Rakvere Kultuurifestival tuleb sügisele omaselt kirju
|Sellest pühapäevast kuni järgmise pühapäevani jagub Rakveres igasse päeva kultuurisündmusi, sest on Rakvere Kultuurifestivali aeg. Festivalile loovad sümboolse raami kohalikud orkestrid: Virumaa Kammerkorkester avab festivali ning Virumaa Noorteorkester lõpetab. Vahepeale jagub balletti, muusikali, maalinäitust, rahvamuusikat ja palju muud igale eale ning maitsele.
Katrin Uuspõld
Rakvere Kultuurikeskuse direktor Eve Alte viitab, et festivali patrooniks on Arvo Pärt. „Kultuurifestival koos patrooni nimetamisega oli meie mõtte jätk Arvo Pärdi muusikamajale. Eesmärk oli muusikamajale omalt poolt hoogu anda, et kui maja on ühel hetkel valmis, siis me mõistaksime, mida tähendab kultuur, kui mitmepalgeline see on,“ märkis Alte.
Ta tõi välja, et tänavu on festivalil nii vanu kui ka uusi koostööpartnereid. „Näiteks Lääne-Virumaa Keskraamatukogu osaleb festivalil kirjandusõhtuga ja see toob eripalgelisust rohkem esile. Jätkuvalt on partneriks Kaurikool, kelle eestvedamisel toimuvad orelikontsert ja renessansiball. Kaurikool toob kultuurifestivali raames ka kaasavad balletitunnid koolidesse, et näidata lastele ja noortele, mida ballett endast kujutab ja tekitada huvi,“ selgitas Eve Alte.
Mehis Saaberi eestvedamisel on Rakvere Kultuurifestivali kavas olnud ka igal aastal Sügisene Balletiõhtu. Saaber nendib, et iga algus on alati katsetamine, kas ettevõtmine jääb püsima ja jagub huvi. „Tundub, et siiani on huvi olnud nii publiku kui artistide poolt,“ rääkis ta. „Minu ja Rakvere Tantsuteatri soov on tuua esile just balleti professionaalsemat poolt. Huviharidus on olnud alati pildil, aga soov on, et Rakvere võiks olla tantsu- ja balletilinn eelkõige professionaalses vaates,“ lisas Saaber.
Tänavune balletiõhtu, pühapäeval, 6. novembril, on kahes vaatuses. Esimene vaatus on gala, kus esitlusele tulevad üksiknumbrid. „Näha saab nii kaasaegset kui klassikalist balletti. Erikülalisena on laval ka Ketlin Oja Rahvusballetist,“ viitas Mehis Saaber.
Teine vaatus on Maria Goltsmani tantsulavastuse „Rock-a-Rella“ päralt. „See on klassikaline Tuhkatriinu lugu tänapäevases võtmes, mis on seatud rokilikule muusikale. Lavastuse raames on vahepeal laval ka elavat muusikat, saksofone, kitarri. See on lavastus, mis võiks sobida igale eale, mõnus, kerge, energiline. Lavale astuvad väga mitmekülgsed tantsijad, nii balleti kui kaasaegsete tantsustiilide esindajad. See kõik kokku teeb lavastuse väga kirevaks,“ kirjeldas Mehis Saaber.
Tema sõnul võiks balletiõhtule tulla julgesti kogu perega. „Tants ei tunne vanuse ega keelepiire. Selle aasta repertuaar on kergem, ei ole väga abstraktseid ja raskestimõistetavaid numbreid. Enamus on teatud vihjetega, kus täiskasvanud näevad kultuurilisi sidemeid, lapsed näevad puhast liikumist ja tantsu. Ka „Rock-a-Rella“ on kindlasti koguperelugu, seal on kirevust, karakterid, mis on esitatud veidi teises võtmes, kui oleme Tuhkatriinu loo puhul harjunud. Need pakuvad kindlasti äratundmisrõõmu,“ leidis Saaber.
Esmaspäeval avatakse Rakvere Spordikeskuses Jule Käen-Tormi maalinäitus „Kulgemise maailmad“, mis jääb ühtlasi nii Ott Leplandi kontserdi kui Rahvusooper Estonia muusikali publikule vaatamiseks.
Rakvere Kultuurifestivali sündmusi on nii tasuta kui piletitega, välja on müüdud juba Paul Neitsovi ja Marko Matvere kontserdid, ka Rahvusooper Estonia muusikalile „Minu veetlev leedi“ on saadaval vaid üksikud piletid.