PÖFF algas, PÖFF ei alanud
|Täna, 12. novembril algab Tallinnas Pimedate Ööde Filmifestival ehk PÖFF. Filme saab vaadata ka mõnes muus linnas, kuid paraku mitte Rakveres. Võtsin nööbist kinni PÖFFi tegevjuhil Mikk Granströmil, et selgitada, mis on sel aastal filmifestivali veebikinos teisiti ja uurida, miks ikkagi on Rakveres festivalifilmidega ikaldus.
Margit Adorf
Eelmisel aastal tutvustas PÖFF rahvale veebikino võimalust ja PÖFFi veebikino startis põhifestivaliga samal ajal, filmide valik oli küll veidi väiksem kui kinodes, kuid igal juhul sai soovi korral filme vaadata nõrkemiseni. Sel aastal veebikino valik nii rikkalik ei tule ja selleks, et festivalifilme kodus vaadata, peab varuma kannatust veel veidi enam kui nädala jagu, sest veebikino alustab hiljem ja põhifestivali filme saab veebis vaadata alles siis, kui kinosaalides festival läbi. Küll aga saab siis kodus festivalifilme vaadata veel terve detsembrikuu jooksul. Miks see nii on, seda uurisingi.
Mis on sellel aastal PÖFF veebikinos teisiti ja miks?
PÖFFi põhiprogrammi ja Just Filmi filme hakkame veebikinos näitama pärast festivali ehk kohe, kui PÖFF läbi saab – alates 29. novembrist. Lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts alustab juba varem – alates 22. novembrist. Eelmine aasta oli kogu maailmas väga erandlik ning filme oli võimalik veebikinno saada palju lihtsamini. Koroona tõttu tegid levitajad festivalidele üle maailma suuri erandeid, et filme oleks võimalik üldse näidata. Sel aastal on lood aga teisiti ja filmi levitamise loogika on liikunud tagasi vana mudeli juurde: kõigepealt kinosaalis toimuvad festivalid, siis kinolevi ja alles kõige lõpuks veebilevi. Seega me ei saa enam nii palju filme veebis linastada – neid lihtsalt ei anta enam.
Mis aegadel PÖFFi veebifestival toimub ja mitu filmi seal vaadata saab, mis piletid maksavad?
Filme saab vaadata mitu nädalat. Kuna iga filmi puhul kehtib eraldi kokkulepe, siis pole võimalik öelda, et kõik on ekraanil 3–4 nädalat. Meie soov oleks, et nad oleksid nähtavad vähemalt 2–3 nädalat pärast festivali, võimalusel ka kauem. Veebikino pilet maksab 6 eurot.
Missugused filmid veebikinos näitamisele tulevad?
PÖFFi veebikino kava teeme avalikuks PÖFFi viimastel päevadel, seal on PÖFFi põhiprogrammi, Just Filmi ja PÖFF Shortsi filmid. Kõikidelt alafestivalidelt ja põhiprogrammist on eesmärk näidata võimalikult huvitavat ja laia valikut. Üks põhjus, miks kava alles festivali lõpus välja tuleb, on see, et me püüame veebikinno saada ka festivali võidufilme, mis selguvadki alles festivali lõpus.
Miks PÖFFi filme Rakveres ei näidata?
PÖFF on jõudumööda laienenud mitmesse linna, viimane suurem laienemine on olnud Narva, Jõhvi ja Kohtla-Järve. Jah, meie poole on pöördutud sooviga kutsuda PÖFF ka enda linna. Kuhu PÖFF järgmistel aastatel laieneb, näitab aeg. Tihti on jäänud laienemine katki just finantsilistel põhjustel, filmiõigused on väga kallid ning selleks, et teha täisväärtuslikku festivali ükskõik millises linnas, on vaja leida toetajaid – see on viimase kahe aasta jooksul olnud aga väga keeruline, meid ümbritsev olukord on raske. Siiski oleksin Rakvere osas optimistlik – äkki mõne aasta pärast õnnestub.
PÖFFi veebikino on tegelikult avatud aastaringselt, kuidas sellel projektil läinud on?
PÖFFi veebikinos linastus aasta jooksul üle 70 filmi. Üldiselt võib sellega rahule jääda, oli ka filme, mis veebikinos olid välja müüdud ning millele pidime küsima lisaseansse. Samuti andis veebikino meile suurepärase võimaluse näidata ka HÕFFi ja Tartuffi programmi, et ka meie alafestivalide filmid jõuaksid igasse Eestimaa otsa. Viimasel aastal vaadati PÖFFi veebikino kõikides Eesti maakondades ja linnades, see on väga hea märk ning vaatame veebikino projektile lootusrikkalt otsa ka uuel aastal.
Mis kriteeriumide alusel filmid väljaspool ametliku festivali aega veebikinno jõuavad? Oluline on, et ka veebikino programm oleks võimalikult lai nii geograafiliselt kui ka teemade poolest. Soovime, et seal oleks nii mängu- kui ka dokumentaalfilme, samuti ka filme lastele ja noortele ning lühifilme.
Kas on lootust, et kui festival ametlikult ka veebis lõppenud, siis saab mõnda selle aasta PÖFFil olnud filmi veel hiljem veebist vaadata, näiteks veebruaris või maikuus? Selline võimalus on täiesti olemas, kui me näeme, et publik on mõne festivali filmi väga hästi vastu võtnud ja huvi selle vastu on olemas, siis teeb festival kõik selleks, et need filmid ka hiljem veebikinno jõuaksid.
Millega peab arvestama inimene, kes tuleb kinno kohale, koroonaviirust silmas pidades? Hetkel kehtivate piirangute järgi pääseb kinosaali vaid vaktsineerimistõendi ettenäitamisel, siin mingeid erandeid ei tehta. Samuti peab külastaja olema valmis näitama lisaks koroonatõendile ka isikut tõendavat dokumenti. Kui festivali ajal piirangud muutuvad, siis peab vastavalt võimalikele uutele juhistele reageerima ka festival. PÖFFi kodulehel on leitav kõige värskem info, millega inimene peab kinno tulles arvestama. Inimene, kes on vaktsineeritud, aga tahab olla enne kinosaali tulekut 100% veendunud, et on terve, pakub PÖFF koos oma hea partneri Certificuga võimalust kodus ennast testida. Vaid testimistõendiga paraku kinno enam ei pääse.
Aitäh Mikule selgitamast ja järgmisel nädalal asun juba ka soovitama-tutvustama festivalil linastuvaid filme. Kel festivalilinnadesse asja, siis käige ikka kinos ka! Kogu festivali kava on olemas kodulehel www.poff.ee