Pätsi leiva lugu sattus näidendisse

Ettevõtlusteater

Veel kolm ja pool aastat tagasi ei osanud keegi aimata, et Lääne-Virumaal pandi ühe innovaatilise näitemänguga alus uuele ja edukale õppemetoodikale, mille kaudu õpetada noortele ettevõtlikkust. Just nii kaugele ulatuvadki Ettevõtlusteater MTÜ juured.

Katrin Kivi

„Ettevõtlusteater on uudne, muutuvat keskkonda arvestav ja noortele sobiv ettevõtlikkuse ja ettevõtluse õpetamise metoodika,“ ütles üks idee autoritest Piret Põld. „Kasutame mängulist ehk aktiivõppe meetodit, mis tekitab lastes huvi ja annab neile julgust ideid teoks teha. Koolinoortega koostööd tehes olen mõistnud, kui hästi lapsed tegelikult hakkama saavad, olgugi, et nad võivad alguses ennast veidi ebakindlalt tunda. Nooremate on tulnud ka käe andmist õpetada. See tähendab omakorda, kui väga me kipume oma lapsi maha suruma.“

2013 aasta alguses valmis pilootprojektina esimene etendus “Tark maja – tark äri” AS Yoga asutajate Raivo Raestiku ja Priit Vimbergi loo põhjal. Ettevõtet käis toona koos ekspertidega intervjueerimas Piret Põld, stsenaariumi kirjutas ja lavastas Heiti Pakk ning näitlesid Rakvere Raalgümnaasiumi Karla kooliteatri 9. klassi noored draamaõpetaja Tiina Kippeli juhendamisel. Ettevõtlusteater MTÜ metoodik Diana Tandru koostas õpiobjektid, mille alusel oli võimalik igal soovijal oma ettevõtlusteater lavale tuua.

„Selle etenduse esimese vaatuse kaks finantsteemalist stseeni mängisime ka Istanbulis Global Youth Summitil 2013. aasta mais, kui jõudsime oma metoodikaga rahvusvahelises konkurentsis poolfinaali,“ rääkis Põld.

Teine oluline etendus oli järgmisel õppeaastal valminud Mattis Lepa ja nutipoti lugu “Click & Grow – time to show”, mille autoriks oli värskelt Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli lõpetanud Siiri Kohver. Väga hea vastuvõtu on saanud ka käesoleva aasta alguses esietendunud Maksutarkuse õppefilm, millega saab tutvuda ka Ettevõtlusteater MTÜ kodulehel.

Esimene festival toimub Rakveres

Aasta-aastalt on ettevõtlusteatri metoodika, mis on ka registreeritud kaubamärk, populaarsust kogunud. Täna on ettevõtlusteatri truppe mitmetes koolides üle Eesti. Selle õppemeetodi kohta on huvi tuntud ka väljastpoolt kodumaad, koostööd on alustatud näiteks Ukrainaga.

See, et tegemist on menuka ettevõtmisega, näitab asjaolu, et 22. mai toimub Rakvere Kultuurikeskuses esimene vabariiklik ettevõtlusteatrite festival „Õpime ettevõtlusest“.

Festivalil osalevad esinejad kolmes vanuseastmes. Päeva alustavad kõige nooremad ehk lasteaedade ja algklasside õpilased, vaatajateni jõuavad etendused presidendi vastuvõtust kuni edukate ettevõtjate edulugudeni. Päeva teises pooles tuuakse vaatajateni põhikoolide ja gümnaasiumide õpilaste etteasted ehk lood elust enesest.

Ette mängitakse 9 etendust, muuhulgas mängivad õpetliku loo leivateost ja ettevõtte sünnist koos tõusude ja mõõnadega Rakvere Gümnaasiumi 3.a klassi õpilased. Lugu on sündinud Rakvere ettevõtte Päts OÜ tegemiste põhjal.

Festivali etendusi hindab ja analüüsib viieliikmeline zhürii, kuhu kuuluvad oma ala professionaalid teatriinimestest ettevõtjateni.

Üllatusesinejana astub festivalil üles Noortebänd 2014 Raadio 2 eriauhinna pälvinud Tuli. Päeva juhib armastatud ajakirjanik ja saatejuht Urmas Vaino ning erimenüüga kõhukinnitust pakub Rakvere Teatrikohvik.

Ettevõtlusteater on suunatud kõrgkooli tudengitest kuni lasteaia õpilasteni, mõistmaks ettevõtjaks olemist ja ettevõtlusmaailma. Metoodika eesmärk ei ole õpetada kitsalt ettevõtlust, vaid ka ettevõtlikuks olemist. Ettevõtlusteater viib kokku spetsialistid, ettevõtjad, õpilased ja üliõpilased.

Ettevõtlusteatri pilootetendus Tark maja – tark äri, RRG Kooliteater Karla, ENTRUM ÖÖsessioon 2013. aasta jaanuaris. Foto: erakogu