PÖFF alustab noortefilmidega
|Pimedate Ööde filmifestival ehk PÖFF alustab taas filmide maratoniga – põhifestival toimub 26. korda, tänasest algav laste- ja noortefilmide programm Just Film 22. korda.
Margit Adorf
Ma ise olen alati olnud suur noortefilmide fänn, oma vanusest olenemata. Vaatasin noortekaid siis, kui ise sihtgruppi kuulusin ja mulle on noortele suunatud filmid ikka alati südamelähedaseks jäänud. Seega Just festivali programmist olen igal aastal üsna suure hulga ära vaadanud. Päris lastefilme ilma lapseta vaadata ei viitsi, aga noortekad on sellised, mis kõnetavad kindlasti igas vanuses inimesi, eriti kindel võib olla dokumentaalfilmide valiku osas.
Kui mõni mängufilmina vormistatud suurekskasvamise lugu ongi rohkem noorte endi „kraam“, millele täiskasvanuil asja ei ole, siis igal juhul dokumentaalfilmid võivad olla vägagi vajalikuks silmiavavaks vaatamiseks kõigile.
Paraku paistab, et sel aastal koroonaajal toiminud PÖFFi veebikino enam peale teleprogrammi midagi ei näita, seega, kes Rakvere kandi inimestest soovib noortefilme näha, see peab tegema filmiväljasõidu näiteks Tallinnasse. Aga ega see ju polegi mingi ületamatult kauge retk, mis sa siin vihmas ja poris muidu ikka teed. Sõida kinno, avarda oma maailmapilti!
Seekordse Just festivali ametlikuks avafilmiks (saab vaadata laupäeval) on USA ja Saksamaa koostööna valminud dokumentaalfilm „Üks miljonist“, mis räägib tüdrukutest, kes tegelevad sportvõimlemisega ja on ühtlasi ka juutuuberid. Keda huvitab, siis saab Youtubest üles otsida peaosaliste Whitney Bjerkeni ja Yara Storpi kontod, kus nad muuhulgas ka pärast esilinastust oma emotsioone on jaganud. Kindlasti kõnetab see film kõiki neid lapsi, noori ja lapsevanemaid, kes on ise elus kokku puutunud tippspordi tasemel treeningutega või üldse intensiivse trenniga, mille puhul ühel hetkel ehk peab otsustama, kumb on tähtsam, kas sport või spordiväline elu.
„Üks miljonist“ kuulub Just Filmi festivali Lapse õiguste programmi. Sellesse programmi kuuluvate filmidega on kaasas ka töölehed, mille leiab PÖFFi kodulehel vastava filmi juures olevalt lingilt. Iga nimetatud programmi filmi kohta on väike hulk arutlemiseks mõeldud küsimusi, lasteabi kontaktinfo ja lisavideod, mille lingid on töölehel toodud. Kindlasti soovitaksin neid töölehti uurida peredes, kus lapsed on koduõppel – see on heaks juhiseks, kuidas nähtu üle hiljem arutada ning selgitab lühidalt lahti ka filmis püstitatud teemad. Lapse õiguste programmis linastub üheksa filmi.
Kokku aga näidatakse Just Filmi raames 51 linateost, mida on muljetavaldav kogus. Kuigi osa nendest jätkub ka põhifestivali ajal, siis soovitan noortefilme vaadata nüüd kohe, sest eks PÖFFil on veel palju muudki vaadata. Festivalile tuleb ju sadu filme, mida muidu meie kinodes ei näegi.
Tänavuse Just Filmi programmi kaugeimad leiud tulevad kinokülastajateni Austraaliast, Brasiiliast, Argentinast, Egiptusest ja Iisraelist. Kolm filmi jõuavad ekraanile esimest korda maailmas, kolme filmi puhul on tegu rahvusvahelise ja 16 filmi puhul Baltimaade esilinastusega.
Põhiprogramm algab PÖFFil nädal hiljem ehk 17. novembril. PÖFFi veebikinos peaks sel aastal avanema TV-programm, mis on filmiprogrammi täiendav festivali erikanal, kus antakse filmisoovitusi ja tehakse intervjuusid. Neid saateid saab vaadata tasuta siis, kui festival on käima läinud.
Sel aastal on programmi koostajad lubanud, et nad ei ole lasknud ekraanile väga masendavaid filme. Niigi on koroonaaeg, sõjaaeg, kriisiaeg…kõik nii muserdav, seepärast vähegi kaheldavama väärtusega meelt mõruks muutvad filmid festivali programmi ei jõudnud. Siit saab muidugi ridade vahelt välja lugeda, et kui on mõni väga hea masendav film, siis seda ikka näidatakse, aga oht halva masendava filmi otsa sattuda peaks sel aastal olema garanteeritult väiksem kui varasematel aastatel. No eks saab siis seda näha.
Soovin teile mõnusaid kinoväljasõite! Nädalavahetuse programmist soovitan veel järgmisi filme: „Vooluga kaasa“, „Neiud, neiud, neiud“ ja „TikTok Boom“.