Õpetajad on kooliks valmis
|Uus õppeaasta toob ka Lääne-Virumaal klassi ette uusi õpetajaid ning kooliperet juhtima uusi direktoreid.
Katrin Uuspõld
Lääne-Virumaa üks uutest noortest õpetajatest on Anna-Liisa Nurm, kel veel viimane aasta Tartu ülikoolis käia, aga kes otsustas juba tänavu asuda õpetama Väike-Maarja gümnaasiumis 1. klassis, kus teda ootavad 16 last.
„Mul on olnud head eeskujud, mulle meeldib lastega tegeleda, nii sai valik õpetaja ameti kasuks,“ rääkis Anna-Liisa Nurm. „Väike-Maarja gümnaasium on mu praeguse kodu lähedal ja otsustasin seepärast kandideerida. Tahtsin kindlasti just maakooli õpetajaks minna, sest olen ka ise maakoolis käinud. Väike ärevus on praegu sees, aga ootan juba väga kooliaega,“ rääkis noor klassiõpetaja.
Väikest Vasta mõisakooli Viru-Nigula vallas juhib algaval õppeaastal Silva Kiili. „Meie pere jõudis väikeselt maailmarändamiselt tagasi kodukihelkonda, ostsime neli aastat tagasi talukoha, mida hakkasime taastama. Kandideerisin siin koolijuhiks, kuna olen koolitamisega terve elu seotud, olnud nii õpetaja kui lektor, praegu on pooleli doktorantuur,“ rääkis Silva Kiili.
Kiili rõõmustas, et kohalik kogukond on väga aktiivne ning õpetajaskond tubli. „Meil täna ei ole õpetajapuudust nagu paljudes koolides,“ märkis koolijuht.
1. septembril on Vasta koolis aktusele tulemas 93 õpilast. „Hiilgeaegadel on olnud 120 õpilast, tänavu alla saja, aga tulevikku vaadates on lasteaiast pealekasvu tulemas,“ on Kiili optimistlik.
Rakke kooli värske direktor Tanel Kümnik rõõmustab, et kõik õpetajate ametikohad on tänaseks täidetud. „Näen, et õpetajad on entusiastlikult vastu minemas 1. septembrile, vaimne valmisolek on väga hea,“ iseloomustas Tanel Kümnik.
Seni on Kümnik olnud õpetaja Kiltsi koolis, kuid otsustas end proovile panna ja kandideeris Rakke kooli juhiks. „Tunnen, et haridusvaldkond on see, kus tahan jätkata, kuid teises rollis. Inimene peab end aeg-ajalt proovile panema,“ leidis Kümnik.
Erialalt on ta matemaatika-füüsika õpetaja, kuid algaval õppeaastal võtab endale asendusõpetaja rolli. „Covidi valguses nõuab praegune situatsioon palju asendamist. Et õpetaja töö oleks võimalikult sujuv, siis asendan vajadusel just selles aines, kus vaja,“ märkis Tanel Kümnik.
Veidi ootusärevust tekitavad Kümniku hinnangul õpetajatele välisõpilased ukrainlaste näol. „Rakkesse on hetkel tulemas üks selline õpilane, aga tuleb olla valmis vajadusel ka rohkemateks,“ rääkis Kümnik.
Õpilastele ja õpetajatele soovib ta uueks õppeaastaks vastastikust mõistmist ja inimlikku suhtumist. „Et me ei unustaks ära, et me kõik oleme inimesed,“ ütles Tanel Kümnik.
Täiesti uus kool, mis Rakveres alustab, on riigigümnaasium. Selle direktor Liisa Puusepp ütleb, et tänaseks on kõik meeskonnaliikmed olemas. „Uue kooli privileeg on see, et on olnud konkurss ametikohtadele,“ märkis ta.
Koolis asub hetkeseisuga õppima kokku 436 õpilast. „Kümnendasse klassi tuleb ka kohe kaks saksa vahetusõpilast,“ märkis Liisa Puusepp.
Kuna õppehoone ehitus 1. septembriks ei valmi, alustatakse õppetööga asenduspindadel: kümnes klass Pikal tänaval endise Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledži hoones ning 11. ja 12. klassid endises Rakvere Täiskasvanute Gümnaasiumis Rohuaia tänaval. Riigigümnaasiumi pidulik avaaktus peetakse aga Rakvere Vallimäel ringlaval.
„Jõulupeo plaanime teha juba uues hoones ning uuel õppeaastal algab õppetöö uues majas,“ ütles direktor Liisa Puusepp. „Õpetajatele soovin vastupidamist, usaldust üksteise vastu, head õlatunnet. Ilmselgelt saab september olema täis muutusi. Õppimine on iga õppija enda asi. Meie õpetajad on valmis õpilasi igati toetama, aga õppimine, eriti gümnaasiumis, on vabatahtlik ja õppija enda südametunnistuse ja motivatsiooni asi. Panustame sellesse, et koolis oleks võimalik õppida võimalikul parimal moel.“