Parimad toidulisandid mis aitavad ärevuse vastu

Toidulisandite ja vitamiinide tarbimine ärevuse vaigistamise eesmärgil võib leevendada kolme kõige olulisemat bioloogilist tegurit, mis aitavad kaasa ärevuse ja paanikahoogude tekkele: serotoniini puudus, madal B6-vitamiini tase ja madal rauasisaldus. Kui toidulisandite tarbimine kombineerida selliste meetoditega nagu jututeraapia, tugeva sotsiaalse tugisüsteemi loomine, meditatsioon, päevikupidamine ja retseptiravimid, võib see turgutada neid bioloogilisi tegureid ja vaigistada paljusid ärevushäireid. Siinkohal toome välja mõned parimad ärevusevastased toidulisandid ja vitamiinid: 

Ashwagandha

Mis asi on Ashwagandha? See on uimastav juustumari (Withania somnifera, India ženšenn)  ja seda on sajandeid kasutatud ajurveda alternatiivmeditsiinis, et võidelda vananemisega, tõsta energiat ja vähendada ärevust. Loodusmeditsiinis peetakse selle taime juuri adaptogeeniks ehk ühendiks, mis aitab reguleerida keha loomulikke protsesse ning parandada üldist heaolu ja tervist. Tänapäeval kasutavad paljud inimesed ashwagandhat meeleolu parandamiseks ja ärevushäirete vähendamiseks.

Rhodiola

Rhodiolat, mida nimetatakse ka kuldjuureks, on pikka aega ravi eesmärgil kasutatud traditsioonilises Hiina ja Siberi meditsiinis. Nagu ashwagandhat, peetakse ka rhodiolat adaptogeeniks, mis tähendab, et see edendab füüsilist ja vaimset tervist, parandades samal ajal meeleolu ja tõstes vastupidavust stressile. 

GABA

Gamma-aminovõihape on aminohape ja ajus leiduv neurotransmitter (virgatsaine), mis on ülitähtis serotoniini tootmiseks. Et serotoniin on närvisüsteemi üks võimsamaid ja enesetunnet parandavaid neurotransmittereid, mängib GABA meeleolu reguleerimisel ja lõõgastumisel olulist osa. 

Palderjanijuur

Palderjanijuurt on kasutatud mitmesugustel meditsiinilistel eesmärkidel juba Vana-Kreeka ajast. Et sedat tarbitakse tavaliselt une kvaliteedi parandamiseks, võib see ravimtaim aidata ka ärevust vähendada. Pärast allaneelamist muutub ürdis leiduv palderjanhape organismi rahustavaks head enesetunnet loovaks neurotransmitteriks (virgatsaine), leevendades stressi ning lõdvestades keha ja meeli.

Looduslikud ärevusevastased vitamiinid 

Probiootikumid

Probiootikumid on mikroorganismid, mis on tuntud kui seedetrakti tervise edendajad. Kuid teadlased on avastanud, et probiootikumidel võib olla suur positiivne mõju ka vaimsele tervisele. Bakterite õige tasakaal organismis võib suurendada selle võimet stressiga toime tulla, parandada üldist vaimset tervist ja kognitiivseid funktsioone.

Probiootikume sisaldavad toiduained: fermenteeritud (kääritatud) toidud ja joogid, nagu näiteks hapukapsas, jogurt, kimtši (Korea toit hapendatud Hiina kapsast), tempeh (fermenteeritud pressitud sojaoad), kombucha (kääritatud musta või rohelise tee jook), miso (kääritatud sojaubadest pasta) ja hapukurk.  

Omega-3 rasvhapped

Kalaõlid sisaldavad oomega-3 rasvhappeid, mis moodustavad aju ja närvisüsteemi peamised ehituskivid. Need happed on hädavajalikud kognitiivsete funktsioonide toimimiseks ja leevendavad ka tihedalt ärevushäiretega seotud depressiooni sümptomeid.

Omega-3 sisaldavad toiduained: paljud kalaliigid, sealhulgas lõhe, tuunikala, makrell, järveforell, heeringas, sardiin ja anšoovis. 

B-vitamiinid

B-vitamiinid on närvisüsteemi terveks toimimiseks ülitähtsad. Sellisena mängivad nad võtmerolli vaimse tervise erinevates aspektides, sealhulgas seoses tähelepanu, energia ja kognitiivsusega. Neil võib olla oluline mõju ka ärevusnähtude kahele peamisele tegurile: stressiga toimetulek ja meeleolu. Nende kasulike külgede tõttu lisavad paljud inimesed ärevuse vastu B-vitamiine oma toiduvalikusse.

B-kompleksi vitamiine sisaldavad toiduained: lõhe, krevetid, tuunikala, hiidlest, jogurt, munad, juust, lambaliha, hirveliha, kalkun, rohutoidul veiste liha, porgandid ja rohelised lehtköögiviljad. 

Kuigi paljud toidulisandid ja vitamiinid võivad olla ärevusevastase toimega, on tähtis enne nende kasutamist arstiga konsulteerida. Selle ettevaatusabinõu rakendamine aitab vältida potentsiaalselt ohtlikke kõrvaltoimeid või ravimite koostoimeid. Pidage meeles, et kuigi ärevusevastased vitamiinid võivad olla kasulikud, ei asenda need retseptiravimeid ega arsti heaks kiidetud ravimeetodeid. Eriti vajalik on rääkida meditsiinieksperdiga siis, kui ärevus kaasneb mõne muu vaimse tervise seisundiga, näiteks sõltuvusega.