene esineja Jaagup Kreem lavale astus, läks rahvas kohe hooga käima ja seda meeleolu jätkus terveks õhtuks. Meil on teadlik valik, et pikka juttu ei tee, poliitikuid sõna võtma ei kutsu. Sinna tulevad inimesed meelt lahutama ja ootavad, et läheks peoks. Meie jaoks on kõige suurem kingitus, kui rahvas seda naudib. Ja rahvas nautis,“ rõõmustas ettevõtja.
Raigo Mõlder lisas, et suuremaid tagasilööke ega probleeme ei tekkinud ka korraldusliku poole pealt. „Esinejad olid teist aastat järjest absoluutselt graafikus, lavale mindi pluss-miinus kaks minutit ajakava järgi. Kõik laabus väga hästi. 1050 inimest tulid peole bussidega, mitte ükski ei jäänud tagasi minnes maha. Eks nii suure massi puhul nipet-näpet ikka juhtub, jooke kukub maha, keegi ütleb kellelegi ehk mõne halva sõna, see on tavaline. Aga midagi hullu ei toimunud ja üldiselt oskavad meie inimesed väga ilusti pidutseda,“ rääkis Mõlder.
„Seda tasub tõesti mainida, et rahvas nautis, aga sealjuures ei olnud kaklust,“ lisas Gross.
„Muidu öeldakse, et kui käib hea pidu, siis peab ikka paar kaklust olema, aga meie tõestasime vastupidist. Keegi ei kiskunud, rahvuste vahel ei tekkinud mingeid probleeme. Väga hästi sujus!“ avaldas ettevõtte omanik siirast heameelt.
„Ette ei tohi kunagi kaagutada, aga tagant järgi võib järeldusi teha – see üritus oli väga hästi korraldatud. Mulle ütlesid paljud, et isegi sündmuste korraldamisega tegelevad ettevõtted ei tee selliseid üritusi nagu Raigo siin organiseerib, oma põhitöö kõrvalt! Tuleb rõhutada, mitte mina ei olnud siin korraldaja, vaid Raigo Mõlder vedas kõik selle läbi,“ tunnustas Gross peo koordineerijat.
Aga kas meestel endil ka aega peo nautimiseks jäi? Raigo Mõlder ütles, et nautis muidugi kõiki esinejaid, ehki mitte alati rahva hulgast, vaid vahepeal lava tagant.
„Eks natuke rohkem jooksmist tuli ikka ette. Alates reedest kuni pühapäeva hommikuni kogunes sammulugejale 82 000 sammu, oma 55 kilomeetrit,“ avaldas Mõlder peokorraldaja elu kohta kõneka fakti.
„Mina omanikuna muidugi jälgin pidu vastutustundega ja väikese südamevaluga, et kõik hästi läheks,“ sõnas Gross. „Olin mõtetega selle juures, kui hästi kõik toimib ja tõesti nautisin ka ise, nii et mul läks lausa söömine täiesti meelest ära. Ei võtnudki ühtegi suutäit sel õhtul, Georg (Georg Gross – toim) samamoodi,“ rääkis ettevõtja, et pidu haaras teda sedavõrd endasse.
„Kui toite seekord nii täpne kogus oli, siis hea, et meiegi vähemalt ei võtnud, oleks veel otsa saanud,“ lisas Gross naljatades.
„Aga tõsiselt rääkides, tundsin pidevalt, et kõik sujub. Kordagi ei tekkinud tunnet, et midagi oleks viltu. Ja põhiline on muidugi osalejate enda suhtumine. Kui rahvas ise on meeleolukas ja heas tujus, siis läheb ka pidu hästi. Tõesti tekkis niisugune tunne, et see on tõeline pidu! Mitte poliitikute klaaside kokku kõlistamine ja rafineeritud naeratus näos, vaid inimesed tõesti nautisid,“ sõnas Gross.
Tänuüritus oma töötajatele
Sel aastal oli osalejaid 30 protsenti rohkem kui mullu. Hea sõna levib ja nii on varasematel aastatel peol käinute positiivsed muljed järjest rohkem töötajaid kohale meelitanud. Nii näiteks oli möödunud aastal ühest kauplusest saabunud vaid üks külaline, tänavu tuli aga samast poest 50 pidulist.
Töötajaid ei heiduta ka see, et osa neist peavad järgmisel hommikul tööle minema. „Pidu kestab kella kolmeni, me ei saa seda liiga hommikusse venitada, sest paljud peavad järgmine päev tööle minema. Meil on ikkagi 80 kauplust avada,“ tõdes Gross. „Esimestena on hommikul uksi lahti tegemas muidugi suures osas need, kes peole ei tulnud.“
Lisaks antakse kauplustele võimalus uusaastapeole järgneval hommikul veidi hiljem avada ning paljud seda ka kasutasid, alustades tööd kell 10. „Kiitus meie töötajatele! Mitte mingit kriitikat selles osas ei tulnud. Osatakse pidutseda, ja osatakse tööd teha,“ tunnustas Gross kõiki, kes pidid pühapäeval töised olema.
Teist nii suure osalejaskonnaga firmapidu Eestis ilmselt ei olegi. „Soovime selles osas olla ka eeskujuks, et ettevõtete peod oleks rahvapeod, mitte ainult kitsad juhtkonna peod, mida paljud firmad teevad. Meil on vastupidi. Ja see inimeste rõõm ning peo võimsus on ka vabariigi tasemel silma hakanud,“ mõtiskles Gross.
„See on tänuüritus oma töötajatele – inimestele, tänu kellele firma püsti püsib,“ rõhutas Oleg Gross, et peo idee sündis just selleks, et ütelda aitäh enda tublidele töötajatele.
„See ei ole kuluüritus, vaid investeering enda inimetesse, kes seda ka hindavad. See ei ole maha visatud kulu,“ lausus ettevõtja, lisades, et maha visatud raha oleks kutsuda kokku virilate naeratustega jõukaid poliitikuid ja avaliku elu tegelasi.
Ühine pidu annab võimaluse näha ka füüsiliselt ettevõtte suurust. „Kauplused on ju kõik eraldi ja ühte poodi minnes ei tunneta seda suurust. Exceli tabelis näed, palju meil on kauplusi ja inimesi, aga kui see mass kokku saab, siis tuleb ülev, võimas tunne. Südame alla tuleb värin… See kasvatab ühtekuuluvustunnet, annab võimaluse suhelda näost näkku,“ rääkis Oleg Gross.
Raigo Mõlder lisas kuulujuttudele viidates, et kindlasti ei mõjuta peo korraldamine töötajate järgmise kuu palganumbrit. „See ei ole mitte kuidagi seoses!“ toonitas ta. Mõlder lausus, et peo eesmärk on luua töötajatele veidi sära jaanuari lõppu, mil kõik on vaikne ja talvine, ning mis seal salata, ka kulukad pühad jäävad seljataha ning paljud niisama pidu endale lubada ei saakski.
„Me väga täname kõiki osalejaid, kes olid nii rõõmsad ja lõbusad ning suudavad ilma probleemideta pidutseda,“ märkis peo korraldaja lõpetuseks.
„Usun, et paljude jaoks on tõesti nauditav tulla sellisesse mõnusasse saali, kus on head toidud, vägev muusika, ja nad tunnevad sellest peost korralikult rõõmu,“ võttis Oleg Gross peo olemuse kokku.