Rakvere Reaalgümnaasiumit külastasid sõpruskoolid

vahetusõpilased

Möödunud nädalal olid Rakvere Reaalgümnaasiumil külas sõpruskooli õpilased Saksamaalt ja Soomest. Noored veetsid meeldivalt aega, tutvudes kooli ja Eestimaa kaunite paikadega.

Eliisa Sild

Kooli direktor Martti Marksoo läks ajas tagasi ja jagas taustainfot selle kohta, kuidas praeguste sõpruskoolidega head suhted välja kujunesid: „Saksa kooliga on läbisaamine alates 1989. aastast ja Soome kooliga hakkasid suhted idanema aasta hiljem, 1990. aastal.“

Sõprussuhete kujunemine

„Sakslastega oli nii, et tol ajal tulid nad tantsurühmaga meie kooli esinema ja jäid ööseks. Sealt hakkasidki need asjad tasapisi arenema. Sakslastega on olnud kogu aeg hästi tihe suhtlus, kord nemad siin külas ja kord meie seal, nii üle aasta,“ rääkis direktor.

Marksoo jätkas: „Soomlastega oli asi alguses lünklik. 1996. aastani vahetati ainult õpetajate väikeseid rühmasid. Kuna nõukogude aja lõpust või nüüd uue Eesti aja algusest oli keeruline Soome pääseda, siis sellel ajal vaadati vahetusele suu ammuli ning mõeldi, millised võimalused olemas on, kuid praeguseks on see täiesti tavapäraseks saanud.“

Martti Marksoo sõnul valitses pärast Soome sõpruskooli direktori surma mõnda aega paus, kuid nüüd selle sajandi algusest on käima läinud sakslastega sarnane õpilasvahetus. Üle aasta käib koolis külas umbes 10-15 õpilast ja kaks õpetajat.

Lõbusad tegevused

Kui õpilased olid Rakverre jõudnud ja end mõnusasti sisse seadnud, jagus neile terve nädala vältel paljude ekskursioonide ja külaskäikude näol tegevust. „Väsitasime noori korralikult ja rikkusime nende uued tossud ära,“ naljatles kooli huvijuht Mari Kongi. „Kõigepealt ronisime tuhamäkke, seejärel käisime Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumis.“

„Samuti külastasime Toila parki ja lõpuks käisime ka Valaste joal, kus vett kahjuks ei olnud. Väga sportlik päev oli. Uudistasime vaatamisväärsusi ja saime üksteisega rohkem tuttavaks. Ida piirkonna külastus on juba traditsiooniks saanud,“ jätkas ta.

Lisaks tehti tutvust Lahemaa rahvuspargiga. „Ma olin kuulnud, et Eestis on palju loodust ja metsa, seega lootsin siia tulles seda näha. Käisime Viru rabas, kus oli rahulik ja ilus. Mulle meeldis väga kogu see ümbruskond. Samuti oli mõnus mööda pikka matkarada lihtsalt jalutada,“ rääkis oma positiivsetest muljetest soomlanna Sibel.

Soome tüdruk Susa sõnas, et nädalane külaskäik Eestisse on talle andnud palju uusi sõpru arvatavasti väga pikaks ajaks. Eriti meeldis talle see, et koolis olid samal ajal peale eestlaste ja soomlaste ka sakslased, keda ta pidas väga sõbralikeks.

„Minu meelest on see kool väga modernne. Siin on palju parem arvutiruum kui meil, lisaks kasutatakse vahel koolitundides mobiiltelefone ning on olemas ka avalik WiFi-võrk,“ tähendas saksa sõpruskooli õpilane.

 

Sõpruskooli õpilased tuhamäel ekskursioonil.

Foto: Mari Kongi