Rakvere linn ostab osa Pikk 22 kinnistust
|Rakvere linn otsustas soetada 35 000 euroga osa Pikk 22 asuvast kinnistust, mille korda tegemine on osa Pika tänava arendamise projektist.
Liisi Kanna
Rakvere volikogu viimatisel istungil otsustati soetada osa Pikk tänav 22 korteriomandist, kus praeguseks tegelikkuses kortereid ei eksisteeri – tegemist on Kaitseliidu maja vastas asuva lageda ja künkliku platsiga.
„Probleem on selles, et tegemist oli omal ajal korterelamuga, mis põles paarkümmend aastat tagasi ära. Tegemist on selles mõttes korteriomandiga, et need ei haihtunud kusagile ära, vaid põlesid maha, aga vormistuslikult on need sellisena seal siiamaani alles,“ selgitas linnavolikogu esimees Mihkel Juhkami.
„Selle suurus on 2000 ruutmeetrit. 47 protsendi ulatuses kuulub kinnistu omanikele, kelle korterid olid erastatud. OS Rakvere Elamuhooldus, endise elamuvalitsuse järeltulijana, on umbes 52 protsendi omanik. Linnale kuulub sellest ainult kitsas kiil, mis läheb põlenud maja seina äärest Vallimäe trepini,“ täpsustas Juhkami.
Praegu on oma osa eelkokkuleppe kohaselt 35 000 euroga soostunud müüma vaid Rakvere Elamuhooldus. „Hetkel ei ole veel täit selgust. Me teeme selle nimel tööd, et ka ülejäänud osad saaks ostetud,“ märkis abilinnapea Neeme-Jaak Paap.
Kogu kinnistu on aga üks suur tükk, millel pole konkreetseid osasid – piirid on jagamata. Seetõttu tuleb omandada mõtteline osa. Istungil tekitas see asjaolu esialgu paljudes segadust ja vastumeelsust – kas ei võiks enne kindlaid piire paika panna, miks osta põrsas kotis? Paap selgitas, et krundi jaotuse saaks kaasomanikega kokku leppida, ent kuniks seda kokkulepet ei ole, saadakse omandada vaid mõtteline osa.
Volinikud leebusid kuuldes, et asjaga on kiire Pika tänava projekti ajakava pärast ning EAS on lubanud ostu ka rahastada. „31. juulil peame esitame EASile kinnistusraamatu väljatrüki, kas oleme omanikud või mitte,“ märkis Paap.
Niisiis on kinnistu korda tegemine üheks osaks Pika tänava rekonstrueerimise projektist ning EAS oli nõus kinnistu soetamist finantseerima 60 000 euro ulatuses. „Kui me üldse ei osta midagi, siis vähendatakse selle võrra projekti rahasid, kui ostame pool, siis 30 000 võrra,“ selgitas Juhkami.
„Pool rahast antakse tingimusel, et me teeme ikkagi terve kinnistu korda. Isegi kui me ei ole teise poole omanikud, teeme oma vahenditest korda,“ täpsustas linnapea Marko Torm. „Kui me ei ole kinnistu omanikud ühel ega teisel kujul ja seda korda ei tee, on võimalus, et võetakse projekt tervikuna letti ja hakatakse hindama, kas ühe osa eemaldamine mõjutab oluliselt selle projekti mõju piirkonnale. See oleks meie joaks muidugi keerulisem olukord,“ jätkas linnapea.
„Ning milline oleks vaatepilt, kui tänav rekonstrueeritakse ja Pikk 22 jääks selliseks, nagu see on?“ kutsus Torm kaasa mõtlema, lisades, et kõnealune kinnistu asub täpselt põhi liikumismarsruudil.
Volikogu hääletas ostu poolt, andes linnavalitsusele kaasa soovituse pidada läbirääkimisi ja osta võimalusel ära ka ülejäänud osa.
Plats on plaanis katta betoonplaatidega ning paigaldada sinna tänavamööbel ja lilleklumbid. Sellest peaks saama korrastatud istumisala.
Foto: Seidi Lamus-Tšistotin