Ootamatu asumine põhja
|Ülehomme õhtul saab ETV ekraanil edasi vaadata Briti romantiliste sugemetega miniseriaali „Põhi ja lõuna“, mille tegevus toimub 1850. aasta paiku Inglismaal.
Sarjas on jagusid neli ja tänaseks on neist eetris olnud pooled. Kõik läbematud võivad kogu loo aga ERR-i veebiplatvormil Jupiter kasvõi järjest ära vaadata.
Loos on kaks peategelast: rauge pilguga noor neiu Margaret Hale (Daniela Denby-Ashe) ja rühikas vabrikant John Thornton (Richard Armitage). Noored kohtusid Londonist põhja pool asuvas tööstuslinnakeses Milton, kus kogu elu toimub puuvillase kanga tootmise ümber.
Margaret saabus vabrikulinna Lõuna-Inglismaalt, idüllilisest kauni looduse rüppe uppunud väikelinnast, kus tema isa tegutses kirikuõpetajana. Üks usuline formaalsus osutus aga tundliku loomuga mehele vastuvõetamatuks ja nii võttis ta pere – Margareti ja abikaasa – ning suundus tundmatusse Miltonisse, et seal asuda tegutsema loengupidaja ja õpetajana.
Korteri sai Hale’ide perekond läbi tutvuste nendesamade Thorntonidega. Selle perekonna pea on kolmekümnele lähenev John, kes pidi teismeeas katkestama õpingud isa surma tõttu ja asuma tööle perele kuulunud kauplusesse.
Johni ema kindlakäelisel juhtimisel hakkasid nad pisitasa vabrikantideks, sest puuvillase kanga tootmine oli osutunud kättejõudnud industriaalühiskonnas heaks äriks. Vabriku olustikku on sarjas kujutatud õnnestunult, töölised töötamas tohutute kangastelgede taga, ümberringi hõljumas valged puuvillaebemed.
Margareti ja Johni vahel tekib vastastikune tõmme, mille arengule aga mitmeid takistusi ette tuleb. Tegelased peavad ühelt poolt taluma piiravat elukorraldust, mis annab samas elule stabiilsust. Teisalt on neis südikust tunnetada ja tegutseda n-ö kastist väljas, mis loob uusi võimalusi ja avab uusi perspektiive. Sellisena pakub telelugu head kaasaelamist ja on vaatamist väärt.
Tõnu Lilleorg
Margaretist ja Johnist saavad kaaslinlased. Foto: pressimaterjalid