Pingelõdvendaja Oja uued jutud
|Koomik Peeter Oja (fotol) on alustanud oma uue püstijalakomöödiaga „Eestlased – erilised inimesed“ ringreisi, mis 27. aprillil jõuab Haljala rahvamaja lavale.
Etendus algas hoogsalt, kui erksa muusika ja tossupilve saatel Oja pooleldi jooksusammul lavale saabus. Juba enne, kui ta suu lahti jõudis teha, sai tema kehakeelest välja lugeda kergust ja mängulisust. Ja tõesti, järgnevas etenduses sellist kvaliteeti leiduski. Sissejuhatuseks naljatles ta oma möödunudsuvise autojuhtimise intsidendi teemal, mis ilmsiks tulles oli päeva üheks olulisimaks uudiseks, mis näitab, et Oja käekäik inimestele tõesti korda läheb.
Nüüdses kavas jätkab meisterkoomik juba sissetallatud rada – nimelt süüvib ta eestluse olemusse nagu ka oma eelmises sooloetenduses „Kui loll võib inimene olla“, mis jõudis lavale 2014. aasta suvel. Tookord otsis Oja tõendusi sellele, et inimlikul lollusel piiri õieti polegi.
Uues kavas on Oja varasema vaatleja ja üldistaja hoiakule lisanud rohkem osaleja ja tähelepanija vaatenurka. Etenduse selge pluss ongi isiklik kogemus, mida Oja teiste tekstielementide vahele põimib ja teeb seda just parajas annuses ja piisava sagedusega. See lisab esitusele usutavust.
Koomik on võtnud hoiaku, et elus tuleb ringi käia lahtiste silmadega, märgata head ja halba ning püüda sellest õppida. Ta teeb tänase Eesti elu suhtes teraseid tähelepanekuid ning pakub nähtuste kohta uudseid ja humoorikaid tõlgendusi. Näiteks, et vingumine mõjub tegelikult rahustavana.
Oja uurib eestlase olemust, mis kohati on vastuoluline. Näiteks võib öelda, et eestlased on samaaegselt lahked ja vihased, vanas kinni ja uuendusmeelsed. Kuidas see ometi võimalik on? Oja läheb kartmatult nende vastuolude keskele ja hakkab nendes orienteeruma.
Lisaks pigem laiduväärsete omaduste, nagu näiteks kinnisus ja jäärapäisus, humoorikale avamisele jagas Oja ka tõelist kiitust eestlaste aadressil, näiteks leidlikkuse ja visaduse eest, ja see mõjus sellises otsiva vaimuga etenduses usutavalt.
Ilmnes, et levinud üldistusi ei maksa võtta alati varmalt tõe pähe, vaid tasub meie enesekuvandit heatahtliku huvi ja entusiasmiga uurida, sest paremat arusaamist see tõesti pakub. Nii tehes sõlmis koomik lahti mitmeid rahvuslikke pingepuntraid.
Nähtud etendusest jäi mulje, et käsitletud teema on Peeter Ojale tõesti oluline ja ta tahab sellest publikuga rääkida.
Tõnu Lilleorg
Foto: Mihkel Uba / POINT