Rakvere Haigla kohandub vastavalt muutustele
|Rakvere Haigla koroonaosakond on töösse rakendunud ning lähiajal võetakse kasutusele kiiremad testid koroonaviiruse tuvastamiseks, kuid seda üksnes patsientidel. Tavavastuvõtte üldjuhul ei toimu, kuid vajalikud röntgenpildid ja analüüsid saab tehtud.
Liisi Kanna
Kuulutaja veergudelt sai Rakvere Haigla tegemiste kohta lugeda viimati kolm nädalat tagasi – siis, kui eriolukord oli kestnud vaid nädala. Praeguseks on situatsioon Eestis palju muutunud ning mõistagi on uuendusi ka haigla töös.
Peamise muutusena tõi Rakvere Haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev välja, et tänaseks on ka nende haiglas statsionaarsel ravil COVID-19 positiivsed patsiendid. Kolmapäevase seisuga oli selliseid patsiente haiglas üks, kaks inimest oli saadetud esmaspäeval jätkuvale kodusele ravile. Kinnitatud haigusjuhte kokku on praeguse seisuga Lääne-Virumaal 16.
Peatselt peaks Rakvere Haiglal tekkima ka võimekus patsientidel koroonaviiruse kiiremaks tuvastamiseks. Nimelt on lähinädalatel üheksas Eesti haiglas võimalik võtta kasutusele senisest kiiremad testid, et tuvastada hospitaliseeritavatel patsientidel COVID-19 nakkus. Vastav seade on olemas ka Rakvere Haigla laboris.
„Seade on, aga teste veel ei ole. Need tulevad kõigisse haiglatesse ühel ajal. Ei ole öeldud, millal täpselt jõuavad,“ sõnas Suurkaev.
Seadmed võimaldavad proove võtta väikeses mahus, kuid saada tulemused kiiresti. „Kui seade läheb töösse, siis see jääb ainult patsientide teenindamiseks. Laustestimist me tegema ei saa hakata,“ kinnitas Suurkaev. „Küll aga võimaldab see kiiremini testida. Praegu peame n-ö trauma-isolatsioonis viirusekahtlusega inimesi pool päeva kinni hoidma, see tooks ooteaja tunnile,“ selgitas Suurkaev.
Tavahaiguste ravi korraldus
Vältimaks viiruse levikut haiglas, on muutunud ka igapäevatöö. Tavavastuvõttusid praegu üldjuhul ei toimu. „Konsulteeritakse telefoni ja e-kanalite teel. Näiteks füsioterapeudid on igati leidlikke lahendusi mõelnud,“ rääkis Suurkaev.
Vajalikke analüüse tehakse aga jätkuvalt, nii polikliinikus kui haiglas, eraldi sissepääsuga spetsiaalses kabinetis. Tehakse ka röntgenpilte. „Inimesed jäävad ikka haigeks ja ainuüksi telefonikõne kaudu lõpuni diagnoosida ei saa,“ selgitas Suurkaev nende tegevuste vajalikkust.
Kui inimene läheb aga edasilükkamatule plaanilisele operatsioonile, on paika pandud selged tegevusjuhised, kuidas kindlustada, et ta ei kanna nakkust. „Selleks kulub aega, aga loodetavasti inimesed mõistavad, et vaja on kaitsta nii neid endid kui meie meeskonda,“ sõnas haiglajuht.
Kaitsevahendid ja isolatsioon
Kaitsevahendeid haiglal praegu jätkub. „Pole viga, oleme kuigivõrd varustatud,“ sõnas Suurkaev. Ta märkis, et Põhja Meditsiinistaabi piirkonnas ollakse ka teadlikud, kuidas on varustatud kolleegid teistes haiglates ning vajadusel saab teineteist aidata ja olemasolevaid vahendeid ümber jagada. „Meil ei ole küll vaja olnud, aga hea on teada, et me ei ole siin lahinguväljal üksi. Kiidan kollegiaalset lähenemist,“ sõnas Suurkaev, lisades, et iga aeg saab teiste haiglate kolleegidelt ka nõu küsida ja probleeme arutada.
Suurkaev nentis, et vahepeal on isolatsioonis olnud ka Rakvere Haigla töötajad, kes viirusekandjatega kokku puutunud. Osa nendest on juba ka tööle naasnud. „Koroonaviirusega on nii, et osadel lööb see kõvasti välja, teistel aga üldse mitte,“ selgitas ta isolatsiooni vajalikkust.
Haiglajuht panigi kõigile südamele, et kaitstaks end ja teisi. Vahetu kontakti vältimise kõrval soovitas Suurkaev kanda maske, mis peaksid nüüd ka apteekidesse jõudma. „Nii kaitsed teisi,“ sõnas haiglajuht, lisades, et sellel on ka teistpidine efekt. „Olen tähele pannud, et maski kandvale inimesel ei trügita näiteks poes nii lähedale. Hoitakse eemale,“ tõi Suurkaev välja veel ühe aspekti.
Lõpetuseks rõhutas Suurkaev, et karantiinist peab kinni pidama. „COVID-19 positiivne inimene peab olema isolatsioonis! See on pretsedenditu käitumine, kui inimene ilmub ühiskasutatavatesse ruumidesse, teades, et kannab viirust,“ rõhutas Suurkaev, lisades, et isegi läbi kortermaja trepikoja õue liikuda ei tohi.
„Viirus võib inimesel olla ka kauem kui 14 päeva. Vabastab ainult negatiivne proov, hea enesetunne ei anna õigust avalikku ruumi minna,“ toonitas ta.
Vältimaks viiruse levikut, on igapäevatöö Rakvere Haiglas muutunud. Foto: Liisi Kanna