Prantsuse suursaadik külastas Rakveret
|Kesknädalal väisas Lääne-Virumaad Prantsuse suursaadik Claudia Delmas-Scherer, et osaleda kohtumistel Rakvere linnavalitsuses ja teatrimajas, tutvuda siinse ametikooli tegemistega ning väisata Swetrak ASi.
Liisi Kanna
Veidi üle kahe aasta Prantsuse suursaadikuna Eestis töötanud Claudia Delmas-Scherer rääkis, et teeb sedasorti külaskäike väljapoole Tallinna suhteliselt sageli, sest tema jaoks on oluline tutvuda olukorraga kogu Eestis.
„Mulle meeldib Tallinnast väljas käia, püüan seda teha nii tihti kui võimalik. Seal kohtun ma küll valitsuse esindajatega, aga huvitav on näha ka, milline olukord on ülejäänud Eestis – millised on väljakutsed, millised võimalused? Alati on huvitav kohtuda kohalike juhtidega,“ märkis suursaadik.
Kohtumine linnavalitsuses
Oma visiiti Rakveres alustas Claudia Delmas-Scherer linnavalitsusest, kus kohtus linnapea Marko Tormi ja volikogu esimehe Mihkel Juhkamiga. Peamisteks jututeemadeks olid Rakvere majanduse areng ja riigireform.
„Kuna linnapea on ka endine maavanem, oli mul huvitav kuulda tema mõtteid riigireformi toimumise ning fakti kohta, et Lääne-Virumaal vähenesid omavalitsused 15lt 8le,“ rääkis suursaadik, lisades, et arutati ka koolisüsteemi reformi ning selle üle, kuidas riigigümnaasiumi loomist Rakveres ellu viiakse.
Linnapea Marko Torm märkis, et Rakveret väisab aastas üldjuhul kolm kuni viis suursaadikut ning kõrgete diplomaatide külaskäigud on linna jaoks olulised eeskätt tutvuse sobitamiseks.
„See on ikkagi suur asi. Ühest küljest on tore kohtuda sümpaatsete inimestega ja olulisi teemasid arutada. Aga teisalt, kuidas minu arvates omavalitsus peaks seda võtma – üks suur riik saadab oma esindaja sinu juurde arutama võimalikku koostööd, tundma huvi, mida siin tehakse. See on piirkonna jaoks ülioluline,“ märkis Torm.
„Suursaadikute kaasabil saame osaliselt vältida ka kapseldumist, seda, et tegeleme ainult nende asjadega, mis meile n-ö laua peale kukuvad ja millega me peame seadusest tulenevalt tegelema,“ jätkas linnapea.
Marko Torm rõhutas, et kuna koostööd tehakse ikkagi inimeste vahel, siis laiendavad kohtumised võimalusi uute ettevõtmiste algatamiseks. „Igasugused koostööprojektid tegelikult ju tekivad läbi isiklike kontaktide, mitte läbi ametlike kanalite või e-kirja – kui inimestega on hea kontakt ja see klikk on kohtumisel toimunud, siis tulevad kultuuripäevad, ettevõtjate ümarlauad jne,“ nentis meer.
„See on võimalus teha linna suuremaks igas mõõtmes ja reeglina on ka mingid konkreetsed tulemused – projektid, kultuurivahetus, turismiarendus,“ lisas Torm
Kohtumist Prantsuse saadikuga pidas ta õnnestunuks: „Ma usun, et veendumuseni, et Rakvere on see koht, kus midagi korraldada ja jätkata koostööd siulises vormis, mitte teha lihtsalt linnukest, küll jõuti.“
Ametikoolide külastamine
Saadik jätkas päeva kohtudes Rakvere Teatris selle juhataja Velvo Väli ja Baltoscandali kunstilise juhi Priit Rauaga. „Prantsuse saatkond teeb Baltoscandali korraldajatega koostööd, aitab saada Prantsusmaa esindajaid festivalile osalema,“ rääkis Claudia Delmas-Scherer.
Pärast lõunasööki Rakvere Ametikoolis tutvus suursaadik ka sealse tegevusega, eriti huvitas teda kooli koostöö Prantsusmaaga, et näha, kas on võimalik seda veelgi arendada. Ametikoolide külastamine on Claudia Delmas-Scherer sõnul tema joaks sagedane ettevõtmine.
„Mulle meeldib külastada koole, eriti kutsekoole, sest üks aspekt Prantsusmaa ja Eesti haridusalases koostöös on kõik, mis seotud kokandusega, Prantsuse kokandusalase reputatsiooni pärast,“ sõnas saadik, lisades, et kõikjal ei ole muidugi tegu just toidu valmistamisega, näiteks Haapsalu Kutsehariduskeskus teeb Prantsusmaaga koostööd puutöö valdkonnas.
„Siin suursaadikuks olles olen avastanud, et see on atraktiivne koht Prantsuse õpilastele. Erasmuse programmide kaudu tuleb Eestisse igal aastal üle saja õpilase, kes peatuvad peamiselt Tartus ja Tallinnas. Tavaliselt nad naudivad aega Eestis nii väga, et tulevad hiljem tagasi,“ kinnitas Claudia Delmas-Scherer.
Päeva lõpetas saadik Sõmeru vallas, kus väisas Prantsuse ettevõtte Consolis Group osaks olevat Swetrak ASi. Claudia Delmas-Scherer rääkis, et tema jaoks on huvitav külastada paiku ja ettevõtteid, mis on Prantsusmaaga seotud.
Loodus ja vanalinn
Samas tõdes saadik, et ametlike visiitide kõrval meeldib talle ka vabal ajal väljasõite teha ning Eesti looduses viibida.
„Ma olen reisinud üle terve Eesti. Käin Tallinnast väljas ka isiklikel põhjustel igal nädalavahetusel, et kõndida teie imelises metsas ja eriti meeldib mulle Lahemaa rahvuspark. Leian, et Eesti loodus on väga ilus,“ kiitis Claudia Delmas-Scherer.
„Mul on ka õnne elada Tallinnas ajaloolises osas Toompeal, kus asub Prantsuse saatkonna residents – ma elan muinasjutulinnas!“ oli ta vanalinnast vaimustuses.
Claudia Delmas-Scherer (keskel) saatkonna töötajatega kohtumisel Rakvere linnavalitsuses.
Foto: Liisi Kanna