Rakvere finantsvabadusseminaril tuleb juttu ka uuest pensioniühistust
|Kuulutaja peatoimetaja Katrin Kivi korraldab Rakveres lühikese aja jooksul juba teist korda investeerimise- ja rahateemalise seminari. Ajakirjanikuna tahab ja oskab ta viimaste uudistega kaasas käia – oma 7. mail toimuva seminari esinejate hulka õnnestus tal nö 12. tunnil kutsuda Tõnu Pekk, kes on osa viimase nädala kõige kuumemast majandusuudisest – ta on üks pensioniühistu Tuleva asutajatest.
Aivar Ojaperv
„Investeerimisteema on mind kogu aeg huvitanud ja Kuulutajasse majandusteemadest kirjutades nakatusin sellesse põhjalikult,“ lausus Katrin Kivi. „Töö ja perekondlikud kohustused, ei võimalda mul aga Tallinnas eriti tihti seminaridel käia, lisaks eeldab nendel osalemine täiendavaid väljaminekuid. Mõtlesin siis asjale teisest küljest läheneda: korraldaks õige ise!“
„Rakveres ja Lääne-Virumaal on mul kindlasti mõttekaaslasi,“ jätkas ta, „inimesi huvitab see teema järjest rohkem, sest üks asi on teenida hästi, kuid sama oluline on ka teenitud raha paigutamine nii, et sellest ka tulevikus kasu oleks.“
Õnnestumine lisas entusiasmi
Märtsi lõpus korraldatud seminar õnnestus Katrin Kivil hästi – esialgu planeeritud ruumidest tuli loobuda ja nö käigu pealt uued otsida, sest kõik soovijad poleks muidu ära mahtunud. „See oli hea tunne – esinejad rääkisid tarka ja huvitavat juttu, kuulajad olid rahul. Tahtsin seda veel kogeda, sest rahast rääkides ei saa teemad kunagi otsa ning otsustasin esimesele teise järgi teha. Ja ega ma siis üksi korralda – mul on mõttekaaslasi ja partnereid kah.“
7. mail Rakvere Reaalgümnaasiumis toimuval seminaril „Väärtpaberid ja finantsvabadus“ esinevad lektoritena Alar Tamming AS Tavid valuutavahetusest, Alo Vallikivi LHVst, Rauno Klettenberg Nasdaq Tallinnast ja ajaleht Äripäev oma välja mõeldud tegelase investor Toomasena. Nagu mainitud, lisandus viimasel hetkel esinejate hulka veel Tõnu Pekk, kes on äsja loodud pensioniühistu Tuleva üks 20 asutajast.
Kus nad varem olid?
Kindlasti on paljudel keelel küsimus: kus te varem olite, pensioniühistu asutajad? Seisab ju nende koduleheküljelgi: „Ühel päeval arvutas Annika kokku, et ta on iga 1000 pensionifondi kogutud euro pealt maksnud pankadele 108 eurot teenustasu, aga tulu on ta ise selle raha pealt teeninud vaid 77 eurot. Lähemalt uurides avastas ta, et Eesti praegused pensionifondid võtavad suuri teenustasusid, kuid samas on nende tootlus OECD riikide kehvemate seas. Tõenäoliselt põleb samamoodi ka sinu pensioniraha. Kas see on vältimatu? Ei ole.“
„Sama küsimust on minult varemgi küsitud ja selle olen ma ka ise endale esitanud,“ vastas Tõnu Pekk. „Ega muud vastust polegi, kui et mõõt sai täis ja asi tuli ära teha. Eks üks põhjus on ka selles, et 5 aastat tagasi oli pensionikonto veel väike ja „põlenud“ summasid ei osatud hoomata, kindlasti loodeti ka suuremale tootlusele.“
Ja kindlasti tuleb küsida ka teine küsimus: miks peaks just pensioniühistu Tuleva juttu uskuma? „Ega ei peagi, iga pensionikoguja peab endasse uskuma ja ühistuga liitudes ise otsustama, kuidas asju paremini teha.“
Tõnu Pekk lisas, et ühistu edukaks toimimiseks on vaja vähemalt 3000 osanikku. Ühistu liikmeks saab ja võib astuda igaüks – ka need, kel pensionikonto juba mõnes teises organisatsioonis. „Kuni aasta kulub kapitali kogumisele ja litsentsi saamisele, seejärel saab hakata rääkima muudest toimingutest, ka pensionikontode üleviimistest,“ mainis Pekk. „Tüüpilise liituja pensionikonto suurus võiks olla 10 000-15 000 eurot. Siis saaksime fondi mõistlike tasudega valitseda, see ei ületaks 0,5 protsenti aastas.“
Tõnu Pekk on finantsteaduste magister ning ettevõtja. Ta on töötanud Hansapangas, PwCs ning neli aastat Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangas Moskvas ja Londonis. Nagu mainitud, teeb ta ettekande 7. mail Rakveres toimuval seminaril, kus avab teemat kindlasti laiemalt.
Kogemusseminarile „Finantsvabadus ja väärtpaberid“ saab veel registreeruda, kõige lihtsam on teha seda Facebooki kaudu (https://www.facebook.com/events/1043927172333177).