Rakvere noormees osales Euroopa kutsemeistrivõistlustel

plaatija

Möödunud kuu lõpul toimunud kutsemeistrivõistlustel EuroSkills osales teiste hulgas Rakvere Ametikooli õpilane, plaatija Joost Podekrat. Noormees ja tema juhendaja jagasid Kuulutajaga muljeid.

Eliisa Sild

Ajavahemikul 26.–28. september toimusid Euroopa kutsemeistrivõistlused EuroSkills 2018 Ungari pealinnas Budapestis. Üle-euroopalised võistlused toimusid juba kuuendat korda ning 40 võistlusalal osales ligi 600 noort 28 riigist üle Euroopa.

Eestit esindas 14 noort meistrit, sealhulgas Rakvere Ametikooli õpilased – restoraniteenindaja Demi Kivilo ja plaatija Joost Podekrat.

Kaheteistkümne plaatija hulgast üheksandale kohale tulnud Joost Podekrat on terve elu olnud ehitusega seotud, nii oma kodu ehitusega, kui ka suviti tööl käies. Seetõttu valiski ta Rakvere Ametikoolis ehitusviimistluse eriala.

EuroSkillsile jõudis noormees tänu oma õpetaja Hanno Jõele, kes talle seda võimalust pakkus. „Joost hakkas silma oma täiskasvanuliku suhtumisega. Ta on maapoiss ja teab, mis pidi tööriistu käes hoida,“ rääkis juhendaja.

„Tal on tugev tahe ja eesmärgikindlus, ilma milleta ei saavutaks midagi. Plaatija vajab lisaks osavatele kätele ka täpsust ja matemaatilist mõtlemist. Kui kõiki neid iseloomuomadusi vaadata, siis ei olegi nii kerge võistlejat leida,“ jätkas ta.

Seoses kaitseväes teenimisega ja tööl käimisega, oli noormehel võistlusteks valmistumiseks küllaltki vähe aega. Harjutamine toimus Tallinna Ehituskooli õpetaja Meeta Heinaste käe all. Valmistumise käigus tehti võistlustöö kaks korda läbi – harjutati erinevate tükkide lõikamist ja sobitamist.

Suur konkurents

Joosti sõnul oli konkurentsi tase uskumatult kõrge ja teiste riikide esindajad olid teinud võistlusteks pikalt suuri ettevalmistusi: „Rääkisin teiste võistlejatega ja nemad ütlesid, et olid harjutanud juba eelmisest aastast peale ning mõni sai selle eest isegi palka.“

„Seega Eesti haridusministeeriumil oleks siinkohal palju õppida. Mina arvan, et võistlejate motivatsiooni peaks tõstma ja see kajastuks kas palga või mõne sponsori näol, kes paneb välja auhinnad võistlusteks harjutamise eest,“ jätkas noormees.

Nii juhendaja kui võistleja jäid saavutatud kohaga üsna rahule: „Teades tema võimeid, arvan, et ta oleks võinud viie parema hulgas olla, kui ta oleks saanud rohkem valmistuda. Joost tuli sõjaväest ja seejärel teenis Soomes raha selleks, et saaks poolteist kuud enne võistlusi harjutada. Enamus riike panustavad võistlejatesse oluliselt rohkem, kui Eestis seda tehakse. Arvestades kõiki neid asjaolusid, olen ma Joosti esinemisega rahul,“ tõdes Jõe.

Võistlustel anti 18 tundi aega, et oma ülesanne valmis saada. Podekrat nentis: „Tööga jäin enam-vähem rahule. Jõudsin oma töö valmis, kuid põranda valamine ebaõnnestus, sest ma ei olnud sellise seguga, nagu seal pakuti, väga harjutanud.“

„Seejärel laenasin oma sae Läti võistlejale, kes oli enda oma maha unustanud. Tagajärg oli see, et ta nüristas sae ära ja seepärast kaotasin ma enda aega päris palju. Ei tohi liiga hea olla,“ muheles Joost.

Toetav juhendaja

Sihtasutus Innove saadab võistlejad EuroSkillsile, aga kahjuks ei toetata juhendajate saatmist. Rakvere Ametikooli juhtkond oli leidnud võimaluse, et juhendaja sai võistlusi jälgima minna.

Noormees võttis kõike rahulikult: „Ma ei olnud absoluutselt närvis, pigem närveeris minu juhendaja. Ka Hanno Jõe oli Ungarisse kohale sõitnud ja mulle kaasa elama tulnud. Omade nägemine andis mulle korraliku enesekindluse.“

„Mulle isiklikult see võistlus suurel määral kogemusi ei andnud, sest olen harjunud uute väljakutsetega. Küll aga leidsin omale tohutult uusi sõpru ja mõnega neist jään arvatavasti kogu eluks suhtlema,“ sõnas Joost.

Noormees on enne Euroopa kutsemeistrivõistlusi ka mujal seoses plaatimisega võistelnud. „Enne EuroSkillsi oli mul selline väiksem võistlus Türil, kus jäin kolmandaks. Pärast seda tuli Noor Meister 2017, kus saavutasin esimese koha,“ rääkis ta.

„Järgmine aasta toimuvad maailmameistrivõistlused Venemaal, kuhu mind juba põgusalt kutsuti. Kuna harjutamine võtab tohutu aja, siis arvan, et annan selle võimaluse kellelegi teisele,“ jätkas Joost.

„Rakvere Ametikooli õpilased esinevad igal aastal Noorel Meistril ja seda üsnagi edukalt. Loodan, et ka järgmisel aastal läheb nii meie koolil kui ka minu õpilasel väga hästi,“ oli juhendaja optimistlik.

 

Joost Podekrati valminud võistlustöö.

Foto: Joost Podekrat