Rakvere Eragümnaasium hakkab pakkuma hommikusööki
|Hommikusöögi tähtsusest räägivad nii vanasõnad kui paksud raamatud ja teadustööd, kuid siiski on palju inimesi, kes selle söögikorra vahele jätavad. Oma koolipere hommikusöök on tegutsema pannud Rakvere Eragümnaasiumi juhi Anne Nõgu.
Maris Marko
Rakvere Eragümnaasiumis pakutakse alates 2. septembrist kogu kooliperele hommikusööki. „Me arutasime selle idee läbi kogu kooli personaliga ja kõik kiitsid mõtte heaks ja võtsid omaks,“ rääkis Anne Nõgu. Hommikusöögi pakkumise vajalikkust on Nõgule näidanud aastatepikkune kogemus koolijuhina. „Kooli tullakse kiiruga – viimasel minutil üles, jooksuga bussile, hädapärast jõutakse kella kaheksaks tundi. Muidugi mitte kõik, aga siiski arvestatav osa õpilastest,“ kirjeldas Nõgu. Selline tõttamine toob kaasa kaks probleemi: enne kooli pole mahti süüa ning koolipäeva alguseks ei suudeta kiirustamisest maha rahuneda ja keskenduda. „Lastega rääkides tuleb välja, et hommikuti enne kooli enamasti ei sööda. Kas on põhjuseks siis see, et tahetakse võimalikult kaua magada, või see, et polegi midagi süüa, samuti ei suudagi kõik nii ruttu pärast ärkamist midagi süüa,“ tõdes koolijuht. „Vanemate klasside õpilaste seas on neidki, kes elavad omapead, vanemad on mööda ilma laiali tööd tegemas.“ Vajadusest hommikusöögi järele räägib ka hommikuti puhvetiluugi ees kogunev rahvasumm.
Sujuv algus päevale
„Minu jaoks oli küsimus selles, kuidas muuta koolipäeva algus rahulikumaks, sõbralikumaks, huvitavamaks ja kasulikumaks,“ märkis Nõgu. „Olen mõelnud kõigele eelöeldule, aga ka bussiplaanidele ja lastele, kes tulevalt kaugelt. Algklassides on omaette teema veel seegi, et lapsed tulevad reeglina hommikul koos vanemaga kooli ja kui ema või isa tahab paar sõna õpetajaga rääkida, siis on ka see aeg puudu. Õpetaja peab lapsed vastu võtma ja tundi alustama.“
Lahenduseks sobis see, et tööpäev algab jätkuvalt kell 8.00, aga esimene pooltund on mõeldud hommikusöögiks, sisseelamiseks, suhtlemiseks. „Me pakume kogu koolile – personalile ja õpilastele – tasuta hommikusööki. Menüü saab olema traditsiooniline, nagu hommikusöök ikka on: müsli, puder, piimasupp, kohv, tee, piim.“ Tunnid algavad 8.30. „Meie koolipäeva see palju pikemaks ei tee ning on ka teisi koole, mis alustavad hiljem kui kell 8,“ leidis Nõgu.
Puder šokolaadi asemel
Toit valmistatakse lasteaia köögis ja tehniliselt keerukas pole see kõik Nõgu sõnul sugugi. Natuke nõrgem lüli selles plaanis on koolisöökla, mis kindlasti ei ole võimeline mahutama kõiki õpilasi korraga. „Hommikusöök läheb muidugi kiiresti, ühed tulevad ja teised lähevad ning vaevalt, et kõik lapsed seda tahavadki, aga kui see osutub probleemiks, siis me tegeleme sellega. Näiteks võib luua söömistingimused algklasside majja,“ kommenteeris Anne Nõgu. Koolisöökla personali jaoks tähendab see pool tundi varem tööpäeva alustamist, töökoormust tasakaalustab aga see, et puhvetit kohe hommikul ei avata. „Üks eesmärke ongi ju see, et õpilane ei ostaks hommikusöögiks puhvetist šokolaadi, vaid sööks tervislikku toitu. Puhvetist öeldi, et just šokolaad on gümnaasiumiõpilaste populaarseim valik hommikul.“
Tasuta lõunad
Tasuta koolilõunate teema on Eestis ikka hooti nurinat põhjustanud. Riigi poolt aastaid tagasi välja kuulutatud idee on uhke ja paljude teiste maade lastevanemad on meie omade peale lausa kadedad, aga teada tõsiasi on ka see, et riigi poolt makstav koolitoiduraha on vaid üks ja tihtipeale väiksem osa rahast, mis laste toitlustamisele kulub. Ülejäänud summa tasub omavalitsus, mõnes koolis panustavad ka lapsevanemad. „Meie kooli lõunasöök on natuke kallim kui omavalitsuse koolides, me valmistame seda oma köögis nii kooli kui lasteaiale. Kui toitlustamiseks tuleb teha riigihange, nagu linn seda peab tegema, siis hanke võidab ju odavaim pakkuja. Mina ei kujuta ette, kui madalale see hind saab lõpuks minna ja mille arvelt see juhtub. Aga hommikusöögi jaoks leidsime praegu võimaluse ja vajaduse seda tasuta pakkuda,“ rõhutas Nõgu, märkides, et on omavalitsusi, mis doteerivad ka koolihommikusööki.
„Ma tahaks loota, et vanemad tervitavad hommikusöögi ideed. Ma olen näinud nii palju toredaid koolipäeva algusi Rootsis ja Soomes, kus lapsed enne tundi mängivad õues ja veedavad koos natuke aega, enne kui algab õppetöö. Ma loodan, et ka meie õpilased võtavad selle omaks ja lisaks söömisele kasutavad hommikust pooltundi ning ka vahetunde meie uuel spordiväljakul mängimiseks,“ sõnas kooli direktor. Praegu käivad spordiväljakul veel ehitustööd, aga peatselt saab seal juba üht-teist teha. Kantseleipere võttis uue idee vastu rõõmustades, nii õppekorraldusjuht Marika Kaljula kui Kristel Volmre ja Berit Jamnes lubasid kindlasti võimalust mööda hommikul kooli sööma jõuda.
Täna veel tühjas koolisööklas joob oma hommikukohvi kooli direktor Anne Nõgu, kes loodab siin juba 2. septembri hommikul näha nii õpilasi kui õpetajaid sagimas. Foto: Maris Marko