Rahatarkuse nädalal jagati rahatarkust
|Rahvusvaheline finantskirjaoskust edendav organisatsioon Child and Youth Finance International (CYFI) tähistab igal aastal rahvusvahelist Global Money Week’i ehk rahatarkuse nädalat. Sel aastal toimub rahanädal 9.-17. märtsini ning teemaks on Save today. Safe tomorrow.
Andre Talu
Global Money Week’i tähistab sel aastal üle kolme miljoni noore kokku 118 riigist.
Global Money Week raames toimus Eestis läinud nädalal mitmeid üritusi rahatarkuse teemal. Äramärkimist väärivad Rakvere Gümnaasiumis toimunud rahatarkuse konverents „Save today. Safe Tomorrow“ ning Mõdrikul Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolis toimunud võistlus „Idee teoks 2015“.
Global Money Weeki eestvedaja Eestis on Ettevõtlusteater MTÜ projektijuht Piret Põld koostöös metoodik Diana Tandruga, kes viib oma meeskonnaga juba kolmandat aastat läbi rahatarkusega seotud üritusi.
Rakvere Gümnaasiumis toimunud konverentsi „Save today. Safe tomorrow“ eesmärgiks oli suurendada noorte teadlikkust pangandusest ja finantsturgudest. Noorte ette toodi rääkima ja tööd tutvustama oma valdkonna spetsialistid.
Säästmisviisidest ja raha kasvatamisest rääkis LHV panga jaepanganduse juht ning juhatuse liige Andres Kitter. „Raha investeerimisel ning kasvatamisel tuleks kindlasti tunda iseennast ning paika panna oma eesmärgid,“ soovitas Kitter.
Finantsturgude mõjust majandusele ja ettevõttele rääkis Aare Tammemäe, kes on Redcate Capital AS juhatuse liige ja vanempartner. Üks tema soovitustest oli säästa võimalusel vaba raha ning seejuures pidada eelarvet. Samuti pani ta noortele südamele, et enne raha investeerimist tuleb endale selgeks teha sellega kaasnevad riskid.
Selleks, et suunata noori tulevikule mõtlema, rääkis Swedbanki investeerimise ja kindlustuste tugiteenuste osakonna valdkonnajuht Kadri Rumm kindlustusest. Põhilised punktid, millele Rumm soovitas mõelda, olid: millised on sinu otsused ja millised riskid nende otsustega kaasnevad? kuidas riske juhtida?
Rumm pani noortele südamele, et oluline on proovida ning seeläbi leida enda tee. Samas julgustas ta tegema otsuseid, lisades, et õigeid otsuseid ei ole olemas, sest sa ei tea kunagi, mis on nurga taga.
Keskkonnaministeeriumi peaspetsialist Mairi Vinogradov arutles aga teemal „milline on sinu valikute mõju“. Ta tutvustas ka oma igapäevast tööd Keskkonnaministeeriumis ning jagas näpunäiteid töökohale kandideerimise protsessi kohta. Ta soovitas koostada põhjaliku informatiivse CV, kus oleks kindlasti toodud välja eelnevad praktika- ning töökogemused. Lisaks soovitas ka ära mainida oma hobid, kuna tihtilugu on huvid ja hobid just need, mis räägivad inimese kohta rohkem kui me arvatagi oskame.
Selleks, et rahatarkuse jagamine üksluiseks ei muutuks, on pandud rõhku ka loomingulisele tegevusele. Loovus ja oskuslik rahakasutus on omavahel seotud. Kuu aega tagasi kuulutas Ettevõtlusteater MTÜ välja loometööde konkursi teemal „Save today. Safe tomorrow“, kuhu laekus kaksteist tööd. Nende hulgas oli nii lühifilme, joonistusi, plakateid kui ka säästujutte.
Mõdrikul Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolis toimus kaheteistkümnendat aastat järjest võistlus „Idee teoks“. Ürituse eesmärgiks oli anda noortele võimalus rääkida oma äriideedest, projektidest ning tutvustada äriplaane.
Võistlus oli jagatud kolme kategooriasse: idee, projekt ja äriplaan. Lisaks võistlejate tööde tutvustustele tegi ettekande Sirje Vällmann, kes on MTÜ ETNA Eestimaal koolitusjuht ning oma kogemusi jagas ka Rakvere Reaalgümnaasiumi vilistlane Reino Einmann. Lääne-Viru Arenduskeskuse MTÜ konsultant Katrin Põllu ja arendusspetsialist Epp Orgmets tutvustasid arenduskeskuse tegevust ning sotsiaalset ettevõtlust.
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 10. klassi õpilase Sandre Kuke loomekonkursile saadetud töö.