PT Mikro – kolm aastakümmet IT-valdkonnas
|PT Mikro OÜ, praegu tuntud kaubamärgiga ITshop ja varasemalt Mikromaailm, tähistab maikuus oma 30. sünnipäeva. Isalt pojale üle antud ettevõte on kriisid vastu pidanud, pakkudes arvuti- ja kontorikaupu ning IT-teenuseid viies Eesti linnas, lisaks e-poes.
Katrin Uuspõld
Omaaegse Vinni majandi arvutispetsialist Peeter Trutsi lõi 1990. aastal väikefirma Exeval, mis oli üks esimesi IT-ettevõtteid Eestis. Kaks aastat hiljem asutas Trutsi PT Mikro ja jätkas Exevaliga alustatut: vahendas infotehnoloogiat, tegeles arvutite remondi ja hooldusega.
Firma tänane tegevjuht, Priidu Trutsi, oli tol ajal 11aastane ja mäletab, kuidas kodus perekeskis sai trükilinte mõõtu lõigata ja pakendada. „Ettevõtlust tol ajal väga ei olnud, kõrvalt sai palju näha vanemate pikki tööpäevi, sai nendega kontoris oldud. See oli põnev, õpetas palju, andis teistsuguse maailmavaate, suhtumise, et ise tehes saab korraldada asjad nii, nagu nad sinu meelest võiksid olla. Käisime läbi ka suure sõpruskonnaga, tegime sporti, kõik, mida nägime, kandus ka edasi muudesse tegemistesse,“ rääkis Priidu Trutsi.
Lapsepõlvest mäletab ta isegi öid, mil sai isa tööjuures arvuti taga istutud – siis oli arvuti vaba ja sai kasutada. Tasapisi tekkisid ka koju tehnikavidinaid, telekamängud, esimesed arvutid. „Eks sealt tekkis tehnikahuvi, nooruspõlves sai ka mudeleid kokku pandud, patareidega vooluringe tehtud,“ rääkis Priidu Trutsi.
Ka praegu, kui midagi uut tehnikamaailmas ilmub, siis tahab ta selle järgi proovida. „IT-d ma koolis õppinud ei ole, kõik on enda huvist ja ise õpitud,“ ütles Priidu Trutsi, kes on lõpetanud Rakvere reaalgümnaasiumis majanduskallakuga klassi ja õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis tootearendust, mille vahetas poole pealt ärijuhtimise vastu. Juba õpingute ajal tegutses ta PT Mikro Tallinna osakonnas tootejuhina, hiljem ostujuhina. Üheksa aasta eest võttis ta aga isa Peetrilt ettevõtte juhtimise üle. Küll suheldakse omavahel äriasjus pea igapäevaselt, arutatakse suuremaid arendusi ja arengusuundi. Peeter Trutsi on ettevõttes praegu vastutamas turunduse ja e-kaubanduse eest, samuti tegeleb sisseostuga Euroopast, Hiinast, USAst.
„Mind rõõmustab, et masu sai üle elatud ja praegu on kõik stabiilne. Viimased kümme aastat on minu panus olnud väike, juhtimise olen üle andnud,“ ütles Peeter Trutsi. Ta nentis, et paljud nendega samal ajal ja samas valdkonnas alustajad on tänaseks oma tegevuse lõpetanud. „Ainult Ordi on veel alles,“ täpsustas Peeter Trutsi.
Mis on aga püsimajäämise ja edu saladus? Peeter Trutsi arvab, et kui ta ettevõttega nullist ja ilma lisakapitalita alustas, siis olid tal head õpetajad. „Kasuks tuli ka eelnev kogemus pangatööst. Ja hea kollektiiv, meil on Rakveres väga palju staažikaid töötajaid,“ nimetas Peeter Trutsi.
Kriisides püsima jäädud
Pikka aega teati ettevõtet Mikromaailma kaubamärgi järgi, aga ühel hetkel muudeti bränd võõrkeelseks ITshopiks, kuna oli plaan minna äriga ka üle piiri. „Aga see jäi 2008-2009 kriisiaga, mis tõmbas plaanidele kriipsu,“ nentis Priidu Trutsi.
Kõige raskem aeg ettevõttes oligi 2008-2009, kui ka PT Mikro kaotas osa personalist ja poodidest. „Järgnevad kriisid on meie jaoks oluliselt lihtsamalt läinud. Viimased kolm aastat on olnud kaootilised, erinevad piirangud tuli kiiresti töökorraldusse sisse viia ja korrektuure teha. Covidi-aastad on olnud meile üsna edukad, sest oli koduõpe, kodukontor, kaugtöö, mis nõudis tehnikavidinaid, tarbimine suurenes, samas kaubatarned vähenesid, ei tulnud toodangut peale nii palju kui nõudlust oli, seetõttu kasvasid hinnad. Oleks võinud veelgi rohkem müüa kui oleks olnud kaupa,“ rääkis Priidu Trutsi.
