Päästeamet saatis Ukrainale droone

Seadmete kasutamiseks viidi kohapeal läbi ka väljaõpe. Foto: päästeamet

Päästeamet saatis Ukraina politsei demineerimisüksustele 12 drooni ning viis nende kasutamiseks kohapeal läbi ka vajaliku väljaõppe.

„Oleme Ukraina kolleegidega pidevas kontaktis ja püüame aidata nii, kuidas meil võimalik on. Samas saame vastu hindamatuid ja meile väga vajalikke teadmisi demineerimistöödest,“ ütles päästeameti peadirektor Margo Klaos.

Välisministeerium eraldab 2023. aasta eelarves arengu- ja humanitaarabiks ettenähtud vahenditest 214 500 eurot droonide saatmiseks Ukraina politsei demineerimisüksustele ja uute droonide asemele hankimiseks.

„Ukrainlaste hinnangul on venelased mineerinud 160 000 ruutkilomeetrit Ukraina territooriumist, mistõttu on humanitaardemineerimine üks meie suuremaid prioriteete Ukrainas. Lisaks lugematute tsiviilelude igapäevasele ohustamisele on miinide mõju väga pikaajaline, takistades põllumajandustegevust ja Ukraina ülesehitust. Alates sõja algusest on miinide ja mahajäetud lõhkekehade tõttu hukkunud 261 ukrainlast ja haavata on saanud 508. Tegelikud näitajad on tõenäoliselt oluliselt suuremad. Seetõttu on absoluutselt hädavajalik Ukrainat humanitaardemineerimises aidata,“ ütles välisminister Margus Tsahkna.

Tänavu juunis saatis päästeamet Ukrainasse erinevat varustust Kahhovka tammi purustamise järel tekkinud üleujutuse tagajärgede likvideerimiseks. 2022. aasta veebruarikuus läkitas päästeamet abisaadetisena Ukrainasse telke, magamiskotte, välivoodeid, telgiküttesüsteeme ja diiselgeneraatoreid. Juulikuus leppisid Balti riikide ja Poola päästejuhid Ukrainaga kokku pääste ja elanikkonnakaitse toetamises ning allkirjastasid hea tahte memorandumi. Detsembris saatis päästeamet Ukrainasse abivahendid, mis võimaldavad vabastatud aladel jätkata Vene vägede maha jäetud lahingmoona demineerimisega ning toidukomplekte ja riietust.

Kuulutaja