Kui rääkida enim müüdavamatest toodetest, siis klassikaliste IT-toodete kõrval on Trutsi sõnul viimastel aastatel oluliselt müügimaht tõusnud arvutimängudeks mõeldud laua- ja sülearvutite ning mänguritele mõeldud lisaseadmete osas, mille vastu tekkis suurem huvi pandeemia ajal, kui inimesed olid rohkem kodus.
Kõik arvutitest
Täna on ITshopi kauplusi Eestis viis, lisaks Rakverele, kus kõik alguse sai, ka Tallinnas, Jõhvis, Pärnus ja Viljandis, lisaks e-pood, riigihangete osakond ja järelteenindus. Meeskond on 24liikmeline – oluliselt väiksem kui tippaegadel, kui töötajaid oli ligi 80. „Aga tööolud on oluliselt efektiivsemaks muutunud kui võrrelda tööd online´is ja telefoni-faksi abil,“ märkis Priidu Trutsi.
Tulevikku vaadates jätkatakse laias laastus valitud teed: IT-tehnika müük nii ettevõtetele kui eraisikutele, kontoritarbed, kontoriseadmed ja büroomööbel, käsitöötarbed eraisikule ja IT-teenused arvutipargi halduse, seadmete parandamise ja seadistamise näol. Ettevõtte kõige uuem suund on alates 2019. aastast finantsteenuste pakkumine nii kapitalirendi kui kasutusrendi näol.
„Turul oli piisavalt nõudlust. Põhilise mahu annab riigisektor, vallavalitsused, ülikoolid, riigikantseleini välja. Aga ka juriidilised isikud, kel on soov hoida oma vahendeid põhitegevuseks või ettevõtte arendamiseks, kasutavad võimalust seadmeid rentida,“ selgitas Priidu Trutsi.
PT Mikro baseerub laial tarnijatebaasil, esindab Eestis teatud kaubamärke, mida ise maale toob ja müüb. „Püüame olla klientidele füüsiliselt lähedal ja alati kättesaadavad. Pakume järelteenindust, meie tehnikud saavad kohapeal klienti aidata,“ selgitas Trutsi. „E-pood on olnud 15 aastat ja algselt oli see selleks, et klient leiaks infot toodete ja hindade kohta ja tuleks siis kohapeale ostma. Viis aastat tagasi andis e-pood aga sama suure käibe kui väiksem pood, nüüd annab ühe keskmise poe käibe. Arendame pidavalt edasi, sest see on tulevikusuund.“
Samuti toodetakse ise jätkuvalt lauaarvuteid. Küll on lõpetatud PrismaBooki-nimeliste sülearvutite tootmine – mõned eksemplarid on hoiul, et kunagi muuseumisse välja panna.
Pöörane tehnoloogia areng
Tehnoloogia on kolme aastakümnega arenenud meeletult. „Meil on praegu taskus telefonid, mis on võimsamad, kui algusaegadel olid arvutid. 30 aastat tagasi oli tehnoloogia priviligeeritud ala – vähesed said seda endale lubada ja oskasid sellega midagi teha. Tänapäeval on arvutid laiatarbekaup, nn „arvutid“ on kõikjal meie ümber. Ja see valdkond areneb pidevalt edasi. Kümne aasta pärast vaatame tagasi tänasele tehnikale ja näeme kui palju on see taas muutunud,“ rääkis Priidu Trutsi.
Ta usub, et lähitulevik on kõikvõimalike pilveteenuste päralt. „Pildid, mängud, programmid – kasutame ressurssi, mis ei ole füüsiliselt meie läheduses ja tarbime teenuseid, mis ei ole meie seadmetes,“ rääkis Priidu Trutsi.
Talle endale on praegu suurt huvi pakkumas nutikodulahendused. „See on olnud väga põnev. Standardeid on hetkel liiga palju, erinevate tootjate seadmed ei ühildu omavahel. Häda on see, et igal lahendusel on oma aplikatsioon, mida rohkem seadmeid kodus, seda rohkem aplikatsioone nende juhtimiseks on sul telefonis. See valdkond vajab standardiseerimist, et muutuks tarbijale lihtsamaks. Nutikodulahendused on kindlasti lähitulevikus suurenemas, et näha kodust olukorda ühtses süsteemis ja kaugelt jälgituna. Samamoodi juhtida kodust tehnikat, kliima- ja kütteseadmeid,“ kirjeldas Trutsi.
Ta on täheldanud, et uued tehnoloogiad on algul tavatarbijale keerulised ja see hirmutab. „Aga ajaga nad standardiseeruvad, muutuvad kasutajasõbralikumaks ja siis on nad valmis massidesse minema. Aga loomulikult, iga uus asi hirmutab inimesi. Kui praegu tuleb Windows 10-le peale Windows 11, siis näen palju inimesi, kes seda ei soovi, aga üks hetk on see paratamatu, tuleb ümber harjuda,“ nentis Priidu Trutsi.